Zhvillohen homazhe për poetin dhe përkthyesin Perikli Jorgoni

December 14, 2012 10:33

Zhvillohen homazhe për poetin dhe përkthyesin Perikli Jorgoni

Po zhvillohen sot në hollin e Teatrit Kombëtar homazhet për nder të poetit dhe përkthyesit të mirënjohur Perikli Jorgoni i cili ndërroi jetë ditën e mërkurë si pasojë e një aksidenti rrugor.

Poeti Jorgoni u përplas nga një automjet pranë mbikalimit të Fllakës në autostradën  Tiranë-Durrës në momentin ku ishte duke kaluar rrugën. Miq, të afërm, kolegë dhe personalitet të letërsisë dhe të artit do të zhvillojnë homazhe nga ora 09:30-11:00 në Teatrin Kombëtar.

Jorgoni njihej si një nga përkthyesit e mirë dhe me nivel, pasi ka sjellë në gjuhën shqipe një seri veprash dhe autorësh nga më të njohurit e letërsisë botërore.

Perikli Jorgoni u lind në Tiranë më 15 gusht 1936. Aty kreu shkollën fillore dhe më pas edhe studimet e larta universitare. Për shumë vite punoi si mësues në shkolla të Tiranës e më pas edhe si gazetar e si përkthyes pranë shtëpisë botuese “Naim Frashëri”. Ai ka qenë një përkthyes i talentuar, poet i disa vëllimeve me poezi si dhe mjaft përkthime.

Vitet e fundit ai u bë nismëtar i botimit të revistës letrare në Durrës “Up Date D”.  Aksidenti i përkthyesit Perikli Jorgoni është i dyti për këtë vit për njerëzit e shquar të artit e kulturës, pas aksidentit tragjik të koreografit Agron Aliaj.

December 14, 2012 10:33
Komento

5 Komente

 1. xhemal zekaj December 14, 20:15

  U prefte shpirti ne paqe ,ti rojne familjaret .Profesor Perikliu do te ngelet gjate ne kujtesen e nxenesve te vet qe mesoj me aq dashuri dhe profesionalizem te lart ai ishte nje njeri i pa ngopur me dije dhe i pa lodhur per ta mare ate Ai ishte shembull i nje mesuesi qe edhe pas 41 vjetesh une kujtoj me mall oren e mesimit te tij e pa krahasueshme me asnje tjter.Ngushellime familjes

  Reply to this comment
 2. mentari December 14, 22:35

  e kujtoj profesor Perikliun kur na lexonte ne origjinal PUSHKININ ne oren e letersise
  ne kohen e lire luante futboll me ne
  respekte
  ngushellime familjareve

  Reply to this comment
 3. Petro Luarasi December 15, 00:24

  Perikli Jorgonin do ta kujtojme me nderim te madh edhe si nje atdhetar te perkushtuar, nip i devotshem i Hile Mosit. Ndonese me nje pension modest e i moshuar, me te shoqen pa pune, ai me shpenzimet e tij organizonte grupe e aktivizohej te shkonte kudo ku zhvilloheshin pervjetore e aktivitete te rendesishme mbarekombetare, si Kongresi i Manastirit, Ngritja e Flamurit ne Decic nga Ded Gjo Luli, Kongresi i Elbasanit, ne filmimin e dokumentarit te bujshem te Top Chanalit mbi Papa Kristo Negovanin,etj. U shpreh ngushellimet se shoqes, vajzave e familjareve te tjere te nderuar.

  Reply to this comment
 4. Dhori December 15, 12:48

  Fatkeqesi e rende. I dyti njeri i kultures sone (pas prof. Agron Aliajt) qe humbet jeten nga qarkullimi mizerabel i automjeteve ne rruget tona me “standarde”.
  Ngushellime familjareve te poetit dhe perkthyesit Perikli Jorgoni.

  Reply to this comment
 5. elida jorgoni January 18, 13:46

  Humba atdhetarin, bashkepunetorin, mikun me te mire qe kisha.Une jam ne ty dhe ti je ne mua.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim