Zjarrvënësit “evropianoperëndimorë”

May 14, 2019 03:21

Zjarrvënësit “evropianoperëndimorë”

Nga Viktor Malaj

Një nga anët më qesharake, hipokrite dhe burracake të “dramës” opozitare shqiptare është se, ashtu si dy vjet më parë me “Çadrën e Lirisë”, edhe sot me dorëzimet e mandateve dhe protestat donkishoteske të herëpashershme përpiqen të bindin shqiptarët se ata po luftojnë “për një Shqipëri demokratike dhe evropiane” dhe se synojnë ta bëjnë “Shqipërinë si gjithë Evropa”.

Shikojini me radhë këto fytyra moralisht të mjera dhe politikisht të vetëdiskredituara. Janë po ata që kemi parë nëpër sheshe e podiume qysh nga 1990, po ata që premtonin atëherë të njëjtat gjëra dhe që, pasi iu besuam disa herë, po aq herë dështuan dhe po aq herë na gënjyen duke mos bërë çfarë kishin premtuar dhe duke mos lënë gjë pa bërë për të mirën e tyre vetjake, për pushtetin e tyre familjar dhe partiak.

Tani, që ne i kemi njohur dhe nuk iu besojmë më, edhe pse ata e dinë që përbëjnë pakicën fizike dhe përfaqsojnë kalbëzimin moral, po bëjnë çmos të na imponohen duke u hequr si “shumicë popullore” dhe, njëkohësisht, edhe si “elitë morale”.

Kur kishin pushtetin politik na u imponuan nëpërmjet forcës, duke falsifikuar e dhunuar procese zgjedhore dhe duke rrahur, burgosur e vrarë kundërshtarë politikë. Tani që nuk e kanë as pushtetin politik dhe as atë moral po bëjnë çmos t’iu imponohen shqiptarëve me pushtetin e rrugës duke krijuar kaos, me ushtrim dhune, sulme e djegie institucionesh dhe, po të mos kishin përvojën e 14 shtatorit 1998 do ta merrnin pushtetin me dhunë dhe do ta shpallnin si aktin më të lartë demokratik.

Tani që kancelaritë perëndimore i kanë njohur dhe janë lodhur prej tyre, pasi janë rrudhur tek s’mban më (mbrapa iu shkojnë vetëm të punësuarit e tyre në pushtetin vendor atje ku e drejtojnë, si dhe një lukuni lamashësh të mbledhur nëpër periferitë urbane), shpëtimtarët tanë zjarrvënës po bëjnë çmos që pakicën dëshpërimisht të vogël të ushtarëve të së keqes ta identifikojnë me “popullin e bashkuar për liri dhe demokraci”, ndërsa pushtetin dhe pjesën pambarimisht të madhe të shqiptarëve që nuk iu shkojnë pas t’i quajnë “juntë”.

Kaq i madh është dëshpërimi dhe kaq e paparë është pafytyrësia e tyre saqë dhunuesit e djeshëm dhe të disahershëm të Kushtetutës dhe rendit demokratik sot cinxërojnë: “Ne do të vendosim rendin kushtetues…” me të cilin nënkuptojnë pushtetin e tyre të padëshiruar dhe të pavotuar nga populli, por të lakmuar dhe të synuar prej tyre marrëzisht. Donkishotizmi i tyre është i paparë dhe i neveritshëm.

Një herë shpallin se me demek është “populli i zemëruar” që proteston e nuk përmbahet dhe se protestat nuk janë politike, madje ata vetë nuk po luftojnë për kurrfarë pushteti, por vetëm për popullin, dhe, nga ana tjetër, vrapojnë cep më cep të Shqipërisë për të mbledhur vegla qorre për t’i sjellë në kryeqytet me autobusë e makina partiake, duke iu paguar drekat e darkat dhe duke i yshtur t’iu vënë zjarrin institucioneve.

Kushdo që i shikon me vëmendje e ka vënë re se janë kthyer në një bandë zjarrvënësish të Shqipërisë; zjarrvënës real dhe zjarrvënës politik. Zjarrvënës politike sepse po bëjnë të pamundurën që të pengojnë nisjen e negociatave me BE për anëtarësim, si dhe po përqeshin, mospërfillin dhe shpallin të paligjshme Reformën në Drejtësi edhe pse kancelaritë perëndimore e kanë përcaktuar si histori suksesi dhe shembull unik në Evropë.

Meqë të gjitha kancelaritë euro-atlantike kanë shprehur mosmiratimin e veprimeve të kësaj opozite dhe dënojnë çdo herë dhunën e saj si “një rrugë të shkurtër për të ardhur në pushtet”, zjarrvënësit tanë, pasi e shpallën Kryeministrin e vendit si “kryekrimineli që ka vrarë shpresën e shqiptarëve”, i shpallën edhe ambasadorët perëndimorë të korruptuar dhe deklaratat e tyre si “të blera apo të sponsorizuara nga paratë e drogës”.

Tani, ne shqiptarëve nuk na mbetet gjë tjetër veçse të braktisim qeverisjen brenda vendit, të shpallim si të korruptuar dhe antishqiptare gjithë kancelaritë perëndimore dhe, nga ana tjetër, të shpallim hyjnore bandën zjarrvënëse të mbytur në mëkate që ka marrë përsipër shpëtimin tonë dhe bërjen e “Shqipërisë si gjithë Evropa”. Neve nuk na mbetet gjë tjetër veçse të besojmë se në Evropë u shkuaka duke ecur e vepruar në rrugë të kundërt me atë që na tregojnë Evropa dhe SHBA.

Njeriu normal nuk ka se si të mos habitet i pataksur kur shikonte Lulzim Bashën, që rrotullohej si Duçja mbi një platformë para ndërtesës qeveritare që nxirrte tym nga zjarrvënësit e tij, dhe fliste për “Shqipëri evropiane”, pa bërë asnjëherë thirrje për paqe, qetësi dhe vetpërmbajtje. Përkundrazi, fliste dhe flet vetëm për “mposhtje, dëbim, rrëzim, revolucion, luftë…” etj. si këto.

Kaq dëshpëruese është gjendja politike dhe kaq pa shpresë është theqafja morale në Shqipëri saqë dy-tre herë në muaj shqiptarët duhet të shohin dhe të dëgjojnë në mes të Tiranës, 20 metër larg godinës qeveritare një njeri që kërkon të bëhet kryeministër me pahir dhe në mënyrë të pamerituar duke mbajtur të njëjtin leksion për të kushedisatën herë në një kohë që, për çdo mendje normale dhe për çdo gjykim të shëndoshë moral, ky njeri duhej të ishte në burg duke u lutur për ndonjë amnisti dhe jo duke kërcënuar për ushtrim dhune, luftë e revolucion.

Çfarë fyerje e dinjitetit njerëzor dhe përçmim i intelektit të shëndoshë është të shikosh dhe dëgjosh të flasë për “juntë” dhe krim shtetëror një njeri që vetëm pak vjet më parë, si Ministër i Brendshëm, ka vrarë poshtë këmbëve të tij katër protestues paqësorë dhe plagosur dhjetra të tjerë me armë zjarri, që ka fshirë regjistrimet audiovizive të ngjarjes dhe komunikimeve brendaqeveritare, që ka shpallur protestuesit autorë të vrasjeve dhe që ka dekoruar e shpërblyer ekzekutorët e vrasjeve! Çfarë talljeje me popullin shqiptar është të mbajë leksione “në natyrë” kundër korrupsionit një njeri si Lulzim Basha i cili, kur ishte Ministër Transporti, vetëm me një tender të rrugës Milot-Kukës “zhduku” 230 milion euro dhe u gjet fajtor nga prokuroria, por e mbylli çështjen me procedurë në gjykatë pa u shpallur kurrë i pafajshëm! Çfarë nëpërkëmbje e kujtesës dhe të vërtetës historike është që kalorës i zgjedhjeve të lira dhe simbol i atdhetarit të vetëshpallet përditë në mes të Tiranës njeriu i cili, haptas dhe drejtpërdrejt në TV, para tetë vitesh manipuloi rezultatin e zgjedhjeve për bashkinë e Tiranës dhe dy vjet më heret kishte firmosur një Marrëveshje Antikombëtare për Detin me Greqinë!

Mirëpo, Lulzim Basha nuk ëshë i vetmi zjarrvënës, luftënxitës dhe kaossjellës në politikën shqiptare. Ai është më shumë një vegël, një mekanizëm me konstitucionin e përshtatshëm moral për t’u përdorur sipas qëllimeve dhe interesave të padrinos së tij politik dhe shpirtëror. Në prapaskenë dhe në epiqendër të të gjithë dalldisë antidemokratike dhe antikushtetuese qëndron, si përherë, udhëheqësi shpirtëror i kaosit dhe paligjshmërisë, Ajatollah Salehi i cili, për ato që ka bërë për gati tridhjetë vjet, do të duhej të ishte me kohë pas hekurave, në mos në ndonjë vend tjetër “më të paqëm”.

Me dhjetëra satelitë të tjerë politikë, mëkatarë të së shkuarës dhe gjahtarë të pangopur pushtetesh e privilegjesh, i vijnë rrotull duke e nxitur, përkrahur dhe frymëzuar në marrëzinë e tij dritëshkurtër. Duke mos përmendur disa figurina Balli-stike pa intelekt dhe pa dinjitet që shpallin “gjendjen e luftës” dhe kacavirren nëpër furgonë policie për të na thënë se marrëzia dhe paligjshmëria paskan heonj, të bën përshtypje agresiviteti dhe mendjeshkurtësia e disa figurave të kahershme politike që, me mendjet e tyre të lehta, i fryjnë konfliktit dhe luftës midis shqiptarëve për hir të prapanicave dhe xhepave të tyre të fryrë dhe të rënduar me mëkatet e përfitimeve të paligjshme të fituara me pushtetin tashmë të humbur me votë dhe, meqë nuk e marrin dot me votë, kërkojnë ta marrin me dhunë.

Një Dash pa këmborë dhe pa tufë, por me mendjen shumë më të shtrembër se gojën, një mëkatar i orëve të para të zbatimit praktik të berishizmit, pijanec i dorës së parë dhe parimor i shkallës së fundit, ka aq guxim prej budallai saqë, në kundërshtim me gjithë sa panë shqiptarët drejtpërdrejt në TV, të deklarojë se: “Këtu, falë Zotit, nuk ka asnjë njeri të gërvishtur përveç asaj dere të tymosur. Kjo është protestë paqësore komplet. Sot protestën po e kontrollojnë partitë. Ditën që do të dalë populli në protestë, atëherë Rama do të gjejë belanë”.

Shumëkush nga ata që s’ishin pranë tij kanë dëshiruar t’i thoshin: Po mirë, o gaztor i prapambetjes, meqë Ramën e keni shpallur si të keqen më të madhe, përse s’e merr me vete edhe Haxhi Qamilin e PD-së dhe strukuni në shtëpi për ta lënë popullin të dalë vetë në protestë, pa thirrjen dhe pa ndihmën tuaj se kështu “Rama do gjejë belanë”? Ju, a keni dalë në protestë për ta rrëzuar apo për ta shpëtuar Ramën?

Një zjarrvënëse tjetër, satelite e kryezjarrvënësit Basha dhe idhujtare e berishizmit, Kryemadhe dhe mendjevogël, pasi nxit dhe kërcënon se “1997 s’do të jetë asgjë sepse atëherë u ngritën për lekët, por sot nuk është çështje parashë…”, vazhdon: “Ata njerëz që janë para zyrës së (Ramës) mund të hyjnë për një sekond për të pushtuar zyrën e tij. Qytetarët do t’i hyjnë në zyrë nëse ai nuk reflekton”.

Shpesh herë e pyes veten: a mendojnë Berisha, Basha, Kryemadhi etj. se po i vunë flakën konfliktit civil për interesat e veta nuk do të kenë kurrfarë sigurie as për fëmijët dhe familjet e tyre, pavarësisht nëse ndodhen në Itali, Austri, Angli apo Holandë dhe se vilat e tyre në Gjirin e Lalëzit dhe në Tiranë do të bëhen shkrumb e hi?! Sali Berisha e di shumë mirë, por do të bënte mirë t’ua tregonte edhe Bashës e Kryemadhit se, kryesisht, ka qenë ndërhyrja e të huajve në 1997 që ai dhe familja e tij nuk “shkuan për lesh” dhe se, në rast të një konflikti tjetër të ngjashëm, kjo ndërhyrje e huaj nuk do t’i ofrohet më.

Hipokrizia dhe vetëdiskreditimi i këtyre figurave dhe figurinave, bashkë me dëshirat e përpjekjet e tyre për të shkaktuar viktima nga përplasjet e trutharëve pa dinjitet me ligjin dhe mbrojtësit e tij, doli sheshit në rastin e një totoleshi me emrin Seit Dollapi, një ish-i korruptuar që dikur ka mbushur thasët me para si drejtues i CEZ dhe OSHEE e tani mban një post organizativ (organizimin e akteve të dhunshme) në PD.

Ky mashkull rreth 60 vjeçar, pasi kishte nxitur lamashët e turmës kundër policëve dhe pasi vetë qëlloi me gurë ndaj forcave të rendit, kur policët i kërkuan të hiqte maskën-kundërgaz dhe të largohej prej aty, ia dha vrapit në drejtim të kundërt me atë të treguar nga forcat e rendit. Disa policë që e pandehnë për ndonjë horr që po ikte me vrap sepse ndihej fajtor për çfarë kishte bërë, iu vunë mbrapa dhe, pasi këmbëlehti faqezi u pengua e rrëshqiti në tokë, i dhanë edhe nja dy shkopinj gome.

Shtabi i zjarrvënësve, që dikur i kishte vrarë protestuesit pa kryer asnjë nga aktet e Dollapit dhe i kishte shpallur “kokëpalarë”, tani, së bashku me disa analistë “idealistë sezonalë” (siç i quante me të drejtë z.M.Nano) e konsideroi përdorimin e shkopit të gomës “dhunë shtazarake dhe masakrim publik”. Ndërkaq, kryezjarrvënësi Basha i bëri thirrje turmës së dhunshme: Kanë rrëmbye Sahitin moreeee, o hej! Hajdeni pas meje të shkojmë tek Drejtoria e Policisë, more hehejjj!

Nuk do të ishte keq që ai shkopi i gomës, i prodhuar në Perëndim enkas për t’u përdorur ndaj atyre që shkelin ligjet dhe s’i binden policisë, të përdorej edhe në Tiranë ndaj dhunuesve të ligjit në përpjestim me kontributin e tyre në ligjshkelje. E, në rast ankese, ligjshkelësit zjarrvënës të Shqipërisë të kishin mundësinë të zgjidhnin për të marrë mbi vete: shkopinjtë e gomës apo plumbat e armëve të zjarrit që vetë i kanë përdorur jo kundër zjarrëvënsve, por kundër protestuesve me duar në xhepa.

Kryezjarrvënësi Basha na kumtoi se rrëzimi i Dollapit dhe goditja e tij me një shkop gome ishin urdhëruar drejtpërdrejt nga Rama dhe Lleshaj. Nëse është kështu atëhere vrasja e katër protestuesve në 21 janar 2011 ka qene vepër e drejtpërdrejtë e Berishës dhe Bashës.

E vërteta e gjithë kësaj dalldie dhe pafytyrësie politike, me shumë dëme për vendin dhe popullin shqiptar, është përpjekja e një grushti njerëzish, mëkatarë të së shkuarës dhe të pavotueshëm të së sotmes, që të përdorin popullin si mish për top për të arritur me dhunë dhe kaos çfarë s’ka të ngjarë ta arrijnë me votime dhe procese të rregullt demokratikë. Për këtë synim ata janë të gatshëm dhe po bëjnë çmos të nxisin kaos dhe shkaktojnë viktima për t’i përdorur sot siç përdorën arkivolin e A. Hajdarit dikur.

Të mësuarit me pushtet dhe privilegje, me favore dhe përfitime të paligjshme dhe perspektiva e zymtë për t’i pasur shpejt ato sërish, iu kanë errësuar sytë dhe turbulluar mendjet dhe duan ta mbajnë Shqipërinë dhe shqiptarët peng të interesave të tyre vetjake. Këtë e dëshmojnë mjaft qartë dy prononcime të Norës së Tepsisë dhe jo asaj të Malësisë e cila, para disa javësh tha se “LSI e bëri Edi Ramën burrë shteti, kryeministër ndërsa ai, sapo e arriti këtë, tha ju s’më duheni më…”, kurse të shtunën e kaluar u shpreh: “Le të vdesin edhe qytetarët!”.

Çeta e zjarrvënësve të Shqipërisë, në misionin dhe inkursionin e saj të turpshëm e të dënueshëm edhe ligjërisht, ka si armiq kryesorë moralin e saj të kalbur, ndërgjegjen e rrënuar dhe të shkuarën e saj të dështuar, të turpshme dhe të dënueshme. Këtë çetë honxhobonxhosh nuk mund ta shpëtojë dot një armatë mediatike pa parime e ideale e cila ka gati tridhjetë vjet që e nxit çetën, e frymëzon dhe e mbron në të gjitha paudhësitë e saj, duke përfituar edhe vetë nga këto paudhësi.

Kjo armatë zhurmëmadhe dhe moralpakët nuk nguron të shpallë si akt diktatorial të qeverisë së sotme përdorimin e shkopit të gomës, ujit me presion dhe gazit lotësjellës ndaj protestuesve të dhunshëm, ndërsa dikur miratonte dhe justifikonte rrahjet e gjakosjet e deputetëve opozitarë në mes të sheshit “Skënderbej”, burgosjen e kryetarit të opozitës, rrahjet e gazetarëve si dhe vrasjet e protestuesve. Kaq të paprinciptë dhe pasionantë janë disa nga këta kadrinj saqë edhe pse besohet se janë të shkolluar jashtë e japin mësim në universitet dalin e na thonë se qeverisja e sotme është juntë ( ?!!! ) dhe se e shpallin edhe veten e tyre luftëtarë të paepur kundër juntës.

Çeta e zjarrvënësve të Shqipërisë nuk mund ta fshehë hipokrizinë dhe qëllimin e saj të vërtetë me pretendimet dhe parullat propagandistike për demokraci dhe evropianizëm sepse këto pretendime i kompromentojnë thëniet e tjera dhe veprimet e saj. Prandaj edhe Ambasada Amerikane në Tiranë deklaroi: “Objektivi i deklaruar i opozitës për ta bërë demokracinë e Shqipërisë më të fortë shkon kundër dhunës që po ushtrohet nga protestuesit. Dhuna është thelbësisht jodemokratike dhe duhet të ndalojë…”.

Tani, siç e shprehte me të drejtë z. M. Nano, Qeveria shqiptare por edhe bashkësia ndërkombëtare euro-atlantike duhet t’i japin fund kësaj maskarade hipokrizie, maskarallëku dhe karshillëku antidemokratik. Nuk shkon që të ndalohen disa lamashë që sulmojnë policinë dhe institucionet dhe të mos shkojnë prapa hekurave frymëzuesit, drejtuesit dhe avokatët e tyre. Duke vepruar kështu, qeveria nuk po burgos opozitën politike, por kundërshtuesit e ligjit dhe të rendit demokratik që mbulohen me mantelin e opozitës.

Rendi nuk mund të jetë demokratik kur veglat e mjera të paligjshmërisë vihen para përgjegjësisë ligjore dhe zotërit dhe përdoruesit e veglave lihen të lirë, madje të na bëjnë moral e japin leksione “demokracie” si kaposhi majë plehut kur duhej të qëndronin gjatë në qeli si minj të përcëlluar. Të përcëlluar nga forca dhe drejtësia e ligjit.

*****

Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

 

 

May 14, 2019 03:21
Komento

78 Komente

 1. sabo May 14, 04:03

  Viktor Malaj pershendetje gazetar i talentuar ,shembull atdhedashurije qe talentin tende me fisnikri shembellore e ke vene ne sherbim te se vertetes Nje shqiptar nga Filadelfia U.S.A

  Reply to this comment
  • Bravo i thonë kriçit kur del nga gjirizi May 14, 09:44

   Qe eshte i talentuar si letrashites, per kete s’ka pike dyshimi. Ajo qe spikat me shume ne fleterrufete e tij kunder funderinave “opozitare”, te shqelmuara njehere e pergjithmone me vote asive ne 2013-en, eshte aftesia e tij per t’ja bere bore te bardha hallatet xhonturkut Mit’hat.

   Reply to this comment
   • albani May 14, 11:47

    Zoterote e prezanton veten si shares dhe aspak si lexues. Viktor Malaj u ka treguar shqiptareve se cili ka qene Mit’hati si politikan. Ka shkruar per krimet e tij dhe per qendrimin e padrejte te Edi Ramse qe lejon baltosjen e atdhetarizmit dhe lartesimin e kolaboracionisteve.
    Eshte mire te lexosh pastaj te vleresosh se vetem ashtu kupton se kush eshte kerrici

    Reply to this comment
    • Bëmë gamor të të ngjaj May 14, 16:19

     Njelloj si krici, ti degethari alban nuk komentove por morre ne mbrojtje letrtashitesin. Bravo dhe ty o babai i kricit.

     Reply to this comment
     • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli May 14, 17:29

      Ti @Bravo… , keshtu si perpiqesh te perbaltesh gazetarin e shkelqyer , me te talentuarin dhe me te perkushtuarin me gjak te paster shqiptari , kerkon te identifikosh veten si kerric !
      Albani serisht te sqaroi , por kerricet si ti , i ka verbuar i biri i Karaxhicit nga Vicidoli !

   • Raimond vlonjati May 18, 14:55

    Ky q eka bere artikullin qenka nje socialist fanantik dhe nuk e kupton pse Europianet , por edhe AMerikanet jane me Ramen

    Ne duhet te jemi te drejte kur gjykojme

    Esht interesante sekjo kohe po tregon se Enveri ka pasur plotesisht te drejte kur fliste per keta nderkomebtaret qe hiqen si demokrate te thekur

    Dhe ja ku jemi tani ne rastin tone ne Demokraci:

    Nuk diksutohet fare qe gjendja ne Shqiperi esht skandaloze, –Se kjo qeveri e mbushi Shqiperine me droge cep me cep,
    Perdori aeroportet e Shqiperise per trafik te hapur droge
    Ulej avionic droges ne mes te dites ne brigjet shqiptare

    Ky Kryeminister mbajti nje trafikante droge si Minisiter te brencem
    dhe e ktheu Policine ne nje Bande te trafikut te droge, ,gje qe ne demorkaci nuk imagjinohet dot

    Po ashtu kjo qeveri ka vjedhur votat ne menyre skandaloze,

    Ministrat e saj , shkonin dhe takonin kriminelet e vrasesit e ndryshem ne burgje ,qe esht cmenduri ta mendosh

    Tjeter, kjo qeveri dhe ky kryeminister futi ne Parlament kriminele me damke dhe te denuar per vrasje e e perdhunim,
    duke e kthyer parlamentin ne hale

    Korupsioni I ketij Kryeminsitri eshte skandaloz, saqe edhe per 1 km ruge e financon me 20 million dollare nga parate e taksapguesve shqiptare etj etj

    Dhe fakti eshte qe politika Amerikane , dhe pas saj ajo Europiane jane pro kesaj Qeverie

    Po si ka mundesi kjo pune ?

    Dhe ja pse :

    Kjo qeveri duke strehuar Muxhahedinet I beri nje nder kolosal Amerikes, sepse ata Muxhahedine Amerika nuk kishte ku ti conte, sepse Perendimi nuk ja merte,
    po ashtu ne Amerike nuk I conte dot, sepse do behej nami nga protestat kunder atyre Muxhaheidne,

    Dhe ja ku doli Ram si varke e shpetimit—Ky nder qe ju beri Rama esht kaq I madh saqe kuptohet nga vizititat qe benin ne Shqiperi senator t endryshem , te cilet shkonin dhe takonin kreret e Muxhahedineve

    Dhe kaq I mjafotn Amerikes te jete totalisht pro Rames dhe te mbylli syte per keto psilelqet e Rames

    Dhe natyrisht BE ecen ne kete rast pas Amerikes

    Dhe ne duhet t ekuptojme s ene eprgjithe cdo shtet e ka Demokracine per veten e tij ne radhe te pare, apstaj edhe epr te tjeret,

    por nqs ne maredhenjet me t ehuajte futen interest e shteteve te tyre, atehere keto vende demokratike nuk I behet vone pse ti ke standarte t euleta demokratike, mjafton qeit ju sherben aty dhe ata as qe duan tja dijne per standartet e tua,
    sepse shikojne interesin e shteti te tyre

    Ndaj nuk duhet te jeni me naïve o shqiptare ne maredheniet me te huajte
    por I shikoni vete dhe arsyetoni vete per gjendjen e shtetit tuaj, mos e gjykoni shtetin tuaj me syte e Amerikaneve apo te tjereve
    sepse syte e tyre ju japin vetme pamjen q eju pelqen atyre,
    jo pamjen e vertete

    Ndja ky shkrimi ketij gazetari esht nje shkrim qesharak dhe prej njeriu qe nuk kutpon azgje nga maredheniet nderkomebtare

    Reply to this comment
  • Feniks May 14, 10:03

   Zgjidhja eshte kjo:
   -Rama te shporret nga qeveria dhe Lulzim Basha &co te arrestohen si organizatore te protestave antidemokratike!

   Reply to this comment
  • Araniti May 14, 20:41

   SabooSabooo futi nje me dore…ne shpi ee pastaj fshihe pas fotos se ketij prostit Viktor..hee te keqen see pershendet nga kryeqyteti pare i Amerikes….eee duhet te lash gojen kur thua Philadelphia…see krimba si ky Viktori…i jane bere “mol”…shoqerise shqiptare

   Reply to this comment
 2. sabo May 14, 04:12

  se kuptoj pse nuk botoni komentin

  Reply to this comment
  • Cleo May 14, 16:13

   Sabo, ka nje jave poi fshijne komentet qe nuk u interesojne.
   Dhe Cenua na kish paralajmeruar qe vemjet e gazetes do bejne lojen deri ne zgjedhjet, dhe pastaj do hidhen te gjitge te lobojne per Ramiun.
   Keshtu po ndodh.
   Shqiperise i mungojne burrat. Shqiperia ka burra kurva qe nuk kane shtylle kurrizore, por kanal qe e kapercejne ate te Ramutit deri ne vere..me gjithe brekushe.
   Tani po i bejne freskun Ramutin

   Reply to this comment
   • T. Aliban May 14, 20:33

    Eshte humbje kohe te replikosh me nja dy talibane sabo…tatore, pa din e pa iman, (shikoje pak ate kulufin e cpum me nofken cuni i kara-cicit), te cilet guxojne t’i ankohen redaksise se pse ajo nuk ua publikon jargavitjet.

    Krahas tyre kemi dhe nja dy kulufe 24-karatesh, njeri me tutkun se tjetri, te cilet i postojne nga dy here jashteqitjet e tyre gojore, a thua se jane duke i meshuar non-stop vuvuzeles ne favor te tutoreve te tyre imagjinare.

    Nga me ekszemplaret jane fter myteberi dhe taliban degethari. Ky i fundit, njeri prej sherbetoreve nga me te pacipe te diktatures. Nderkohe qe nje popull i tere ngujohej brenda kafazit te hekurt diktatorial, ky sahanlepires ordiner dergohej jashte shtetit per t’i mbajtur ere fidel kastrove dhe sojit dhe sorollopit te tyre te peshtire. Eshte po ky sahanlepires ai qe ne 2009 i thurrte lavde boshe salziut, dhe eshte po ky sahanlepires ai qe sot hiqet sikur ka marre flamurin e urrejtjes ndaj tij.

    Reply to this comment
 3. alban Dega May 14, 04:33

  Ne rrugen “ E duam Shqiperine si Amerika demokratike !”

  HIQNI VIZEN SALI BERISHES DHE BANDES SE TIJ !

  – Sa te jete Lugati i Beogradit e Moskes neper kembet e Shqiperise ajo kurre nuk do te kete qetesi

  – Askush nuk eshte mbi ligjin Zonjs Marku!

  – Boll kini bere kamikazin dhe mishin per topat e tij te ndryshkur ….
  – Sali Berisha nuk eshte ilaci ! Eshte kanceri i PDSH-se dhe Shqiperise !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Protesta per te mbrojtur nje terrorist antishqiptar si Saleh Ramollah Ajatollah Lugati i Beogradit dhe Moskes dhe Bandes se Gangstereve te tij politike, biologjike dhe mediatike nga ligji e drejtesia e perdhunuar e percudnuar nga ata nuk eshte dasem por kob i zi per cdo kamikaz e bandit qe ushtron dhune e shkel ligjin.
  Jane grahmat e fundit te ketyre bishave te Sali Like Floririt per ti shpetuar prangave, konfiskimit te pasurive te vjedhura, te sarajeve e botikave te krijuara me gjakun e Gerdecit e 21 janarit, me milionat e plackitura shqiptareve me autostraden e kusarise se Kombit, CEZ-in, ARMO-n, Rapiskanin… e qindra afera korruptive e hajnie me cizme me bllok 900 mije euro faqja e pushke ne dore kunder vellezerve e qytetareve te pafajshem!
  Midis kokes se Sali Berishes dhe Bandes se Gangstereve te tij dhe kokes se vet e te femijeve te vet, cdo shqiptar me sadooak mend ne koke duhet te zgjedhin koken e vet e mbi te gjitha te femijeve e te femijeve te femijeve te vet, te ardhmen e vet e te Shqiperine si shtet ligjor dhe me drejtesi te barabarte per te gjithe!
  Dasma e Sali Berishes dhe Bandes se tij eshte me e keqe se vdekja, eshte ogur i zi per cdo shqiptar.
  “ Njeriu i shpreses se madhe” te Mehmet Elezi vrau jo vetem shpresat dhe besimin e shqiptareve, por edhe vete ata bashke me Shqiperine.
  Jo pak por dyfishin e atyre qe ekzekutoi per 46 vjet ish diktatura ne shkalle kombetare dhe mbi 4 fishin e tyre ne vendlindjen e tij Tropojen vetem ne dy vjet 1998-2000 gjithsejt 175 tropojane per dy fjale goje te nje femije te Haklaje “ ne mitingun e qershorit 1979 “ Poshte Sali Berisha !” ….96 per qind e tyre ishin te moshave nga 17- 45 vjec !
  Edhe ne kohen me te eger te ish- diktatures, pjese e se ciles ishte edhe Sali Berisha, denimi me i ashper per agjitacion e propagande shkonte nga keshillim deri ne 13 vjet burg !
  Eshte po ky Sali Berishe qe per bythen e vet e te Bandes se tij te Gangstereve eshte gati ti fuse flaken mbare Shqiperise, sic veproi ne 1997-en, me 14 shtator 1998, me 15 mars 2008 ne Gerdec e me 21 janar 2011 ne Bulevardin Deshmoret e Kombit ku nukguxoi te ekzekutonte as nazifashizmi dhe as komunizmi !
  Eshte ky vrases serial qe ka cmendurine e cinizmin te deklaroje live ne kamera e ne syte e mbare shqiptareve dhe nderkombetareve se “ do ta kisha ekzekutuar me snajper liderin e opozites Edi Rama” cka e thote edhe sot kur ky eshte kryeministri i zgjedhur ne menyre demokratike i Republikes se Shqiperise cka nuk e ben as Maduro i Venezueles!
  Cila eshte e duhet te jete zgjidhja dhe zgjedhja e shqiptareve perballe ketij Lugati edhe me serb se vete Milloshevici !?
  Tia heqin perfundimisht vizen sic ia hoqi jo vetem atij, por edhe krejt families se tij me kuc e me mac , nena boterore e demokracise dhe ora mitike e Shqiptareve, “Shtetet e Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im nga nena Elez Hoxhe Berisha
  mendjendritur !
  Te degjojne e zbatojne keshillat qytetare e demokratike te “Shtepise se Bardhe “, Ambasades se SHBA-se ne Tirane per proteste qytetare e demokratike e jo dhune, jo tym e flake te zjarrvenesit te vendlindjes se vogel Malesise se Gjakoves dhe te Shqiperise Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevicit te Vicidolit !
  Boll e teper keni bere mercenarin dhe kamikazin e nje Bande Gangsteresh tash e gati 29 vjet!
  Halli i Sali Berishes, Like Floririt, Lulush Karabush Bashes, Mona Cizme Lalezit, Fatmir Xen Gerdecit, Alison Bumces, Petrit Shkolleperlum Vasilit, Flamur Stanishic Nokes… per te mbrojtur milionat e vjedhur, sarajet e dugajat, vilat me 11 banjo edhe per macet, butikat e luksin prej sheikesh, per te mbrojtur prapanicen e koken e vet nga ligji e Drejtesia, nga SPAK-u dhe Byroja Kombetare e Hetimit, eshte kryekeput kriminal, antishqiptar, cnjerezor.
  Hallet tuaja jane per nje jete me te mire per vete, familjet e femijet tuaj, per ligj e drejtesi te barabarte, per nje Shqiperi si e gjithe Evropa, per nje Shqiperi si Amerika demokratike .
  E vetmja rruge per keto qellime e jete me te mire eshte tu hiqni vizen shkaktareve kryesore te pabarazise dhe padrejresive ndaj jush .
  E mos harroni per asnje cast mesimin e Abraham Linkolnit:
  Cdo popull ka qeverine qe meriton !
  Cdo popull ka aq te drejta e liri sa c’ lufton per to !
  Kryelideri i dhunes dhe zjarrvenesi i Shqiperise Sali Berisha dhe vartesit e tij duhet te pergjigjen para ligjit bashke me UFO-t e Putinit, Beogradit e Athines!
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Kush ka dyshim te rilexoje mesazhin demokratik te Ambasades, Shtepise se Bardhe te SHBA-se, ne Tirane!
  Ta rilexoje, ta kuptoje dhe ta zbatoje!
  Hapi i pare: dilni nga cadra e Moskes, Beogradit te Sali Berishes pa ju zene brenda te gjitheve sa nuk eshte teper vone !
  Sali Berisha nuk eshte ilaci !
  Sali Berisha eshte kanceri i PDSH-se dhe Shqiperise tash e 29 vjet !
  Kthehuni tek aspirata mbare shqiptare e dhjetorit 1990 qe u minua nga Katovica:
  E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  E DUAM SHQIPERINE SI AMERIKA DEMOKRATIKE !

  Reply to this comment
  • T. Aliban May 14, 20:48

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
  • F. Suma May 16, 07:53

   Të lumtë, nuk thuhet më mirë nga njeriu i mendjes dhe dijes. Jetë e shëndet Alban Dega!

   Reply to this comment
 4. Alban May 14, 04:34

  ZERI I WASHINGTONIT EVROPES DEMOKRATIKE DHE KUKAMAT E VLADIMIR PUTANINIT !?

  – Amerika e dha mesazhin e saj !

  – Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte koha qe kamikazet e mercenaret e stershperdoruar te Sali Karaxhicit dhe Bandes se Gangstereve ta braktisin llogoren e shpartalluar!
  Mos te harrojne se askush prej atyre qe u del emri per dhune kunder nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike ne keto protesta te dores se zeze te Putinit, Beogradit e Athines nuk do ti lejohet te shkelin ne token e Amerikes edhe sikur tu dale dopjo llotaria e vizave ne SHBA !
  Aq me pak mund te fitojne shtetesine amerikane, ne baze te Kerkesave per Qendrim te Pehershem ose Per Shtetesi Amerikane. Ne kerkesat vendimtare eshte nje pyetje rrenuese per cilindo:
  – A je perfshire ne veprime per permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike !?
  Zeri i Ambasades amerikane ne Tirane eshte zeri i Shtepise se Bardhe, te fatit te bardhe te Shqiperise dhe Kosoves eshte Zeri i vertete i Amerikes!
  Po te mis kishte shkelur vizen e kuqe te interesave strategjike te SHBA-se ne Shqiperi e rajón, Sali Berisha me familjen e tij, kurre Washingtoni dhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do tua kishte vene vizen e kuqe ketij Lugati e mercenari te stershitur te Kremlinit, Beogradit e Athines… , sic ia hoqi vizen e kuqe edhe bosit te tij terrorist Sllobodan Milloshevic qe vdiq si nje qen i terbuar e i braktisur ne qelite e Gjykates Nderkombetare te Drejtesise ne Hage !
  Amerika demokratike e njeh Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevicin dhe cdo politikan shqiptar apo person qe u intereson, njeqint here me mire se ata vetveten!
  Sali Berisha, Lulush Karabush Bashici, Flamur Stanishic Noka, Edi Palokari, Fatmir Medihoxhe Gerdeci e krejt Banda e Gangstereve te SaLikekracise nuk duhet te harrojne se dosjet e vrasjeve, te krimeve te renda, korrupsionit masiv, plackitjes e mega- kusarise se tyre jane sa Mali i Korabit dhe mberrijne deri ne nivelin e Hages !
  Nuk ka qene kurre me afer dita qe ata te japin llogari para ligjit e drejtesise per te cilat SHBA- Shtetet e Bekueme te Amerikes kane investuar modelin e tyre te demokracise “ Ne Populli Me Popullin Per Popullin !” per cka ne shqiptaret si shtet e si komb u jemi borxhlinj edhe me jeten tone!
  Pse!?
  Sepse, jeta pa ligj e drejtesi, pa liri e demokraci sic e deshmojne krejt qarte, keto 28 vjet te demokratures shqiptare nuk eshte jete!
  Nuk ia vlen te jetohet !
  Haka do shkoje tek i Zoti, tek populli shqiptar !
  Edhe ne shqiptaret nuk qendrojme mbrapa: 95 per qind e jona jemi populli me proamerikan ne Bote “ edhe me proamerikan se vete amerikanet” sic pat deklaruar vete ambasadori Withers dhe Instituti Demokratik Amerikan!
  “ Tirana dhe Shqiperia eshte vendi me i sigurte se Washingtoni per Presidentin amerikan !” pat shkruar
  “ The New York Times” dhe CNN live nga Fushe Kruja gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Shqiperi.
  Kjo eshte e verteta e provuar e sprovuar e miqesise dhe aleances strategjike shqiptaro- amerikane jo sot por qysh kur Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora pat deklaruar ne Torino me 24 nentor 1912, pra kater dite para shpalljes se Pavaresise se Shqiperise se “ po te behej nje Referendum ne Shqiperi, Rusvelti do te zgjidhej Kryetar i saj …” !
  Cdo koment eshte i tepert!
  Sot tymi e flaka, kapsollat shperthyese e Molotovet e Saladin Lul Mona Stanishic Nokes… ne dyert e Kuvendit dhe Qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Shqiperise, sot fjala e Lulush Karabush Berishes qe u transmetua live nga “ Rusia Today” e Vladimir Putinit, u treguan hapur e pa maska shqiptareve dhe nderkombetareve se Banda e Gangstereve te Putinit, Beogradit dhe Athines ne Tirane u vuri zjarrin e flaken aspirates madhore te shqiptareve :
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  E duam Shqiperine si mbare Evropa !
  Zeri i Rusia Today sot u be hapur e drejtepersedrejti Zeri i SaLikekracise dhe Bandes se Gangstereve te tij politike, biologjike dhe mediatike!
  Amerika po sot si gjithnje e tha fjalen e dha mesazhin e vet te fuqishem demokratik dhe me shqiptar se vete ne shqiptaret kunder dhunes e terrorit antishqiptar e antidemokratik te Bandes se Gangstereve te Sali Berishes e Like Floririt

  Reply to this comment
  • Kuq e Zi May 14, 16:37

   Ik mer trap. Ku del ky budall idiot dhe na ze faqen e bllogut. Duhet me scroll down nje minute te arrish ne fubd te faqes se nuk mbaron trapi se komentuari

   Reply to this comment
   • $$$ May 14, 22:50

    Komentin e Alban Koqes vetem ai vete elexon,asnje tjeter s’merr mundimin te loxoj traplliqet e budallait ,nje gazete nga fillimi deri ne fund.

    Reply to this comment
 5. info analitike May 14, 05:31

  Mos u mrerzit shoku Viktor, duro edhe pak se pazari po afron e atehere do te bien rehat te gjithe.

  Reply to this comment
 6. Martini May 14, 05:41

  Si gjithmonë shumë i saktë.z.Malaj.Por harron diçka shumë të rëndësishme nga protestat e djeshme dhe k8vëve të fundit.Në fillim të protestës ishin 1300 veta.Par fundit 600 veta.Vallë këta shprehin vullnetin e Shqiptarëve.O Salë o Lul,o Ilir nuk gënjeni dot njeri pamvarësisht errësirës apo cadrave o të mjerë.Prisni hetimin që do tu bëhet dhe mos harxhoni kohë me protesta por takohuni me avokatët mbrojtës që do paguani.
  Në çdo vënd të botës Policia deklaron numurin e demonstrues nëpër tubimet që administron..Po ky Sandër lleshaj di të numurojë apo di të flasë vetëm anglisht.?

