Zjarr në pyllin e Shtanes, dëmtohen dhe linjat e transmetimit të energjisë

May 1, 2018 12:22

Zjarr në pyllin e Shtanes, dëmtohen dhe linjat e transmetimit të energjisë

Pyjet komunale të fshatit Shtane në Malzi të Kukësit janë përfshirë brenda harkut kohor të dhjetë ditëve nga flakët.

Zjarri ka përfshirë rreth orës një pas mesnate 2 hektarë pyje, ku janë dëmtuar dhe linjat e tensionit të lartë, të cilat transmetojnë energjinë e prodhuar nga HEC-et e Grykë Vanave dhe Bushtricës, për në Fierzë.

Në terren ndodhen shërbimet e OST-së, zjarrfikëset e Bashkisë Kukës, drejtoria e Pyjeve, Emergjencat Civile dhe banorët e zonës, që po ndihmojnë në shuarjen e zjarrit.

Emergjencat Civile dhe drejtoria e Pyjeve i bënë apel banorëve që të jenë të kujdesshëm në përdorimin e pyjeve dhe të mos shkaktojnë vatra zjarri.

Po në këtë zonë, rreth 1 km më lart janë djegur 3 hektarë pyje me gështenja.

s.a/dita

May 1, 2018 12:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?