  Reply to this comment
 7. Niku May 14, 06:22

  Zbatoni ligjin moreeeee.Ligji ligji ligji.
  Nuk ka asnje justifikim.
  Ne mos eshte ne tave edhe kryeministri per mos u bere kurre reforma e drejtesise.

  Reply to this comment
 8. xxx May 14, 06:34

  Bravo ! ke folur me te vertete si nje luan i vertete bythelepires

  Reply to this comment
 9. intelektuali May 14, 06:45

  NUK I FUT DOT NE BURG 200 MIJE PROTESTUES O KRIMINELI I ENVERIT, VIKTOR MALAJ

  Ju enveristet fanatike keni mbetur ne Kohen e Qepes te sigurimit, kur mendonit se me metoda represive te dhunes policore do te nenshtronit masat, edhe Ramiz Alia e kuptoi me pare se ju se nuk mund te frikesosh popullin qe ka dale ne proteste dhe u zbyth duke i hapur rrugen zgjedhjeve te lira, te para pas kermes gjakatare, Enver Hoxha qe sundoi si nje feudal mesjetar per 50 vjet me radhe dhe falimentoi ekonomine duke renuar shtetin si kurre me pare ne histori, ju nuk e kuptoni dot o spiuni i Sigurimit, Viktor Malaj qe sot nuk mund te tallesh dhe te gajasesh me viktimat e dhunes komuniste te Edvin Droges, si tallesh ti me Sait Dollapin pa piken e turpit, e ke provuar ti more rezil enverist ne kurrizin tend shkopin e gomes, sepse duket qe nuk e ke dijeni fare se cfare traumash te krijojne o pusht pa moral qe flet njesoj si Edi Rama qe gjithashtu u tall dhe u gajas me Sait Dollapin ne TV me keq se Maduro ne Venezuele dhe keni ftyre te permendni ju ftyrkeqet e enverit, perendimin, BE dhe SHBA.

  KUSH JU PJERDH JU NE PERENDIM O KRIMINELE TE ENVERIT?

  Kush e ka ftuar Gerdallen e Enverit Gramoz Ruci nje here te vetme nga Perendimi? Ne vend te shikoni izolimin ku po e fut enverzmi fanatik i Edvinit dhe i hajduteve te tij alla Bashkim Ulaj&Lukuni, ju fanatiket e enverit o pushti Viktor Malaj mbushni faqet e gazetes DITA me llogje mashtrimi si dacibao imorale komuniste ne nje kohe qe keni qitur gjuhen dhe keni nderur bythen enveriste per t’u antarsuar ne BE te fundit ne liste dhe pas pilafit.

  PO PSE ME ENVERIN NE BALLE DO TE HYNI JU NE BE O EDEPSEZA FANATIKE TE PARTISE?

  Lexoni intervistat e peshtira te eunukut hoxhist Xhevdet Shehu qe publikon papushim ne faqet e gazetes DITA si nje estrade bolshevike ne nje kohe qe vete Nexhmija ka pranuar antarsimin ne Partine Fashiste dhe pastaj mendoni per perkrahjen qe i jep Perendimi Diktatorit hoxhist Edi Rama

  PO SHBA DHE TRUMPI NUK PO TE DERGON AMBASADOR NE SHQYPNI?

  Po kush te pjerdh ty nga Perendimi o Viktor Malaj kur vajtoni si kukumjacka pylli per LANC-in jugosllav te Enverit qe vrau anglezet ne kanalin e Korfuzit? Po ju jeni nje race veremlinjsh qe vidhni me Bashkim Ulajn&Lukuni dhjetra milione euro per nje km rruge o mavri fanatike, cfare pozite qytetare ke ti me kete shkrim turpi dhe rezili ne mbrojtje te pushtetit mafioz te Edi Rames qe vjedh votat me drogen e tij me keq se ne Kohen e Qepes te Enverit?

  PO PSE ME VJEDHJE VOTE DHE ME KANABIS DO TE HYNI JU FANATIKET E PARTISE NE BE?

  Reply to this comment
  • INELEKTUALI qe i sherbeu enverit tani e ka zene tartakuti nga cdo emer enver May 14, 09:15

   200 mij nuk i fut dot more plehre intelektbole por disa si puna jote e saliut e ca shpellare me pasuri prrallore ja tregon vendin qe ta mbajne mend sic mban mend ti enverin qe te del edhe gjume dhe je ber me hije…

   Reply to this comment
  • Ai qe di ti May 14, 09:38

   E kush te pjerdh more BOLJA INTELEKTUALI…Kukuvajka qe “reciton” cdo dite avazin e Mutit qe nxjerr nga gojebytha jote e ndyre a thua se cdo gje duhet “te kaloje” nga truri dhe bytha jote shqyer …Pthu race e muit MIS(KOS)TRECI i Ditas..

   Reply to this comment
  • sadrazemi May 15, 03:33

   O ” intelektualo ” ! Vallahi, i jom lute disa here ketij Viktorit te mos shkruaj keshtu se po e demton ” intelektualin ” por ai s’ha pyka. I thashe se e ke bo per spital psikiatrik te shkretin. Nje here e boni Enveri duke e futur ne burg dhe tani kishte mangut edhe ty. Viktori vazhdon perseri ne te tijen. Ti ” intelektual, me te drejte i thua Viktorit: ” Po kush te pjerdhe ty ! “. Ti ke te drejte se Viktorin nuk e pjerdhe kush ndersa ty ” intelektual ” te pjerdhin perdite, ne shtepi, ne rruge dhe ne kafene dhe ti i pi me gezim te gjitha pordhet prandaj edhe duket nga larg qe je mendje gjigande, mendje e ushqyer me pordhe.

   Reply to this comment
 10. Dahti May 14, 07:08

  Bravo, ckoqur e sakte per kete opozite te menderosur.

  Reply to this comment
 11. Ilir May 14, 07:24

  Me mire se kaq nuk pikturohet gjendja aktuale. Mendoj se gjendja eshte aq kritike sa qe mund te dale jashte kontrollit dhe pastaj vjen konflikti fizik I cili do na coje 30 vjet prapa. Prokuroria eshte i vetmi aktor qe ka ne dore te ndaloje kete cmenduri. Djali i Balliut nuk mund te lejohet te beje ate qe beri nga furgoni i policise. Kjo eshte e patolerueshme. Theu ligjin, kundershtoi forcat e rendit dhe per kete duhet te denohet dhe jo ti jepet mundesia te mbaje fjalime nga dritarja e furgonit. Kjo panorama qe u shfaq ne te gjitha mediat, krijon idene se sa me i dhunshem te jesh me rendin aq me i vleresuar je dhe pas dy oresh lirohesh me titullin “hero”.
  Guxo te besh nje gje te tille ketej nga jetojme ne emigrantet dhe shpejt do ta kuptosh sa te vlen lekura. Kjo vlen per te gjithe, ish deputete, kryetare apo popull.

  Reply to this comment
 12. Tori May 14, 07:48

  Po ti mor palo gazetar mendon s popull jeni vetem ju qe ushqeheni nga Rama?Ti kujton se sy per te pare dhe te mencur jeni vetem ju qepaguheni nga Rma kurse opozitaret qenkan nje tufe qorrash e injorantesh te mbledhur nga te gjitha anet ?A nuk ishit mbledhur dhe ju nga te gjitha anet ne 2011? A nuk ishit dhe ju nje tufe qorrash ne 2011 qe u mblodhet ne Tirane per te rrezuar Berishen?

  Reply to this comment
 13. Lili May 14, 07:55

  Kaq deshperuese eshte situata politike,e kaq deshperuese situata e popullit sa sot nuk ju degjon me askkush ..ketu eshte problemi.
  E faj per kete eshte i pasardhesesve te Ramiz alise ne politike PDPS LSI…
  Kjo klase politike duhet te shpordhet. E ndosha duhet me perdor dhunen revolucionare mbasi shteti,policia ,ligji e drejtesia jane te pa afte me i vu ne burg keto zullumqare qe kryesojne keto parti,keto multimillionera qe grabiten shqiperine,e qe perdorin me rend turmat e njerezeve te deshpruar,qe nuk dine ku me kerkuar shprese,qe perdorin pra turmat per me mbulluar krimet e tyre.
  Njesoj jane horra,njesoj tallen me fukarent,njesoj tallen me vuatjet e popullit shqiptar.
  Turp per ta e turp per ne qe i votojme prape !

  Reply to this comment
 14. Pesimisti May 14, 08:36

  Po Edi Rama dhe PS, zoti Viktor, kanë nga një çik faj? Për mua këta që i përmënd në artikul me të drejtë, nuk janë fajtorë por është Edi Rama dhe PS me qeverisjen e tyre poshtërsisht antipopullore, me mega vjedhjet haptazi të miljardave dhe me talljen ekstreme ndaj popullit duke i rritur për shëmbull çmimin e enegjisë elektrike e duke thënë në mënyrë tmerrsisht përbuzëse që vetëm budallenjtë nuk e kuptojnë që çmimi i energjisë elektrike është ulur. Je i njanshëm zoti Viktor. Në qoftë se qeveria e PS do të luftonte për një shtet të së drejtës, krieminelët ndyrësira të këtij kombi, Sali Berisha, Lulzim Basha dhe “presidenti më i mirë” kryeflliqësira Ilir Meta, nuk do të livadhisnin me bomba molotov për ti vënë zjarrin Shqipërisë por me kohë do të ishin pas hekurave. Pa u zgjatur fajtori i kësaj gjëndje është Edi Rama dhe PS me anti qeverisjen e tyre që tradhëtuan haptazi dhe në mënyrë flagrante besimin e popullit që i zgjodhi. Tani ata janë një lloj të zhyer me të njëjtat mëkate si edhe kundërshtarët e tyre dhe përballja e tyre është përballja ndërmjet hadutëve ordinerë që duan të zotërojnë tepsinë qeveritare të grabitjeve të pandalshme që po i bëjnë këtij populli pa shtyllë kurrizore e pa identitet moral, i pazoti që të mirorganizohet që të mbroj vehten.

  Reply to this comment
 15. 19 May 14, 08:37

  Nje shkrim brilant bravo e madhe duhet te botohet ne gjithe gazetat e ballkanit dhe ne Amerike ambasada anerikane ta mari dhe ta analizoje kte artikull .

  Reply to this comment
 16. Fund May 14, 08:39

  Ka marrre fund. O te gjithe te vdekur e toke e djegur Shqiperia,o shqiptaret e lire e zot te fateve te veta duke varrosur njehere e pergjithmone keto falangra krimi pa dinjitet!

  Le ta dije Amerika e Europa se Shqipetaret nuk bashkjetojne me me kete kancer .

  Reply to this comment
 17. Dash May 14, 08:40

  Z.,Malaj , kete shperthim qe pate sot ,shumica e shqiptareve kane kohe qe e mendojne …kjo eshte ajo qe mendojme NE te gjithe por e shkruajtur ne menyre perfekte nga ju…..Respekt , sepse ky nuk eshte vetem nje editorial por eshte nje thirrje pergjegjshmerie mbi te gjitha per fatet e ketij vendi , sepse nuk meritojme gjithe kete qe po ndodh…..gabimet Rames i dime te gjithe. po tani eshte ne loje e ardhmja e Shqiperise , ….dhe kjo e fundit vlen edhe per koleget e tu…pershendetje !

  Reply to this comment
 18. Pesimisti May 14, 08:55

  Së shpejti, nën bekimin e ndërkombëtarëve, politikanët tanë hajdutë, mbasi të lëpijnë fekalet që i kanë hedhur njëri tjetrit në surrat, do ti japin dorën njeri tjetrit dhe do të bjen në marrveshje, sikurse po ndodh çdo katër vjet në teatrin tragjiko komik të politikës shqipëtare. Dhe me dashuri e qetsi do të vazhdojnë vjedhjet e radhës. Besoj që kështu do të vazhdoj sepse në genin tonë si popull është rregjistruar kodi që të qeverisës do të thotë të vjedhësh dhe nuk hiqet më nga zinxhiri gjenetik i yni, por trashgohet nga një brez në tjetrin. Ky është ndoshta mallkimi ynë i përjetshëm si komb dhe ky nuk na le të bëjmë shtet normal si kombet e tjera.

  Reply to this comment
 19. Romak May 14, 08:55

  Je i neveritshem Viktor!
  Si paska ikur nga frika ky Dolapi dhe banda e policeve te tu e te Rames e kujtuan per vagabond dhe e ndoqen dhe i dhane nja dy shkopinj e?
  Si nuk ju vjen pak sa turp per rolin e ndyre qe merrni te mbroni personalisht nje langaraq si Rama? Ju ka plasur cipa!

  Reply to this comment
  • Leonard May 14, 18:31

   Ti je Romak apo Morak shpellash??? Z. Malaj morake si ty nuk do denjonte ti perdorte per leter higjenike. Respekt dhe admirim per penen e Viktor Malajt.

   Reply to this comment
 20. eDRAMA May 14, 09:06

  Shqiperia e sotme ose “Shqiperia qe duam” qe thone rilindjotet eshte nje Shqiperi me nje varferi te shumfishuar, me tendera mafioze si ai i Gjiknures 40 milion Euro per ate capaculin 25- vjecar me fallsifikim dokumentesh (tani ne kerkim nderkombetar) te Unaza e Re qe u kap nga amerikanet se te ish per Ramen ne qeveri do ta kish prap Gjiknuren. Eshte Shqiperia e koncesioneve dhe borxhit publik ne stratosfere qe kane alarmuar FMN. Eshte Shqiperia me rrogat e pensionet me te ulta ne Europe por me Kryeministri qe puneson 600 femra per 50 vende pune. Eshte Shqiperia qe prej 6 vjetesh nuk njeh rritje pagash e pensionesh, por njeh vetem rritje papunesie, inflacioni, cmimesh. Eshte Shqiperia e varferise qeverisur nga nje kaste familjaresh qe nuk ka aspak lidhje me familjen politike socialiste. Sa eshte socialist ministri i jashtem Cake, e di Edi Rama qe e ka dhenderrin e gruas. Qeverisja e Rames pra e ka realizuar ate “Shqiperine qe do”, nje Shqiperi per vehte! Por kete lloj Shqiperie nuk e pranojne me shqiptaret e mashtruar keqaz nga premtimet e “Timonierit” te Tepsise pushtetit dhe jane sot me gadi se kurre ta gremisin kete “Timonier” qe nuk ka patente drejtimi para se ai ta gremise gjithe Shqiperine ne kaos. Kjo qeveri e ka mbushur kupen e zullumit dhe po derdhet. Jargavitjet e Toreve te M… nuk e mbrojne dot.

  Reply to this comment
  • sigurimsi i PD May 14, 09:19

   ashtu eshte more maskara se i grabitet te gjitha pasurite ju qe mbroni saliun ilirin e saitin vokshat.
   bej inventarin e pasurise se klases politike te pas 90tes dhe del varferia e popullit or taj shpellar me nofken eDRAMA

   Reply to this comment
   • per sojin e sigurimsave May 14, 11:42

    Une jam socialist me teser i hequr nga puna nga rilindjotet e Rames. Ti je sigurimsi soji i mizave mut ngrenese ne prapanice te c’do qeverie. Jemi shume larg nga njeri-tjetri.

    Reply to this comment
 21. sali bolleku per familjen e tij May 14, 09:11

  kemi vite qe i themi keto,kemi vite qe i shikojme keto monstra qe dalin neper sheshe dhe tv te perkrahur nga tellallet e tyre te djeshem dhe te sotem si fahriu ba hoxha zheji keta te rinjt si sonila bushat bllokmeni me gjysh viton gjalle e ca lubonja qe jeton ne Itali dhe ben gam gam ketu..
  kemi muaj qe themi se qeveria shteti dhe ai qe pretendoi se do bente shtet duhe te mari masa kunder ketyre banditeve qe kane vjedh e po djegin per te mbrojt placken e grabitur…
  ky shtet duhet ti dal per zot qytetareve qe duan qetesi dhe zbatojne rregullat dhe jo te perkrahi shpellaret e tokes xanun…..
  mjaft se u lodhem me llafe e premtime dhe ne emer te demokracis te mos lejohet rrumpalla dhe ta bej ligjin nje komunist gungac e servil e nje ilir meta me gruan e tij….
  mjaft eshte mjaft,zbuloni se kush i financon keta shpellar brekgrisur me flamura dhe molotov e shashka..
  ai qe na kendon hymnin me ze te cjerr te mos na grric bytthen me patriotizme dhe pashaporte hollandeze e me vila per femijet ne hollande en ete kater anet e vendit dhe na merakoset per popullin…
  e bejme per populli thone pra se hallet tona i kemi zgjidhur por ju barktharet vrituni me njeri tjetrin qe te vijme ne ne pushtet…

  Reply to this comment
 22. Shqiptar May 14, 09:14

  Komplimente per artikullin z.Malaj. Me cfare shohim, ligji nuk ka force ne shqiperi. Dhe duke pare ndrydhjen e Kryeministrit, mos dhenien e shuplakes qe meritojne organizatoret e gjithe kesaj rremuje, me vjen te mendoj se ndoshta vertete duhet te iki dhe ne vend te tij te jete nje Burre i vertete i cili te zbatoj ligjin dhe te justifikoj votat qe i ka dhene populli PS.

  Reply to this comment
 23. fteri May 14, 09:53

  Jam i lumtur që më në fund të mbajmë të keqen më të vogël .

  Busulla e G.Dita po drejtohet në polin e vërtet të orenjtimit politike të halleve që ka ky vend ,megjithë ndëryrjet e këqija magnetike te gjilpëra orjentuese ,po shkon në veri .

  G.Dita thotë gjithmon të vërtetën , se Shqipëria për G.DITA, është i shejtë ,dhe se ushtria dhe policia jan të shejta ,se kan detyrë e po mbrojnë realisht atdheun e shejtë.Atdheu është i përjetëshëm .Kurse Partitë politike shkojn e vijnë jan matrapaze ,vetëm për të mbushur xhepat e tyre. .Shikoni Opozita e krimit të Sali Gërdallës ,ofendojnë e akuzojnë si armike e tradhëtar policinë shtetit e ministrin e sajë S.Lleshaj si vrasës,kur duart i ka të pastërta një ministër shumë korrekt e figurë pastërt.

  Po saliu Luli ,Monika e Iliri ,duart i kan të përgjakura ,duan të përgjain përsëri shqipërinë jan të prgjakur këmbë e kokë .Ata kan sulmuar edhe ministrat e brendëshëm të mëparshëm ,por kan sulmuar edhe kancelaritë e huaja deri te sulmi kundër ambasadori të OSBE në shqipëri ,Ky është një krim dhe autorët urdhëruas duhe të ndiqen penalisht..

  Unë falenderoi të gjitha ambasadat ,veçanrisht ate të gjermanisë që kërkon hapur Saliut ,Lulit,Monikës të mos përdorin dhunën mbi policinë e institucionet shtetrore,por të ulen në bisedime .në qoftë se duan .
  Nuk është dhuna e forca rrugaqrore ,rruga e demokracisë ,por ëshë parlamenti arena politike .

  Shpesh herë e pyes veten thekson V.Malaj : “a mendojnë Berisha, Basha, Kryemadhi etj. se po i vunë flakën konfliktit civil për interesat e veta nuk do të kenë kurrfarë sigurie as për fëmijët dhe familjet e tyre,!

  DHE KJO ËSHTË MË SE E VËRTETË !
  Unë them se shkrumb e hi populli do bëjë vilat e resortet e pa fundëme të Sali Gërdallës,L.Bashës,Ilir Metës,Monika K,kudo i kan ndërtuar,se me lek të vjedhura i kan ngritur.

  Po ku pyet ,

  Sali Gërmadha është mësuar me djegëje komisarjatesh se zë gjumi ,L.Musolinit që reciton ,do shkojmë në europë, si gjeli majë plehut ,dhe mercenarët e paguar nga ky hedhin qindra molotov mbi koka të policve në detyrë që ruajn kryeministrinë . Kështu nuk shkohet në europë ore Lulë gomari ,por në gropë !

  Presidenti lir Floriri ,(skuthi ) shumë i neveritëshëm , shqetësohet më shumë për një provokator nga radhët e Pe-Desë pederastve gë ma krahun shpellar 2 metra të gjatë godet pa m ëshirë djemët në rreshtin e policisë në detyre,dhe ky karrem theu qafën duke ikur policisë si mashtrues ,dhe nuk përmand ky president fatëzi plagosjen të shtruar në spital ,më shumë se 16 policë të plagosur nga bombat molotov të kriminelit Sali Berisha ,L.Basha dhe Monika KURva .

  Ky president mos e pastë kush nuk i zë fare në gojë sakrificën e policisë në mbrojtje të rendit e qetësisë dhe pasurisë popullit ,nga zjarrëvënjes së gruas tijë Monika dhe Luli.

  Si ka mundësi që Monika hajdutja dhe L.Vrasësi pa pik turpi sulmojnë me fjalë shumë të rënda Policinë e shtetit ,e cila po mbanë mbi kokë një tension të rrezikshëm për jetën ,Bombat -molotov !…të kriminelve këta po luftojnë ti venë zjarrin shqiprisë si në v. 1997-98 ,për të zënë karriken e pushtetit me dhunë e presion !..Dhe kjo është një problem i madhë ,pengon shqipërinë në BE .

  ,Kur shqipëria ka një kryeministër të reformave të mëdha ,nuk ka rrugë e lumë,bulevard e kopsht e çerdhe fëmijësh ,këndë lojrash e pemë e parqe në tiranë e në gjithë shqipërinë të jetë ndërtuar pa djersën e mendjen e E.Ramës.

  Tanë Hoxhë LULASH- BASHA me periardhje nga mbeturian fosile të otomanizmit Dibranë i thotë Edit ,çou prift të ulet Hoxha ,më liro karriken !…
  Kjo është siç thotë I nderuari V.Malaj, një katastrofë dhe fyerje e popullit liridashës shqipëtar ,shumë e rëndë.

  Faleminderit G.Dita dhe autorit të nderuar të shkrimit Zjarrëvënsit !
  Lexuam më në fund një analizë politike me frymëmarrje të gjërë dhe inters atdhetare reale të gjendjes politike në shqipëri ,dalë nga pena brilante e të madhit Viktor Malaj.

  Reply to this comment
 24. s.g. May 14, 10:06

  Është e vërtetë se te disa çarçe europerendimore ka patur dhe ka përkrahje banda e Tropojë -Dibër-Lazarat dihet se ato çarqe në çdo shtetë mbështesin kriminelë mjafton Ukraina të shifet se si shkatrru ata i larguan anarshistat dhe demagogët kurse këtu dy here i njejti person jo se nuk dënohet por rizgjidhet prap në pushtet dhe parlament

  Reply to this comment
 25. bureto May 14, 10:17

  @shqiptar! Të gjithë e kërkojmë atë BURRIN e vërtetë, i cili të zbatojë ligjin, por atë burrin për të gjithë shqiptarët, brenda dhe jashtë vendit dhe jo vetëm të ‘popullit PS’, siç shprehesh. Po pavarësisht këtij lapsusi, (po e konsideroj ashtu), ai burri, nuk ka për të ardhur kurrë, nëse nuk aludon për ndonjë qoftëlarg. Për mendimin tim, ai duhet të jetë burri=drejtësia, ajo drejtësi që të uli në gjunjë dhe vetë presidentët, kryeministriat, e me rradhë, kush js abuzuar apo ka shkelur ligjin dje dhe sot e në të ardhmen. Që të mos e zgjas shembuj kemi plot nga kohë a largët, por dhe e afërt, larg apo afër nesh. Pra uro të na vijë, nëse na do pak zoti, pikërisht DREJTËSIA. Se ja psh: shiko si turren alabakëria opozitaro-mediatiko-anal’itike, se policia godet me shkop gome një hajdut dollapësh (kasaforta të fondeve publike), të cilit i japin një post politik dhe atëhere ulërijnë ‘junta’ Rama godet opozitën, godet popullin etj etj. Po sikur me të drejtë të arrestohej ta zemë Basha, që ka dy-tre vjet që ulërin se do djegë Shqipërinë që të bëhet kryeministër, apo Saliu që ka vrarë njerëz, që ka qenë dhe është gati të vrasë dhe kryeministrin e sotëm opozitarin e djeshëm, apo kryehajduti president, që vetëm i tillë s’duhej të ishte, ç’do të bëhej? E pra, pa atë burrin=drejtësi ky vend nuk ka derman. Ta harrojmë. Dhe këta alabakë (meritojnë shumë epitete më të këqinj, por lista bëhet e gjatë) për atë luftojnë, që ajo të mos vijë kurrë dhe ata të hanë të qetë ato që kanë vjedhur, të gëzojnë vilat e orgjitë dhe t’i shpëtojnë Reçit. Kështu nuk na ngelet më ç’të bëjmë, vetëm të shpresojmë e të presim që një ditë do ta kemi edhe atë “burrin”, shpresë që na vjen se po shohim që në atë rrugë na mbështesin SHBA+BE, se po të ishte për ne do vlente shprehja “prit gomar të mbijë bar!”.

  Reply to this comment
 26. leka May 14, 11:07

  Nuk jam dakort qe Basha eshte vegel e Berishes. Ai eshte vegel e serbeve, te cilet vendosen ndryshimin e kryesise se PD. Vejin re sa here ne keto vitet e fundit berishes i hajne duart qe te marre perseri frenat ne dore e te vihet ne krye…fakti eshte se kush ka vendosur lulushen nuk i jep OK

  Reply to this comment
 27. Lexuesi May 14, 11:28

  Ke mbetur pena me ideale e kesaj faqjeje sepse te tjeret kane treguar se per “inat te sime vjerre ,shkoj e fle me mullixhiun”!Nuk eshte nevoja te permend emra deri dje te respektueshem e me dinjitet kundoshta antaresia e zgjeruar ekoligjumit ka bere te mundur trutharrjen e tyre pasi u ka mbetur vetem urdheri “akademik”por qe per fat te keq keto vite shkerdhtokraci asnjehere nuk na u ndje mendja e pena e tyre prej atdhetari te flaket!Fatkeqesisht kerkojne ta perdorin tani qe ndoshta mosha i detyron te rrjedhin nga trute!Nuk e kam fjalen ketu per bejtexhiun Duka sepse i tille ka qene gjithe jeten e tij e ku nuk ka bredhur si gjirokastrit qe eshte ,por per ata qe kur nuk e justifikuar veten e titullin ne keto kohe te trazirave te medha 28 vjeçare te armikut e te madh te shqipetareve te te gjitha koherave kryekrimit Berishe!Ndaj i deruar Viktor rruaju nga vathi ku ndodhesh ,sepse smiri ç’nuk te ben !Edhe njehere etje analizat e tua reale e ne sherbim te ketij populli e vendi!Lum kush di te lexoje !Koha na therret qe te jemi bashte te tere per te luftuar kete te keqe qe sa vjen e po na ngushton fytin kjo jo per faj te kohes por se ne kur nuk e kemi hequr ate nga qafa jone por veçese e kemi liruar duke menduar se shpetuam!Pa heqjen e ketij litari e prishjen e ketij podiumi ku xhelatet e radhes kerkojne me çdo kusht te na varin nuk mund te kete liri e aq me pak demokraci por vetem anarshi e kaos!Ka ardhur koha qe si Bathoristet jane bere bashke sepse ndoshta u eshte premtuar qe do te privatizohet edhe kryeministria e do te perdoret per strehimin e tyre,te ngrihemi e te behemi bashke per tu treguar horrave qe nuk eshte e vertete qe Shqiperia e fatet e shqipetareve jane ne doren e tyre por ndeshkimi i tyre eshte ne dore te ketij populli i cili po te vendose per 24 ore i fut atje ku s’ua pret mendja e s’ka birre kurve qe ti nxjerre nga birucat!vetem keshtu Shqiperia mund te behet e te shkoje drejte fam.Europiane ,pasi deri me sot eshte perpjekur qe te hyje nga dritaret si kaçak fale premtimeve boshe te atyre qe na rekomandojne demokraci me “burra shteti ” e liri me “yje ne ngjitje”,si Saleh Berisha e Lulezim Boshi!

  Reply to this comment
 28. Argjon May 14, 12:23

  Basha është vegël e Ramës!
  Këtë kur do ta kuptoni?
  Me rrëmujën që bën Basha, ju sot po flisni për përplasje civile dhe budallallëqe të tjera si këto.
  Nuk po i kërkoni qeverisë dhe Ramës të japë dorëheqjen për mos hapjen e bisedimeve me BE-në, nuk po i kërkoni përse përfundoi nga “Po bëjmë Shtet” në “po bëjmë para”, nuk u kërkoni llogari përse në administratë ka gangsterë dhe analfabetë, përse po i fal detin Greqisë, përse donte të ndante Kosovën dhe t’iu çonte sërish në një luftë të përgjakshme? Nuk po i kërkoni llogari për vjedhjen e unazës?
  Përse tradhtoi socialistët dhe një herë me Metën dhe pastaj me Bashën?
  A ju pyeti kur zgjodhi emrat e kryebashkiakëve? Përse pjesëtari i grupit të zjarrit të 21 janarit do ta bëjë kryebashkiak?

  Protestat e dhunshme i shkojnë përshtat Ramës dhe askujt tjetër. Sa për Bashën me shokë, thjesht po rrisin çmimin e shpërblimit që do të marrin nga Rama. Kanë me muaj të tërë ata që u prishen shtëpitë, por askush nuk i pret dhe dëgjon. Sapo hedh bomba molotov Basha, menjëherë, “kur do flasim”? Kështu edhe me Kukësin, apo e harruat?!
  Të lësh ndërtesat e sigurisë së lartë të digjen dhe të përdhosen, nuk është vetëpërmbajtje, por PAAFTËSI për të zbatuar ligjin. Nuk kërkohej më shumë, vetëm zbatimi i ligjit.
  Përderisa këta nuk mbrojnë vetën, nuk pres që policia të vijë e të na mbrojnë ne të varfërit dhe të pambrojturit.
  E gjitha kjo falë marrëveshjes Ribbentrop-Molotov, në shqip Rama-Basha!
  Që protesta Bashës janë të porositura nga Rama na treguan studentët me protestat e tyre paqësore. Pa dhunë dhe pa shkatërruar bënë të dridhen partitë dhe Rama, shokët e tenderave etj.
  Po pastaj? Do ta përcillni edhe këtë herë turpin me bukë, kur Rama të shkojë të ulet në tryezë me kriminelin e radhës. Duhet të bëhesh kriminel që të ulësh në bisedime dhe t’i afrohesh Ramës. Të paktën këtë tregojnë faktet. Basha i ka këto cilësi, madje i shton dita-ditës.

  Prandaj “Rama IK”, por merr me vete dhe udhëhumburin tënd dhe shokët e tij të teatrit!

  Reply to this comment
  • Kuq e Zi May 14, 16:16

   Fix fare Argjon! Po kulishet e Dites jane bere si kulishet e Temes. Aneks i Temes kane per te ngelur.
   Per tradhetine greke nuk flasin fare. Tani i bejne fresk Ramutit

   Reply to this comment
 29. Jimi May 14, 12:36

  Viktor, e ke qendisur !

  Reply to this comment
 30. Alberti May 14, 14:06

  Viktori, shkruaj nje here te vetme se si po qeveris Rama, sa ja ka ndrequr apo dhjere ekonomine familjeve shqiptare, sa i ka ngritur rrogat dhe pensionet, sa biznese kane falimentuar. Sa e ka nivelin e inflacionit. Ku ka kjo qeveri e Rames prej 6 vjetesh ne pushtet ndonje kategori shoqerore qe ti kete permiresuar jetesen. Ku ka kjo qeveri Rama ndonje aspekt te vetem ku ti mburret shqiptareve se i ka sjelle permiresim ne Arsim? Shendetesi? Sherbime? Infrastrukture apo…Ekonomi? Perpiqu o Viktori nje here ne keto vite te shkruash nje here te vetme per kete qeveri, se sa a ka hak kjo te vazhdoje te qeverise ose te qerohet zvarre nga zyrat. Eja Viktori me nje shkrim te tille, mbroje qeverisjen e Rames pa opozite neper goje. Provoje ta besh ne se mundesh.

  Reply to this comment
  • Vicidolisti Digital May 14, 18:35

   Te gjithe treguesit flasin per mireqenie me te larte dhe ritje ekonomike. Ti Alberi hiq syzet e Vicidolit dhe do te shohesh per mrekulli.

   Reply to this comment
   • Alberti May 15, 08:38

    Vici D. treguesi kryesor ne rritje i qeverise Rama eshte Borxhi Publik i vajtur 80%. Sho e pyet ndonje ekonomist te tregoje se sa ky tregon mireqenie dhe rritje ekonomike. (hiqi syzet e derrases nga syte)

    Reply to this comment
 31. ETHEM LALAJ May 14, 15:35

  ANALIZE E SHKELQYERE NE D I T A.TE LUMT V.MALAJ.JE 1-SH.
  -DUHET TE PERFOCOJ:
  -FATKEQSIA KOMBETARE 29 VJEÇARE PER VENDIN E KOMBIN ESHTE SALI RAM BERISHA,KU DIHET KUSH E VURI PRESIDENT,RROKOPUJEN QE BERI NE FILLIMET E DREJTIMIT TE TIJ RRUMPALLE SI PRESIDENT,KRYETAR I PD,KRYEMINISTER E DERI SOT.PSE NUK IKEN NGA POLITIKA DHE PSEUDONIMET SI SPIUN I UDB QE NGA VITI 1974.
  2-MARIONETA LULI I I EMRUAR PREJ SB,I CILI VETEM FIRMOS BORDEROT E LEKVE QE U DHURON MILITANTEVE PER DHUNE NE PROTESTA AGRESIVE TE TIPI TERRORRIST,ESHTE NJE ADOLESHENT POLITIK PA DIPLLOME ME SHUME GAFA,7×7=42
  3-QENDRIMI LAVIERS I LSI E CILA PA KOKE SHKON PAS SALIUT KUTURU PER NJE KARRIGE PUSHTETI ME TE MADH KUR FAMILJA PRESIDENCIALE I KA TE GJITHA KARRIGET E MUNDESHME NDONSE PADREJTESISHT.
  4-PD+LSI TASHME JANE KTHYERE KUNDER VENDIT DHE ND/KOMBETAREVE,KUR POPULLI NE SHUMICE KA QENE,ESHTE,DHE DO TE JET KUNDER TYRE,QEKURSE NE VITIN 1992 FITUAN PER HERE TE PARE.DHE PASI U PROVUAN SE KUSH ESHTE PD E DREJTUESIT E SAJ…I VUNE T E N E Q E N E,U NXOREN GJUHEN SOT E KSAJ DITE.
  -KJO ESHTE ARSYEJA PSE NUK VOTOHEN ME PD+LSI..E JO SE RAMA KA VJEDHUR VOTAT SIPAS DOSJES 339,184..KU DISA SMS PER PROBLEME HULIGANESH DROGE PERKTHEHEN NE SHKEMBIM VOTE,KUR DIHET BABZIA QE KAN BERE KTO 2 PARTI ME VJEDHJEN E VOTAVE.POR HIPOKRIZIA E TYRE U KA ERRESUAR ARSYEN DUKE U BERE GAZI BOTES.
  -KJO MARRZI MASHTRUESE I ÇOI NE DORZIM MANDATESH,KU SALIU I MORI ZVARR TE GJITHE PAS VETIU,SE GJOJA RAMA APO ND/KOMBETARET DO DETYROJNE RAMEN TE DORZOI DETYREN SIKUR RAMA TE ISHTE ANTAR I PD I DREJTUARE NGA SORRUGTOJA SALI.
  -NE FUND TE PRILLIT TE KINOSHQUPI SALIU I THOT LULIT:” JU DO BEHENI KRYETAR I PD KUR TE FITONI ZGJEDHJET..” KJO SEPSE LULI NUK KA FITUAR SNJEHERE ZGJEDHJE.DHE SE DERI TASHME LULI NUK KA QENE E NUK ESHTE KRYETAR I PD.PRA DEFAKTO KR.I PD KA QENE,ESHTE E DO TE JETE SALI RAM BERISHA.DHE SA TE JET GJALL DHE NE POLITIKE SB,PD DHE VENDI DO JETE PA FRYM-MARRJE.
  -NE KTO KUSHTE PD DUHET TE REFORMOHET PA SALIN,LULIN,MULIN E KO,NDERSA LSI DUHET TE NDERROJ GJININE E DREJTUESIT,PASI MONA NUK E KA NJE ÇIZME DHE DON QE TE MERRET ME FILXHANET E KAFESE.

  Reply to this comment
 32. Kuq e Zi May 14, 16:00

  Viktori, e njejta putane Ramiste. Vazhdon pikturimin e Bashes dhe Berishes, sikur mileti nuk ka pare gje akoma. Viktor putana mezi paska pritur sa Luli te djegi Shqiperine perseri qe te kete Viktori cte shkruaj.
  Plera te neveritshme. Keni filluar bllokoni dhe komentet o vemje te Meros e Ramutit

  Reply to this comment
  • Laert May 14, 18:39

   Je nje moterqire i pahonepsshem o “kokekuq mustaqezi”. Je nje larve qe paguhesh me trahanane e SHQUP-it per te vjelle toksicitetin e kesaj bande kriminale qe e ka emrin PIDH (Partia Idealeve te Dhjerrorit). Barku qe ju polli ende nuk eshte shterpezuar.

   Reply to this comment
 33. Hamdi May 14, 16:09

  Arestoni kete dallkauk qe do te behet kryeminister me bomba. Ky idiot qe thote e duam shqiperine si Europa.

  Reply to this comment
 34. ISefer May 14, 16:14

  Analiza qe u ben fakteve dhe veprimeve te faktoreve te dy anshem te sotem e te se shkuares jane vertetesisht te perpunuar ne laboratorin logjik te Viktor Malaj. Te gjithe artikujt qe na jep Viktor Malaj kane logjik te hekurt, nuk te le boshllek per nderhyrje, per to ose do pohosh me dy fjale ose do llomotisesh fjale e vetem fjale te pergjitheshme. Ajo qe i behet shqiperise ne menyre antidemokratike kohet e fundit eshte e pakonceptueshme dhe e padurueshme, populli nuk e duron me kete gjendje, mjafte eshte torturuar nga kjo politke e mbrapsht te Berishes qe e ka djegur Shqiperine pese here sa here ka qene ne opozite dhe natyrisht nxites i tij jane jashte shqiperise e rreth saj e pak me large dhe perputhen me interesat e tij e te Metes e disa rreth tyre. Kot po zgjatem, te gjitha i ka thene, analizuar, peshuar e konkluduar Viktor Malaj dhe nuk te le vend te nderhysh se ndryshe do perseritesh. Nuk e njoh Viktorin, rralle del, por kur del, me artikujt e tij bindes te tregon se ka nje force intelektuale te pakrahasueshme. Gazeta Dita si media me progresiste ne Shqiperi, ka meriten qe ka gjetur disa gazetare e analiste te spikatur e midis tyre ndricues Viktor Malaj.

  Reply to this comment
 35. HOMORA May 14, 16:20

  Motra dhe Vellezer SHQIPETARE!!!
  Te ndjekesh histerine dhe skizofrenine e Lulkes don te thote qe je i po te njejtit rang.
  Te krenohesh me inkuzicionin e ramaqise dhe me psiko-nevrozen Rilindia,don te thote qe ke po te njejtin infeksion patollogjik.
  Motra dhe Vellezer hiqni dore nga njerez qe iluminohen vetem nga etia per pushtet,braktisini ideollogjite dhe apollogjite marruese te saliqise,ramaqise,metaqise.
  Motra dhe Vellezer mos ndiqni nga mbrapa me fanatizem salken,ramken,lulken apo metken,sepse vetem keshtu ju legjitimoni barbarine e tyre kusareske,vetem keshtu ju i jepni pushtet aktivitetit te tyre kriminal,hajdut,gjakpires,mish-shtrydhes,skallaverues,tiranise se tyre famekeqe.
  Motra dhe Vellezer mos u hipnotizoni nga premtimet boshe,fallco,mashtruese,denigruese,çmoralizuese te ketyre gjarperinjeve me fytyra neolitike kafshesh sepse ju ligjeroni me vulen e nxehte dhe te skuqur legjimitetin e tyre mbi JU,pra me zellin e urise,te frikes,te pasigurise per ju por edhe per femijet e juaj JU,i ligjeroni ketyre kermave prehistorike dhunen dhe terrorin qe ata ushtrojne mbi ju,si e si qe JU te ngeleni skllever te verber,miope,te uritur dhe te vobekte per nga dija dhe kultura morale dhe shpirterore.
  EMANCIPOHUNI me POLITIKEN sepse vatra e saj JENI JU dhe e DREJTA JUAJ mbi PRONEN PUBLIKE qe eshte KOMBI JUAJ,SHQIPERIA,FAMILIA E JUAJ,FEMIJET E JUAJ,e DREJTA JUAJ per nje JETE DINJITOZE me gezimin e aftesive prodhuese qe dispononi,me energjite krijuese qe mbizoteroni.
  Sepse politika ka vetem nje qellim,ate te lidhies se popullit me zinxhira me çfare do lloj çmimi,me çfaredo lloj metode,me çfaredo lloj forme dhe me çfaredo lloj arme.
  Motra dhe Vellezer,ka ardhur koha per JU qe te merni ne dore fatet e juaja,te merni ne dore lirine e JUAJ,te beheni ZOTER te prones se juaj PUBLIKE qe quhet SHQIPERI,te beheni pishtaret e EVOLUCIONIT DEMOKRATIK,pra te beheni ZOT i pushtetit te JUAJ mbi ate te politikes famekeqe dhe te shemtuar,te beheni zoteruesit,kontrolluesit,votuesit,shfuqizuesit,percaktuesit,vendosesit,krijuesit,formuluesit, dhe zbatuesit e legjislacionit kushtetues,drejtesise ligjore,administracionit dhe nomenklatures se suaj sociale dhe kulturore.
  Motra dhe Vellezer po spatet kurajon te ngriheni sot ne menyre pacifike,pa u infiltruar apo infektuar nga klikat politike apo apollogjike,pa u gangrenuar nga manipulimet dhe abuzimet e oligarshise borgjeze e reja apo e vjetra,dijeni qe ne vitin 2050 Shqiperia fshihet nga harta gjeopolitike dhe nga ajo gjeofizike si komb,si egzistence,Shqipetari do hyje ne rangun e popujve dhe rracave te zhdukura njeher e pergjithmone nga faqia e dheut.
  Pra,Motra dhe Vellezer e ardhemia e JUAJ mvaret vetem nga JU!!!
  E ardhmejia e femijeve te juaj mvaret vetem nga JU!!!
  E ardhemia e SHQIPERISE mvaret vetem nga JU!!!
  Kush kerkon nje jete te begate e te lumtur ne token e tij,ne pronen qe KOMBI nga i cili rjedh,ne pasurite qe ky KOMB ja ka lene ne dore te begatise se tij si prona e vyer publike ka vetem nje rruge ZGJIMIN dhe EMANCIPIMIN e tij,si jo,ne rast te kundert vet-varrosia me turpin e deshtimit eshte jeta me e peshtire.
  PRA O JETA O PUSHKATIMI nga vete dora e juaj.
  NGRIHUNI,ZGJOHUNI dhe pushtoni rruget e mbare shqiperise pa dallim FEJE,KRAHINE apo IDEJE sepse BEGATIA dhe LUMTURIA Shqipetarit eshte SHQIPTARIA.
  Te paret na lane amanet vetem kete ideal,vetem kete kauze,vetem kete R-EVOLUCION,pra kjo eshte REVOLTA dhe KRYENGRITJA JUAJ:
  SHIPERIA,KOMBI SHQIPETAR dhe POPULLI SHQIPETAR!
  ME POPULLIN,NGA POPULLI,PER POPULLIN,DHE VETEM NGA POPULLI!!!
  AMEN+ISHALLAH VERTETESIA TRIUMFON,VERTETESIA eshte pavdekesia e nje KOMBI.
  ZGJOHUNI SHQIPETARE!!!

  Reply to this comment
 36. pashku May 14, 16:35

  intelektuali alberti e com me komentet qe japin o jane nder ata krimilet qe nuk duan shtet o jane me probleme te medha mendore se dihet ka 28 vjet qe pd i shkojne mrapa kriminelet hajnat e ata me mangesi te medha ne sistemin nervor . brvooooo Viktor Malaj .

  Reply to this comment
 37. fteri May 14, 16:35

  Alberti vrite trurin ore mavri !… kapërcimet emocionale ta errësojnë memoren ,duhen dy par tru që të kuptosh .

  ,se Edi Rama ka ndryshim si nata me ditën më Pe-Den, tënde të gërmadhës politike zjarrëvënse të Sali Berishës apo ,L.Basha që recitonte si Musolini si gjel në mes turmës,nënë muzikën e krismave e zjarrit të molotovëve që hIdhënin pa pushim mercenarët e paguar të Lulit e Monikës kundër policisë dhe institucioneve të shtetit .

  Po me këto bomba do të ikë në europë L.Karagjozi ? …,por në fakt do bjerë shpejt në gropë .Lulë karabushi dhe Monika K…me këtë rrugë vetëm hekurat i presin ,jo fitorja kurrë !….

  Kurse në ndryshim nga këta Edi Rama është ideator e reformatori më i madhë i kombit ,dora dhe mendja e tij ndodhte kudo ,ky ka lulëzuar tiranën dhe gjithë shqipërinë.

  Është kryeministri më njerzor,qytetar e i edukuar që kemi patur në këto vite.Modeli i tijë është mbreslënës ,njehë gabimet ,dhe kush njehë gabime ai mund ti korigjoi ,kush nuk i njeh si Saliu e Luli bëjnë kërdinë duke vrarë Katër veta në bulevard ,dhe mund të vrisnim edhe 100 të tjerë.!!!!!!….këto jan shpellart që kishim në krye të shtetit e qeverisë.
  KURSE .

  Reformat e ralizuara nga kjo qeveri ,jan të shumta si reforma në energjisë elektrike ,reforma administrative ,
  e pensioneve ,kundër diplomave false ,kundër bigjozit ,ngritja e arsimit profesional .
  Mbi të gjitha reforma për rilindjen urbane – Tirana , metropol, dhe në gjithë qendrat kryesore të shqipërisë shëndrisin ,shqipria turistike .

  Ndërtimi i Stadjumit të Elbasanit dhe të Shkodrës dhe në Përfundim Stadiumi Qemal Stafa në Tiranë ,suksesi në legalizimet e zonave informal,,rritja e konomike mbi 4.2%,rritja e pagave e pensioneve me mbi 3% ,investimet në kanalizimet dhe uijtjen në bujqësi ,mbrojtja e mjedisit dhe biodiversitetit ,anullimi i çentraleve mbi lumej etj… ,dhe vjen si torta mbi tepsi ,vazhdimi me sukses i reformës në drejtësi ,miratimi në parlament i të gjitha ligjeve të reformës në drejtësi .Një sukses .

  Kurse opozita e krimit e kriminelve e hajdutve braktisi parlamentin dhe po sorollatet rrugve nuk ndodhë në asnjë vend të europs kjo marrëzi.,kan dalë e bllokoin rrugët ,bëjnë protesta dhe qëlloin me gurë e molotov policinë si rrugaq ,sulmon institucionet se kujton se do marrë vota e pushtet duke djegur komisarjatet .

  Por i ka ikur koha e mbrapësht e v.97-98-tës kur Sali Gërdalla bënte ligjin ,hapi depot ,vodhi e shiti armët e ushtrisë , shiti naftën e armatimet Milosheviçit ,
  vrau 8000 njerëz ,hapi zjarr kundër jugut i helmoi me LHL ,shkatrroi ekonomin e qoi në zero ,duke djegur e vjedhur e rrafshuar fabrikat e uzinat, la njezit pa punë ,ngriti firmat piramidale duke vjedhur qytetarët e varfër me milarda lek dhe shiti atdheun te greku,.vodhi mbi 250 milard euro te rruga e kombit ,dhe e la përgjysëm .
  Pa u futur te droga e Lazaratit e Dukagjinit bastine të Sali Berishës dhe klanit të tijë që i themeluan vetë.

  Pra Edi Rama është si dita me natën me Opozitën Pe-Des… dhe LSI ,lamsh e li. Pra E.Rama është në krye të karvanit politk shqipëtar ,po punon për shqipërinë europiane do ta bëjë lule, e lini të punojë .

  Reply to this comment
 38. fteri May 14, 16:43

  Alberti mavria vrite trurin o mavri !…

  …kapërcimet emocionale ta errësojnë memoren ,duhen dy pare tru që të kuptosh punën e Edi Ramës reformator !. .

  ,se Edi Rama ka ndryshim si nata me ditën më Pe-Den, tënde të gërmadhës politike zjarrëvënse të Sali Berishës apo ,L.Basha që recitonte si Musolini si gjel në mes turmës,nënë muzikën e krismave e zjarrit të molotovëve që hIdhënin pa pushim mercenarët e paguar të Lulit e Monikës kundër policisë dhe institucioneve të shtetit .

  Po me këto bomba do të ikë në europë L.Karagjozi ? …,por në fakt do bjerë shpejt në gropë .Lulë karabushi dhe Monika K…me këtë rrugë vetëm hekurat i presin ,jo fitorja kurrë !….

  Kurse në ndryshim nga këta Edi Rama është ideator e reformatori më i madhë i kombit ,dora dhe mendja e tij ndodhte kudo ,ky ka lulëzuar tiranën dhe gjithë shqipërinë.

  Është kryeministri më njerzor,qytetar e i edukuar që kemi patur në këto vite.Modeli i tijë është mbreslënës ,njehë gabimet ,dhe kush njehë gabime ai mund ti korigjoi ,kush nuk i njeh si Saliu e Luli bëjnë kërdinë duke vrarë Katër veta në bulevard ,dhe mund të vrisnim edhe 100 të tjerë.!!!!!!….këto jan shpellart që kishim në krye të shtetit e qeverisë.
  KURSE .

  Reformat e ralizuara nga kjo qeveri ,jan të shumta si reforma në energjisë elektrike ,reforma administrative ,
  e pensioneve ,kundër diplomave false ,kundër bigjozit ,ngritja e arsimit profesional .
  Mbi të gjitha reforma për rilindjen urbane – Tirana , metropol, dhe në gjithë qendrat kryesore të shqipërisë shëndrisin ,shqipria turistike .

  Ndërtimi i Stadjumit të Elbasanit dhe të Shkodrës dhe në Përfundim Stadiumi Qemal Stafa në Tiranë ,suksesi në legalizimet e zonave informal,,rritja e konomike mbi 4.2%,rritja e pagave e pensioneve me mbi 3% ,investimet në kanalizimet dhe uijtjen në bujqësi ,mbrojtja e mjedisit dhe biodiversitetit ,anullimi i çentraleve mbi lumej etj… ,dhe vjen si torta mbi tepsi ,vazhdimi me sukses i reformës në drejtësi ,miratimi në parlament i të gjitha ligjeve të reformës në drejtësi .Një sukses .

  Kurse opozita e krimit e kriminelve e hajdutve braktisi parlamentin dhe po sorollatet rrugve nuk ndodhë në asnjë vend të europs kjo marrëzi.,kan dalë e bllokoin rrugët ,bëjnë protesta dhe qëlloin me gurë e molotov policinë si rrugaq ,sulmon institucionet se kujton se do marrë vota e pushtet duke djegur komisarjatet .

  Por i ka ikur koha e mbrapësht e v.97-98-tës kur Sali Gërdalla bënte ligjin ,hapi depot ,vodhi e shiti armët e ushtrisë , shiti naftën e armatimet Milosheviçit ,
  vrau 8000 njerëz ,hapi zjarr kundër jugut i helmoi me LHL ,shkatrroi ekonomin e qoi në zero ,duke djegur e vjedhur e rrafshuar fabrikat e uzinat, la njezit pa punë ,ngriti firmat piramidale duke vjedhur qytetarët e varfër me milarda lek dhe shiti atdheun te greku,.vodhi mbi 250 milard euro te rruga e kombit ,dhe e la përgjysëm .
  Pa u futur te droga e Lazaratit e Dukagjinit bastine të Sali Berishës dhe klanit të tijë që i themeluan vetë.

  Pra Edi Rama është si dita me natën me Opozitën Pe-Des… dhe LSI ,lamsh e li. Pra E.Rama është në krye të karvanit politk shqipëtar ,po punon për shqipërinë europiane do ta bëjë lule, e lini të punojë .

  Reply to this comment
  • erim l May 14, 17:01

   Filloi repertorin e vrimes se tajares beteri i fterit.
   Duhet tju qerrosh ju te paret. Putanat e Ramutit.
   Shembelltyrat “socialiste” te Ballit
   Ptyy degjenerata te mbaruara

   Reply to this comment
   • fteri May 14, 20:30

    ore ti qelbësir nuk je Alberti ,ç’të gjeti more debil dallkauk e fanatik i Saliut e Lulit ,hajde të pëshurri qafën që të vishë më vete ose shko në psikiatri ?,fol me ,me faktet e prova jo më mëllef ,hajvani i Pe -Desëëëë .Provat jan e vërteta .

    Reply to this comment
 39. Merita May 14, 16:57

  Nuk kam cfare te them vetem te lumte mendja per analizen qe ben dhe te lunte dora per ate qe shkruan.
  Ky eshte gazetare qe e di misionin e tij dhe ve Shqiperine dhe prosperitetin e saj mbi cdo gje. Nqs te gjithe gazetaret do te ishin realist te jeni te sigurte Qeveria dhe opozita nuk do te kishin ku te rrotulloheshin.
  Vetem e verteta e shpallur i ben pune vendit ne kete situate.
  Edhe nje here te lunte dora, per te miren e Shqiperise.
  Me keqardhje lexoj se zoti Islami ju eshte nenshtruar interesave te botuesve te gazetes, te cilet e paguajne.

  Reply to this comment
 40. republika ambasadoriale e SALIBANISE May 14, 17:27

  Zoti Viktor !

  E ke lene rrugen e zotit ( ose te nderit)
  .
  Qe nga marrja pjese e Rajersonit ne votime ne janar-mars 1992 si fillim dhe si fund arrestimi i Nanos si terrorist per 100 dollare…ai vend humbi Sovranitetin dhe quhet REPUBLIKE AMBASADORIALE…pra qe atehere Paria e Tiranes komandohet nga jashte
  .
  Ne gjithe rromanin qe ke shkruar mungon kryesorja:…A ME GJITHE MEND KUJTON SE BASHA-BERISHA META bejne me koken e tyre..
  .
  Ju lutem lexoni rrjeshtat me poshte se kush ja ben skenarin Bash-kriminelit Lul
  _____________
  QERSHOR 2017
  Kongresi Amerikan & Wagneri “fundos” Edi Ramën,
  “Ylli” politik që ka rënë, ja dështimet e tij!
  Lulzim Basha yll i ri ne ngjitje.
  ________

  Nga Dr. Abraham Wagner (FRAGMENT NGA KY ARTIKULL)
  —Historia, mund ta njohë këtë “epokë Rama”, si një epokë të periudhë të errët të rritjes së ulët ekonomike dhe keqmenaxhimit të reformave jetësore të zotit Rama. ( KA HARRUAR DR I NY SE DOKTORRI VICIDOLIT E VRAU ATE SHTET)
  Rama, është bërë i njohur për rrethimin e vetes “…nga baronët e pastrimit të parave dhe trafikantëve të drogës, për të cilët shpëtimi i vetëm është Partia Socialiste në mënyrë që t’i shmangen drejtësisë. Guximi i Zotit Rama për t’u shfaqur në publik me kriminelët më të njohur të Europës, nuk ka një paralele me liderët e tjerë të demokracive Perëndimore dhe përtej saj”, shkruan Adam Fairmont në “Foreign Policy News”.
  Në një kthesë politike, Lulzim Basha, lideri i opozitës së rinuar të Shqipërisë, e ka vënë në mënyrë të vazhdueshme në dyshim lidershipin e Ramës dhe e ka akuzuar atë për shpërndarje dhe zgjerim të krimit financiar për të përfituar personalisht ai dhe rrethi i miqve të tij, që thuhet se përfshin shumë figura të botës së krimit.
  Falë një demokracie funksionale, Basha e monitoron rregullisht dhe publikisht pikëpamjen e menaxhimin vulnerabël ekonomik të Ramës.
  “… unë jam këtu për të hetuar shifrat shokuese të korrupsionit dhe mekanizmit, me të cilin 2.2 miliardë euro janë marrë nga shqiptarët në taksa dhe prokurime publike… Vendi është një krizë ekonomike totale. Banka Botërore konfirmon se 46% e njerëzve jetojnë nën minimumin e pragut të varfërisë”, tha Basha. ( KA HARRUAR DR I NY SE BASHA ESHTE KRIMINEL-TRADHETAR-SUPERHAJDUT)

  ————————————
  Abraham R. Wagner
  Adjunct Professor of International and Public Affairs; Senior Research Scholar (part-time)
  Dr. Wagner teaches in the areas of national security law and intelligence
  at the Columbia Law School and Columbia University’s School of
  International and Public Affairs, where he is a Senior Research Fellow at
  the Saltzman Institute of War and Peace Studies. He has recently served
  as a Visiting Professor at New York University and the UCLA School of Law
  on topics of national security strategy, intelligence operations, and legal
  issues related to surveillance.
  …..
  me vone vijon komenti i dyte…

  Reply to this comment
 41. katarakti May 14, 17:41

  Do te ishte dhe do te jete me shume rendes Viktor te shkruash dhe te analizosh edhe sesi erdhi puna deri ne kete fare derexheje ?! Kur kriminelet, atdheshkaterruesit, vrasesit, hajdutet, shitesit e detit etj etj t’itundin kembet dhe t’i tregojne dhembet nje qeverie te ligjshme, te zgjedhur me vote te lire nga populli shqiptar ?! Si arritem ne kete gjendje ?! Kjo eshte çeshtja. Ky eshte problemi. Ti mire e ke pershkruar opoziten. Siç eshte ne te vertete. Por ketu nuk ka ndonje gje te re. Se cila eshte kjo katastrofe dhe kjo flamë qe e quan veten opozite, e di i gjithe populli shqiptar. Po dobesia dhe fajet e shumices per kete gjendje ku jane ?! Cilat jane ndryshimet e politikes ekonomike dhe sociale te qeverise se Edi Rames, ne krahasim me ate te demokrateve?! Si eshte korrupsioni sot krahasuar me kohen kur qeveriste PD – Lsi ?! Perse nuk zbatohet ligji kunder zjarvenesve te vendit ?! Kush eshte fajtori qe gjendja arriti deri ketu o Viktor ?! Kjo eshte pyetja qe kerkon pergjigje shtjelluese dhe perfundimtare.

  Reply to this comment
 42. Limani May 14, 18:05

  Shqipëria e ndarë , e përçarë , si përherë në historinë e saj , në këto 30 vjetët e fundit , barbaritë , tradhëtitë , urrejtja , grabitja , vrasjet, lufta civile ,degjenerimi moral i shoqërisë – jo njëherë e kanë kaluar shkallën kritike.
  Nuk marr përsipër të analizoj pse ndodh kështu me ne , por , disa marrëzi ( non sens ) duken ashiqare .
  E djathta ( e ashtuquajtura e djathtë ) , ka në krye ekstremistin e majtë , nga koka tek këmbët ; egoja për pushtet dje e bëri ekstremist të majtë , ndërsa sot u bë ekstremist i djathtë . Kush është në të vërtetë ky njeri dhe bandat që udhëheq ?!
  E majta ( e ashtuquajtura e majtë ) ka në krye një ekstremist të djathtë me fjalë e me vepra – këmbët i ka tek e majta , kokën tek e djathta ; ha bukën e turkut e bën duvanë e kaurit !
  E djathta , sipas tyre , është heroike , demokratike se ka mundur gjakatarët komunistë dhe , o burra , vrisni , digjni , vidhni ç’u del përpara …..përfundimisht vranë Shqipërinë !
  E majta e frikësuar , e trembur deri në palcë , e degjeneruar , është kthyer në një kufomë të mjerë politike .
  Kjo e majtë , me impotencën e saj , me indiferencën , me sehirllëkun , me mosndëshkimin e krimit është bërë po aq e pështirë , po aq e urryer , po aq e kompromentuar e kriminale , sa edhe banditët politikë të së djathtës .
  Vëllezër e motra !
  Nuk kemi as të majtë e as të djathtë ; kemi maskarenj të djathtë e maskarenj të majtë – që i bënë varrin Shqiperisë . Kjo klasë politike e meriton përbuzjen tonë .
  Duhen njerëz të tjerë , Shqipëria ka të tillë !

  Reply to this comment
 43. Alban Dega May 14, 19:17

  E VETMJA KRIZE POLITIKE QE KA SHQIPERIA SOT ESHTE KRIZA POLITIKE
  DHE MENDORE E OPOZITES !

  I ka kapluar skizofrenia e SPAK-it, Byrose Kombetare te Hetimit, Ligjit dhe Drejtesise…U ka shkuar truri per lesh Vicidoli !
  E vetmja zgjidhje: Therrisni aleatet tuaj te vetem ne Bote. Vladimir Putanin, Kim Jong Unin dhe Nikolas Maduron qe tua zgjidhin !

  Reply to this comment
  • x5 May 14, 19:39

   O HAMDIU ZERIT POPULLIT !
   .
   O ALBANI I MARIKES
   .
   Noli i madherishem ka thene

   O NENO MOS KI FRIKE SE KE DJEMTE NE AMERIKE
   .
   QE KA KUPTIMIN SE JU SHQIPTARO-AMERIKANET DUHET TE LUFTONI ATY ME LOBET SERBO-GREKE-GULENISTE QE INTERFEROJNE NE POLITIKEN AMERIKANE PER SHQIPERINE..
   .
   BESOJ SE JENI DIASPORA ME E DHJERE NE AMERIKE SEPSE DHE SOT BASHBERISHET KOMANDOHEN NGA ANTISHQIPTARI ME I MADH I TE GJITHA KOHRAVE ELEZ SERBIBIBERAJ MIK ARMIKU JUAJ QE TI E QUAN NJE HERE HERO NJE HERE UDBASH

   Jane te pakten 3 raste “bizarre” pas 1992 qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine me kuptimin e plote te fjales e kane “dhi muhabetin rendshem”
   .
   Rasti i pare

   Lideri i majte Fatos Nano arrestohet me gusht 1993 per 100 dollare sikur te ishte BIN LADENI kurse lideri i djathte ( mender me thone) Lule Basha qe eshte ylli ne ngjitje i Arvi-zise edhe pse k a vrare 4 fakire ne bulevard edhe pse ka vjedhur gjysem miljardi dollare do ta bejne k/m muajt ne vazhdim..nese shqiptaret dhe shqiperi ka vdekur kuptohet
   .
   Rasti i dyte

   Ne 14 shtator 1998 Sali Bythisha pushton institucjonet dhe te majtet “urdherohen” nga drejtoret zemerimire ne USA-BE qe te mos arrestonin Berishalene
   .
   Ne 21 janar 2011 ky Pervers Demonkrat vrau 4 kokpalare sipas kanunit dhe me “heroizem” deklaroi se do vriste dhe Edi Ramen me doren e tij….biles atehere arriti te poshtroje dhe perfaqsuesin e Obames
   .
   Rasti i trete

   Pas votimeve te 2009,Berishalja nuk pranoi ne menyre agersive te hapte asnje kuti kurse ne 8 maj 2011 nen ngerdheshjen e kujdestarit Arvi-zi u hapen kutijat per ti dhene me menge te perveshura fitoren nje Vrasesi….Yll ne Qitje ..
   ……………..
   Vetem keto tre raste ( mund te rradhis dhe 100 te tjera) mjafton te dalim ne konkluzion qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine jane po aq fajtore sa Berisha i tyre qe si thote Fred Abrahams Amerika duhet ti vinte vijen e kuqe Berishes qe ne 1997…
   .
   Sepse ka vetem dy mundesi:
   .
   A.Ose te adhurojme Berishalen qe “mundi” i vetem Ameriken..
   .
   B.Ose te mendojme qe ai eshte nje karte e tyre ne politiken e Ballkanit dhe kjo e dyta eshte e frikeshme..
   .

   Reply to this comment
   • Alban Dega May 14, 22:17

    CKA DI TE BEJE ME MIRE SALI BERISHA!

    E vetmja gje qe e di me mire mbare Bota …..
    Eshte e vetmja gje qe di te beje si askush tjeter Sali Berisha:

    Tym edhe flake Qiellit te Shqiperise…
    per karriken e Millosh Salise
    Po i vjen vdekja SaLikekracise!
    Krye Toptanit te Nene Serbise!
    Krye Atdheshitesit te Greqise !
    Krye Kalit te Trojes se
    “Perandori Djallit “Rusise !
    Krye zjarrvenesit te
    Nene Shqiperise!

    Reply to this comment
 44. alban Dega May 15, 13:45

  “LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E LUL-SALADINIT

  “Teoricenet e opozites” apo percuesit dhe zbatuesit e “ Luftes civile” te Vladimir Putinit !?

  “LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E LUL-SALADINIT

  —–Original Message—–
  From: Alban Dega
  Sent: Tue, Apr 6 , 2018 2:31 pm

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 8 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit, ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, kjo opozite po i drejton gjithnje jo vetem syte e a ntenat por edhe zemren dhe veprimtarine e saj atdherrenuese e atdheshitese drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shtete te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim, por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi
  i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krigu rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen, por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i hequr edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u shkermoq si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra “te vrasish dy zogj me nje gur “ si Churchili dhe Tito ka, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive.
  Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatitura qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne poste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise, shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister e Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me keshilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare, qe kontrolloheshin nga kolona e peste sovjetike !
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjaft agresive.
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet propagandes dhe organizimit djallezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguante nje shume qesharake prej vetem 1.3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i zi antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprekshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit” e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrainas” dhe shpalli “Modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi, Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit-Fatkeqesia e Shqiperise !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh antishhqiptar, antiametikan e antiperendimor e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit!
  Syceltesi !

  SHENIM: Persa u perket Andi Bushatit dhe Armando Shkulshkulakut, Artur Zheles…. ORA News TV nuk jane gje tjeter vecse mercenaret e paguar e komanduar nga trashegimtarja e KGB-se sovjetike, sot RIA dhe GRU- ja ruse, “ Sputniku” … dhe Vladimir Putini per te jetesuar ofensiven ruse ne Ballkan, sidomos kunder Shqiperise, Kosoves, Maqedonise dhe shqiptareve si populli e si kombi me proamerikan a me properendimor ne Bote!
  Vigjilence!
  Syceltesi !
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  Reply to this comment
 45. ALBAN DEGA May 15, 18:11

  VRASESI SERIAL ….

  – Pa maska…me zerin e figuren e
  tij…!
  – Nuk ka nevoje per hetim. I
  vetkapur ne flagrance !

  – Nga Alban Dega

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit!
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. ?
  Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori!
  Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…! Qindra u plagosen.
  4000 te tjere i shpetoi Zoti nga 4000 plumba te Gardes Saliane qe u zbrazen ndaj tyre …
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij!
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo nje, as kater as 10 por mbi 15 here ne 15 vjet te sundimi te tij, SaLikekracise atdheshitese e shtetrrenuese!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave e shoresave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte!

  Postuar më: 02-04-2012 | Ora: 14:02:27

  Reply to this comment
 46. fteri May 16, 17:27

  I nderuar Z.Alban Dega ,ti je pasuri intelektuale patëriotike për kombin .Këto fakte jan shumë tërheqëse ,por të trishtuara për kombin

  Të gjitha këto mesazhe që ke dërguar në vite në medja të ndryshme ,duhet ti përmbledhësh në një libër të veçantë ,do të shitej menjëher me mijra kopje,ashtu siç jan. Të gjitha jan pasuri kombëtar e dekomentare historike me vlera sot e në të ardhmen ,por jan edhe një këmbanë alarmi e vigjilence për shqiptarët në breza që do të vijnë .(D.V)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim