Znj. Eni Vasili, më vjen keq për ty!

April 10, 2018 09:43

Znj. Eni Vasili, më vjen keq për ty!

Nga sa pamë dhe dëgjuam mbrëmjen e 3 prillit 2018, në emisionin televiziv “Studio e Hapur” të drejtuar nga moderatorja znj. Eni Vasili, ja vlen, detyrimisht, të bëjmë një koment për mënyrën sesi gazetarja e drejtoi këtë emision me temë “Kampi-Tepelenës” për vitet e sistemit totalitar, në periudhën e post Luftës së Dytë Botërore (1945-1952).

Së pari, para se të shpreh objektin e këtij shkrimi, përulje dhe respekt për sakrificën sublime të të gjithë shqiptarëve të vërtetë që kanë vuajtur në burgjet e sistemit totalitar, apo në kampet e ashtuquajtura të përqëndrimit.

Së dyti, të nderuar lexues më lejoni sinqerisht dhe modestisht të shpreh atë çfarë mendoj, çfarë besoj dhe sa di personalisht, qoftë për këtë ngjarje historike, për shkakun e lindjes së saj dhe pasojat që rrodhën më pas, qoftë dhe për përgjegjësit e saj. Sa vlerë historike që ka kjo ngjarje, dhe nëse është një realitet që realisht duhet kujtuar, apo mos ndoshta është një realitet që duhet harruar. Megjithë këtë, në rezonancë me objeksionin e këtij shkrimi, më bëri përshtypje sjellja infantile, gati pa sens e aspak profesionale, herë herë arrogante, e herë herë në kufijtë e “llastimit femëror”, të moderatores së emisionit Eni Vasili ndaj Prof. Dr. Pëllumb Xhufit. Një figurë që, pa modesti dhe duke shprehur vetëm minimumin për të, radhitet  në nivelin e ikonave kombëtare, qoftë si intelektual profesionist e qoftë si historian i aftë i kombit tonë për mesjetën e më tutje. Për dijeni të zonjës Vasili, vlerësoj se është dhe do të jetë privilegj për çdo gazetar profesionist që të ketë si të ftuar special në studion e tij Prof.Xhufin. Por, në rastin konkret, nuk kuptoj pse gazetarja Eni Vasili u vetpërjashtua nga ky privilegj. Sipas këndvështrimit tim modest, ajo humbi  kredo përballë teleshikuesve të nivelit intelektual. Dhe, fitoi terren në kampin e kundërt të tyre.

Sa i përket temës që u kinse trajtua (them kinse u trajtua pasi, në atë emision më shumë foli Eni Vasili sesa të ftuarit, kur dihet nga profesionistët se: “aksioma” e gazetarit është mos shfaqja në asnjë moment të mendimit apo opinionit të vet, por vjelja e opinionit të të ftuarit (atë që do vërtetë teleshikuesi). Logjikisht, rezulton se ky “kamp përqëndrimi” ishte produkt i një sistemi, sa amator në fillim dhe po aq totalitar më pas. Parë nga ky këndvështrim, duhen vlerësuar dy faktorë:

Faktori i parë ka të bëjë me infantilitetin e atij  sistemi politik, i paaftë deri në hakmarrës  “me të drejtë për kohën”, ndaj të gjithë asaj pjese të pakët të popullsisë që u pozicionua (qëllimisht apo  aksidentalisht) në kahun  e okupatorit. Dmth, në kahun e boshtit diktatorial, diskriminues, racist e po aq çnjerëzor siç ishte boshti “Romë-Berlin-Tokio”. Bosht  i cili, përmes një lufte të padrejtë deri në atë kohë, prodhoi  masakra mbi miliona qytetarë të pafajshëm të globit.

Dhe faktori i dytë ka të bëjë me injorimin e “copy-paste-it” të eksperiencës së shumë vendeve perëndimore (dhe jo vetëm), që fill pas Luftës së Dytë Botërore ndëshkuan ashpër të gjithë ata bashkëpunëtorë të nazi-fashizmit, deri në pushkatime masive. Gjë, që nuk ndodhi në Shqipëri. Dhe për faktin që kjo gjë nuk ndodhi, më pas ndodhi ajo që nuk duhej të kish ndodhur, të paktën, nga kahu i kolaboracionistëve. Këta të fundit, të toleruar nga mosndëshkimi ashtu si “homologët” e tyre në Itali, Francë e gjithandej, përfituan duke vazhduar “aksionin e tyre politik antikombëtar” deri në vëllavrasje. Ndoshta për hakmarrje ndaj Enver Hoxhës (si individ) që kish marrë pushtetin, apo ndoshta për t’iu rikthyer ideologjisë së tyre të vjetër (asaj gjatë Luftës së Dytë Botërore): lënien e atdheut në duart e qarqeve nazi-fashiste që sigurisht, pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, në raport me kombin shqiptar, përfaqësoheshin në Shqipëri nga  lobe ekstreme, serbo-greke. Pra, nga qarqe që kishin konflikt interesi me shqiptarët. Konkretisht, duke iu referuar historisë dhe personazheve okularë (psh, nga sa di prej xhaxhait tim, i cili ishte drejtues i lartë i forcave ushtarake të kufirit në Vermosh nga 1945-1958), familjet e personave ish-bashkëpunëtorë të nazi-fashizmit, që më pas u lidhën me agjenturat serbo-greke (si diversant) për qëllime antishqiptare (ndoshta nga padituria), u “ndëshkuan” strategjikisht nga politika e kohës dhe u “internuan” në skajet më të largëta të vendit. Pse ndodhi kjo? Sipas këndvështrimit tim, kjo ndodhi edhe për faktin se ai sistem i Enver Hoxhës,  rezultoi të ish në ato vite më shumë human në raport me sistemet politike të shumë vendeve evropiane, të cilët fill pas Luftës së Dytë Botërore, bashkëpunëtorët e nazi-fashizmit i pushkatuan mu në  qendrat e qyteteve respektive. Ndoshta nga “atdhedashuria”, po ndoshta edhe si mesazh i qartë i pozicionimit të tyre në kampin aleat.

Megjithë çka u tha më sipër, operacioni i përqëndrimit të  familjarëve të “diversantëve” dhe bashkëpunëtorëve të tyre, në kampe si ai i Tepelenës, ishte produkt i strategjisë politike të sistemit për  t’i larguar ata, duke i ruajtur normalisht, nga vendet kufitare, qoftë për t’u mos kthyer në viktima të kësaj lufte të pa sens brenda llojit, qoftë për t’u mos kthyer në viktima të saj, vetëm sepse thjesht ishin familjarë apo të afërm të protagonistëve antishtet dhe antikombëtar.Është afër logjikës që, duke ekzistuar ky konflikt midis atyre që kishin marrë pushtetin (pjesë e kampit aleat) dhe atyre që vazhdonin të “shpresonin” te ideologjia e Hitlerit, i marrë fund tashmë (si pjesë e aksit nazi-fashist), në atë kohë  kishte një divergjencë ekstreme, në të menduar e në të vepruar. Divergjencë e cila përfaqësonte  realisht e moralisht një “luftë midis atyre që kishin derdhur gjak për kombin e vet, dhe atyre që kishin bër sehir ndaj kombit të vet”.

Sa i përket trajtimit të Prof. Pëllumb Xhufit nga gazetarja Eni Vasili, dukshëm u konstatua një arrogancë e kësaj të fundit, deri aty sa Prof. Pëllumb Xhufit iu kufizua mendimi i tij historiko-shkencor thjeshtë e vetëm për të kënaqur “epshin” hakmarrës të pasardhësve të  këtij kontigjenti njerëzish të vetpozicionuar pamendësisht, si  inferior dhe viktima përballë një ideali që quhet ideal kombëtar, dhe me shpresën për t’u rehabilituar përmes dhunës mediatike dhe asaj profesionale…

Duke e mbyllur, më vjen keq për ty znj.Vasili!

Sekretari Politik i FBKSH,

Av. Genc Llakaj

April 10, 2018 09:43
Komento

53 Komente

 1. L.N April 10, 10:20

  Si nje lexues i rregullt i GD, ju falenderoj per kete shkrim te spikatur, ju i keni permendur me lart me hollesi dhe profesionalizem, dhe me vjen mire qe nuk qenkam i vetmi qe ndaj nje opinion te tille per gazetaren ne fjale. Si dhe do shtoja qe rasti i z.Xhufi nuk eshte i vetmi.

  Reply to this comment
  • Shkolla April 12, 05:02

   Shkrim nga nje muzhik pensionist per pioniere pensioniste.
   Çfar mjerimi per ato qe e pelqejne.
   Mos e perktheni ne anglisht sepse do vrapojne tere historianet e botes per ta perdorur neper universitete. HAHAHAHA

   Reply to this comment
 2. intelektuali April 10, 13:04

  Ore ti dallkauk fanatik po si nuk te vjen pak turp more vemje e Enverit?

  PO PSE NUK E PYET KRIMINELIN PELLUMB XHUFI SE DHENDER NE KETE FAMILJE ESHTE?

  sepse:

  Po t’i terrasesh trunit te fishkur te fanatikut enverist do te mesosh se krimineli cinik dhe i paturpeshem Pellumb xhufi eshte dhender ne familjen e Bahri Omarit qe ishte Kryefashisti i radhitur ne anen e duces ne fillim dhe te Hitlerit me pas dhe ky Kryefashist o BOLE fanatike ishte edhe kunati i Enver Hoxhes por edhe bamiresi i tij qe jo vetem e financoi pederastin sadist te Gjyles ne France kur ishte student, por edhe e emeroi ne ambasaden e Zogut ne Bruksel kur harxhoi lekat e Bahri Omarit me dashnoret e tij ne France dhe kur mbeti rrugeve pasi e perzune nga Brukseli si hajdut i fondeve te ambasades e strehoi kete levend ne vilen e tij me gjithe Nexhmijen.

  PO SI NUK KE PAK TURP QE FLET ME CINIZEM TE PAPARE PER VIKTIMAT E KAMPIT HORROR TE PERQENDRIMIT NE TEPELENE O SPIUNI I SIGURIMIT GENC LLAKAJ?

  Po a e di more kriminel i Enverit qe ne Tepelene ishin burgosur vetem gra dhe femije dhe kane vdekur nga uria afro 300 femije dhe kur nenat i conin bebet e tyre per t’i hedhur matane telit me shprese qe t’i mernin fshataret per t’i shpetuar jeten, gardianet e Enverit si puna jote i kthenin prapa dhe i ndeshkonin rreptesisht?

  Un mendoj se Eni Vasili beri nje gabim te madh qe i lejoi xhelatit Pellumb Xhufi te tallet me cinizem te papare me viktimat e Tepelenes,

  sepse:

  MOHIMI I KRIMEVE TE KOMUNIZMIT PERBEN VEPER PENALE ME VENDIM TE KE DHE NDESHKOHET NGA LIGJET NDERKOMBETARE

  Tallja qe u beri emisioni “Studio e Hapur” e Eni Vasilit viktimave te Kampit Horror te Perqendrimit ne Tepelene, shumica femije dhe bebe te porsalinduara qe u masakruan nga xhelatet e Enverit, perben nje precendent te rrezikshem per median tone kombetare dhe pergezoj Blendi Fevziun qe nuk pranoi nje emisionin e tij “Opinion” te hapte nje diskutim poshterues dhe talles me viktimat e Tepelenes qe ishin shumica femije fare te pafajshem dhe ky fakt horror dhe tmerrues e ben Kampin e Tepelenes UNIK te paperseritshem dhe te pakrahasueshem me asnje Kamp Perqendrimi te asnje Diktature ne Bote.

  Reply to this comment
  • Baftiari nga Gjiri i Lalezit April 11, 15:16

   TUFA nuk kupton se Shteti i Diktatures se Proletarjatit ishte nje domosdoshmeri historike.
   Ky beri te mundur qe te ndeshkoi bashkepunetoret e fashizmit dhe te gjithe pasuesit qe me dhune
   kerkonin te permbysnin rendin socialist.
   Kjo periudhe historike i dha vegjelise gjithcka ju kishin rrembyer klasat shfrytezuese feudo-borgjeze.
   Ne kete menyre vendosja e “kapitalizmit” i gjeti te gjithe shqiptaret ne te njejtin start te turrjes
   drejte xhungles kapiataliste:”te shpetoi kush te mundet burra!”
   Dhe fillimi nga i njejti start po thuaj i te gjithe popullit eshte merite e socializmit dhe udheheqesit te popullit ENVER.Tufa & Godole&tufat e tjera me duket se po kerkoni ta tejkaloni te drejten per te nxjerre ndonje leke me shume…..!

   Reply to this comment
  • Xxx April 11, 17:19

   Ore koqe intelektual pse godet gjithmone protagonistet dhe jo idete dhe argumentat e tyre? Ta them une pse! Se nuk ke si e justifikon nga pikpamja historike hakmarrjen tende kunder sistemit enverist. Kjo nuk do te thote qe ndokush nga ne qe shprehemi keshtu jemi nostalgjike te atij sistemi apo nuk behemi pjese e dhimbjes ruaj por kudo ne Evrope ndodhi spastrimi i bashkepuntoreve te fashizmit dhe nazizmit ndersa bashkepuntoret shqiptare u strehun ne Amerike dhe vendet e tjera perendimore por tu perdorur me pas kunder pushtetit te popullit te zgjedhur me vote si fituesit e luftes. Dhe kjo poshtersi arriti deri ne bashkepunim me armiqte tradicionale te shqiptareve. Ne Greqi kokat e komunisteve u ngulen ne hunj te njejten gje do benit dhe ju me komunistet nqs do ishit ne pushtet. Ajo kohe ashtu ishte prandaj mos u lodh me te rehabilitosh gabimet e eterve tuaj duke u nisur nga konjukturat politike sot.

   Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën April 11, 19:12

   Z.Inteloleshi , vazhdon , me përkushtim e kënaqësi shtazarake të lehësh , nga mëngjesi e deri ne darkë , në gazetën e nderuar Dita , duke komentuar e replikuar nga dhjetë herë ,me këdo që është kundërshtar i punë dhënësit tënd , duke u bere simbol i krijesës më idjote të lindur në këtë tokë ! Edhe pse e di mirë , që krijesa si ti , i sjellin neveri edhe shqiptarit më të pa shkolluar , ti vazhdon të lehësh , që të meritosh tasin e çorbës !

   Reply to this comment
  • owl April 12, 03:31

   Ne kampin e Tepelenes ashtu ishin gra e femije se burat e baballaret e tyre qe ndyne duart qofte si diversantet apo dhe kolaboracionistet ja mbathen kembeve per vete dhe iken jashte dhe nuk pyeten qe lane grate e femijet e tyre.Por vazhdonin dhe jashte punonin kunder pushtetit.Cfare prisnit ju te mendonte pushteti per ta kur nuk menduan baballaret dhe burat e tyre.Ne cdo vend te botes po luftove kunder pushtetit denohesh.

   Reply to this comment
  • skipetari April 12, 18:04

   Jam dakort me gabimet qe ka bere Enveri dhe kryesisht bashkohem me mendimin e ketij intelektuhaleje qe nuk i zhduku por i la mbi dhe kete fare te keqe qe sot helmojne popullin shqipetar !Ja pra perse figura e Enver Hoxhes duhet denuar ,lexoni se çfare vreri vjellin jenat e ketij vendi sot te paisur me pasaporta dyshtetesie!Shikoni me vemendje ku eshte kurdisur nje fushate shpifjes e propagande keqedashese kunder prof.Xhufit si te vetmit historian qe kerkon te mbroje me vertetesi te shkuaren shqipetare!Sa mbaron Tufa,fillon Lufa,sa fillon Vasili del ne skene lloj lloj debili!

   Reply to this comment
 3. demo April 10, 14:05

  Cfare thua,sistemi i enver hoxhes ne ato vite pas luftes II bot.paska qene human ne krahasim me vendet perendimore????Ku shkeli kemba e bishave partizane enverhoxhiste mbi popullsine e pambrojtur te veriut u bene masakra te tmerrshme ne Diber,Lume,Vermosh,Mirdite,pa permendur Kosoven ku divizioni Shefqet Pecit masakroi 8mije vete ne Drenice dhe 10 mije te tjere i mobilizoi gjoja per te luftuar gjermanet ne Trieste,por i masakruan bashke me serbet rruges,ca i mbyten ne liqen te Shkodres,4 mije qe tepruan i masakruan malazezet ne Tivar.
  Cfare shkruan ky Llanaj nga Tepelena bishat e kuqe enverhoxhiste sapo hyne ne Tirane masakruan me lista te hartuara nga enver hoxha dhe Predrag Stafanovic i ardhur posacerisht nga Serbia,65 intelektuale,tregtare,ish prefekte,oficere te Zogut,midis te cileve dy vellezerit e Musine Kokalarit(kushurinj te enverit),nipi i “babait”te Enverit, baba Cenos,Abaz Omari,Xhevdet Blloshmi,oficeri i Zogut,qe mblidhjte shifren ne Ministrine e brendshme,qe dergonin konsullatat diplomatike ne kohen e regjimit te Zogut,,krimi i te cileve ishte se kishin njohur enver hoxhen.65 viktima eshte shifra qe jep Gogo Nushi ne plenumin e Beratit,por mendohet se gjate pushtimit te Tiranes nga brigadat partizane te jene pushkatuar pa gjyq rreth 2 mije vete.Pas vales se pare te masakrave,ne veri u instalua famekeqi Batalioni i Mbrojtjes(masakrimit)te popullit nen drejtimin e kriminelit gjaksor dhe pushtit perdhunues Hodo Habilaj,i mbiquajtur Toger Baba,i cili terrorizoi cdo shtepi malesori ne veri duke lidhur burrat dhe duke u futur grave macokun nen citjaneDihen vetem 80 te pushkatuar ne Vermosh bashke me Preke Calin,dihen edhe viktimat e revoltes se Koplikut,por nuk dihen sa burra,gra e femije masakroi batalioni i Hodo Habilajt ne Malsi,aq sa kryeterrosti Koci Xoxe vendosi ta vari ne litar per krimet e perbindshme.Kam njohur krahun e djathte te toger babes,Harri Damon nga fshati atij dhimbjes Dhimiter prej KanadajeFjalet e fundit te Hodo Habilajt(toger babes),para litarit ishin:-Rrofte enver Hoxha,se ja vene te gjitha Koci Xoxes,keta.Nga kush e mbronin popullin keta kriminele?se ne verperendim ishin malazezet,ne veri lindje ishin serbet,ne lindje ishin bullgaro-maqedonasit,te gjithe aleate bratsvo-jedintsvo.Ate qe i bene popullit arberor bishat komjuniste,nuk ja kane bere ne jete te jeteve as serbet,as greket.Masakrat e grekeve ne Kolonje,Kelcyre,Permet,Korce gjate dhe pas luftes pare boterore duhet tu kujtojne shqiptareve bishat e pergjakshme enveriste.Prandaj thone keta,qe kampi i perqendrimit ne Tepelene,per gra e femije ishte lule ne krahasim me masakrat ne Malsi.

  Reply to this comment
  • Demo Demode April 11, 22:03

   Ku i ke gjetur keto info o Demo koqja. Apo halicanacione te nje te semuri psiqik??? Vill, vill se dicka do mbetet nga diarreja psiqike. Lexo me shume o Demo Topja dhe do kuptosh qe grazhdi qe te kane dhene per te ngrene ishte ushqim per kafshet dhe jo per njerezit. Prandaj komenti yt ngjason me ate te magjarit.

   Reply to this comment
 4. zhurma April 10, 16:04

  Zonja Vasili ka nje problem te madh: ben shurren ne breke kur degjon emrin Sali Berisha. Jo se ka ndonje konsiderate per Saliun por ka frike nga çunat e Saliut. Kurse me te tjere te ftuar ne studio i hapet syri, se e di qe nuk jane violente. Sidoqofte e meriton llagapin: Eni Vasili Shurra-breka

  Reply to this comment
 5. Paul Tedeschini April 10, 18:01

  E gjithe kjo historia e Kampeve analizohet ne te gjitha gazetat me synin e BOTKUPTIMIT DIKTATORIAL KOMUNIST.

  Sot, ne kohen e te Drejtave te Njeriut/Individit, NUK DO TE INTERNOHEJ ASNJERI per shkak te pergjegjesise (ose jo) te nji pjestari te familjes apo te rrethit familjar, apo te nji bashke-fshatari.

  Un nuk futem ne bedatin rreth pergjegjesise se personave kundershtar te diktatures apo te vete diktatures.
  Un i gjykoj sot kampet si SHKELJE TE DREJTAVE TE NJERIUT.
  Per kete arsye Pellumb Xhufi SOT duhej te mbante qendrim kritik ndaj kampeve te perqendrimi/izolimi, ne koherence me pikpamjet e sotme. Ai duhet ti denonte kampet.

  MOSDENIMI i KAMPEVE MASIVE TE NJERZVE QE NUK KAN BA ASNJI KRIM, asht NJI KRIM NE VETEVETE.

  Prandej ky popull qe u shkeput 500 vjet nga Europa, nuk mund te gelltise, nuk mund te asimiloje apo te veteditesohet me kulturen europiane.
  Me drejtuesit alternativ te shtetit dhe te qeverive, ky vend po lidhet gjithnji e ma shume me aziatiket. Prandej kerkush nuk ju don ne EUROPE.

  Reply to this comment
 6. perkthyesi April 10, 18:31

  Mendoj se nuk eshte vetem gazetarja Vasili qe flet me shume se te ftuarit! Shikoni, se jane pothuajse te gjithe! Cuditerisht, nuk eshte kjo me interesantja, ne emisione me te ftuarit, moderatoret shpesh i lene njerezit te debatojne me njeri tjetrin aq shume dhe pa sens, saqe, padashur te duket vetja sikur je ne pazarin e peshkut. Krijimi i nje kakofonie te tille, sigurisht e merzit, pse jo, dhe e largon nje njeri nga keto lloj programesh pacavure! Shembujt i kemi gati te pernatshem ne ekranet tona! OUR MASSMEDIA HAS A LONG WAY TO GO!

  Reply to this comment
 7. hë për hë April 10, 18:46

  E bija e kepucarit e nisi karrieren si ultra e majte dhe po e vazhdon si sherbetore e shume zoterrinjve, pa mundur qe te tregoj dot dinjitet e personalitet prej nje intelektuale. Leh fort atje ku i japin per te ngrene. Thjesht e pa koment me pas.Meshirojeni.

  Reply to this comment
 8. Gjinika April 10, 19:04

  Intelektuali qenka komandant i veshgjateve. Nuk e vlen te merresh me njerez pa tru o Pellumb. Kot nuk ka thene Konica : …….s’te kuptova asnjehere..

  Reply to this comment
 9. do vijë një ditë April 10, 19:37

  Vertet profesor Pellumb Xhufi eshte nje nga ikonat kombtare te historise, por sot e kane ne dore fjalen banditet, niperit dhe mbesat e kolaboracinisteve nazi-fashiste qe nuk durojne per hakmarrje duke e kthyer vendin ne terror psiqik e fizik. Se ishin te tille baballaret e tyre, prandaj edhe ai sistem i denoi, por jo si Europa qe i pushkatoi njehere e mire. Pra sado i ashper ai sistem ne Shqiperi, jeten nje shumice ja fali, por ata vemjet e sotme nuk kane derman: duan te pine gjak se e kane te trasheguar. Te rralle te persekutuar politke kam pare me koke mbi shpatulla. Po te bejne te tyre. Haken qe duan le te shkojne atje ku jane ta marrin. Gazetaret ngelen monopol i xhepit dhe s’kane ndonje perparesi sot, pavaresisht dukjes, por veten ekspozojne.Njerez si profesor Pellumb Xhufi do ti bejne nder vendit ne çdo kohe.

  Reply to this comment
 10. Jevi April 10, 20:09

  A behet histori apo nxirje te te gjithe realitetit te viteve para 1990-tes A eshte bere ndonje gje e mire nga 1944-tra deri ne 1990-ten.Nga te gjitha keto “BEMA” qe na tregoni qysh kane jetuar keta njerez qe nga 1000000 ne 1944tren ariten ne afersisht 4000000 ne 1990ten.Mekaq zi sa keni thene e thoni edhe sera e Selenices do te kishte mbaruar.Gjithe keto genjeshtra jane vetem ushqim anti shqiptar.Ja pse njerezit nuk e duan kete vend,sepse ca Tufer po e shtremberojne realitetin.TURP.

  Reply to this comment
 11. info analitike April 10, 20:15

  Xhufi tregoi fytyren arrogante e mesjetare ne ate debat. Nese ka ndokend qe duhet te kete turp e duhet te kerkoje falje per menyres se si u soll ky duhet te jete Xhufi dhe xhufkat qe nxori nga goja. kapej pas atij dokumenti te CIA-s si i mbyturi pas kamerdares. Ia tha dhe Tare qe amerikanet nuk ishin te besueshem per sa pershkruanin neper dokumente. Deshmia me e mire per tmerret e kampeve te internimit vjen nga te mbijetuarit e atyre kampeve. Ne nje vend tjeter si psh. Gjermania, Austria, vendet nordike etj Xhufi do te ishte proceduar penalisht per budallalleqet qe nxirrte nga goja. Ky deri dje e shkroi historine sipas tekave te diktatorit e sot ben moral e jep leksione se si duhet shkruar historia. Pale kur kalon gardhin e futet ne fusha jo te tijat nxjerr xhevahire te papara si ato qe nxori tek Dritan Hila mbis studentet shqiptare qe studjojne ne Itali apo nivelin e fakulteteve te gjuheve te huaja ne Itali. Xhufi duhet ta kuptoje se koha e enveristeve ka perenduar e nuk kane me takat te mbajne ne kembe genjeshtrat e treguara per gjysme shekulli. Zerua me Xhufke ben mire ta marre shtruar sepse ka shume shqiptare qe kane studjuar ne perendim e qe kane nje pergatitje te shkelqyer ecilesore te pandotur nga ideologjia enveriste. Xhufka eshte mesuar me mendimin unik ndaj e ka te veshtire te pranoje dhe opinionet ndryshe.

  Reply to this comment
 12. alphade April 10, 21:37

  Z. “intelektual” ! Pikerisht duke qene dhenderr ne familjen
  e Bari Omarit duhet t’i besojme edhe me shume objektivi-
  tetit te Profesorit te Nderuar dhe ish- ambasadorit Pu-
  llumb Xhufit.
  Zoterinj, Historia shkruhet pas 100 vjeteve kur gjakrat te
  jene “ftohur” dhe atehere nuk do marrin mendimin as te
  salisteve dhe as te ballisteve por do te vleresojne L2B
  dhe cilat pale iu bashkun nazi-fashizmit,boshtit : Rome-
  Berlin – Tokio dhe cilat pale iu bashkuan Luftes se Madhe
  Patriotike kunder mortajes nazi- fashiste dhe aty historia-
  ni as do te “konsultohet” me nje vemje si Eni Vasili, qe si
  gazetare duhet,ne se do me te vertete te jete ne profesio-
  nin e gazetares, te jete : objektive,e paneshme , e afte
  dhe serioze ne jete e me karakter. Le te priret nga shem-
  buj pozitive te gazetarise sone,sic jane zoterinjt: Artan
  Hoxha qe ka guximin te ndeshet balle per balle me te keqen e kombit shqiptar dhe nuk behet objekt ridikulez,
  servile e tejskajshme me nje monster qe urrehet nga te
  gjithe patriotet e ndershme shqiptar apo le te permendim
  zotin Mero Baze qe me analizat e tij objektive,profesiona-
  le ka gozhduar cdo dite monstren e Vicidolit. C’te them
  per enciklopedistin e arsenalin e pashtershem te sarirave
  te gazetarit poet, zotin Duka,pena- top,zoti A.Duka ! Nuk
  le pa permendur zotin Shehu qe me penen e tij shpate
  shpon pa u friguar “mushkerite” e tradhetareve te kombit
  shqiptar per te mos gulcuar me me shpifje e trilkime nga
  me te turpshmet qe as pushtuesi me i eger,merrin cilindo
  pushtues, qe nga lashtesite e barbareve deri ne pushti-
  met e mevoneshme pa qene nevoja te permend emra
  sepse cdo shqiptar i di nuk ka hedhur kaq shume blasfe-
  ma kunder Shqiperise sa monstrat e tanishme pedeiste.
  Nuk duhet pa lene pa permendur gazetarin e mirenjohur
  Bedri Islami,nje njeri me nje histori te kaluar fisnore e bu-
  .rrerore, qe me guxim e trimeri “bukes i thone buke dhe
  veres- vere” pa iu dridhur qerpiket nga kercenimet e ho-
  rrave te cdo lloiji e kallepi. Ne fund, por jo nga rendesia
  dua te permend zotin Viktor Malaj,nje analist qe cdo ga-
  zetare duhet te mesoje dhe aq me shume kjo zonjeza
  Vasili ne se vertete e konsideron veten te tille. Nje emi-
  sion te Televizionit Shqiptar mund ta rrokesh kudo,nese ke jo vetem dhuntite e aftesite e gazetares por edhe
  “virtyte” te tjera sepse name gazetaret e televizioneve kane boll. I degjojme cdo dite se si shfaqen e cfare thone
  ne ekranet televizive. Ne keto kushte je nje gazetar i per-
  kohshem dhe “shkrihen, sic jane shkrire si vesa para
  diellit” , Gazetari,shkurt duhet t’i rrezistoi kohes dhe go-
  ditjeve te pameshireshme te historise ! Kercenimet apo
  miklimet e politikaneve djallezor nuk duhet ta perkulin nje
  gazetar dinjitoz . Nje gazetar qe eshte i prirur per nje
  “Dollar me shume” ,Ai nuk eshte gazetar por me matra-
  paz i ndyre e mashtrues i opoinionit publik,te publikut te
  zakonshem,sic jam une dhe miliona shqiptar qe jemi
  endur ne per rruge per nje pune duke qene edhe une nje
  ish- gazetar,por qe “Murtaja Burbone” na hodhi ne rrugen
  madhe sepse donte njeres servile e ” docile” si puna e
  gazetaruces qe permenda me lart.
  Korrupsioni ka kapur prej fyti edhe gazetarine,i thencin,
  Pushteti i Katert ! Quo vadis ????

  Reply to this comment
 13. Lida Al April 10, 23:16

  S’ka faj Ai kur thote KAZANI, po ne fakt nuk eshte kazan po eshte nje GROPE E MADHE HALEJE, qe tani ka marre permasa te frikshme e po na mbyt. Vetem zi, shpifje, genjeshtra, mashtrime, pergojime, falsifikime, spekulime e njerezit jane lodhur aq shume sa prandaj duan edhe te largohen. Rrezikshmeria e tuferave, ballirave, myftarajve, lubonjave, ujqerve, qenve e koneve, qe ulerasin e lehin e lehin papushim nuk lene te degjohen zerat e njerezve. Dhe ngazellehen per cka thone e bejne. Fatkeqesi per kete vend, nuk e meritonte.

  Reply to this comment
 14. Jani April 11, 00:50

  Ah sikur ky vend te kishte me shume profesore dhe patriote si z. Pellumb Xhufi!

  Reply to this comment
 15. ilir April 11, 09:17

  Por ky komentuesi i vetquajtur intelektual, qe ne fakt nuk ma merr mendja te kete me shume se tete klase shkoll. merr guximin dhe kritikon nje intelektual klasi, mjerr ky vend. Njesoj si Komunisdti Balli Fariu dhe pjella e tij deputet qe per te treguar se dine shume flasin mbrockulla pa fund si ai trapi i radio moskos qe po tremb kalamajt

  Reply to this comment
 16. Flutura April 11, 10:45

  Eshte injorante. Nuk do te thote se je gazetar nese paguhesh per gazetar.
  Ajo eshte debile e kompletuar.

  Reply to this comment
 17. dashamires April 11, 12:02

  Eni Vasile jane te gjithe ato qe padrejtesisht quhen moderatore. Sepse nuk jane te tille. Te gjithe keta e kujtojne vehten te barabarte me intervistuesin, ose ca me lart se ai dhe nuk bejne interviste por bejne bashkbisedim. Ku kohen me te madhe flet ky/kjo moderatori qe ben pyetje, pergjigjet, kundershton e diskuton vete.
  Si duket nuk duan te lodhin te ftuarin ne studio, por keshtu na lodhin ne qe kujtojme se po degjojme intervistuesin ose te ftuarit por ne realitet degjojme deri ne bezdi vetem Vasilet, Fevzot, e te tjeret qe vet quhen moderatore por qe jane vetem pordhatore te studiove televizive.

  Reply to this comment
 18. shpatar April 11, 12:15

  Ore jeni ne vet apo ju ka ikur mendja e ju flet buth… Keto jan tema qe nuk trajtohen me pasjonin politik apo preferencat personale te atyre qe zoterojne nje kanal Tv.Historia nuk trajtohet: Me the te thash me than ju thash.
  Faktet historike dokumentohen me analiza bindse e shkencore pa medyshje .Nese keto mungojn nuk i duhet hyre fare analizave ne tryezat e ngritura nga politikanet .
  Faktet historike sot ne boten e modernizuar trajtohen sic behen hetimet nga hetues ,dedektivet,prokuror e gjukatesit .Jemi vet deshmimtar te shum historive qe ndrysh jan shkruar nga medjat e ndryshe kan dal nga hetimet .E perdhuaj dhe me pas e vrau .Sajojn ngjarje qe te merren te verteta . Por nga ekspertizat dhe kerkimet shkencore me prova bindse del se kreu mardhenje seksuale e me pas kur u pendua per ate qe kishte bere u vet vra .Kush i zbulon keto fakte vetem ekspertiza shkencore si dhe outopsia e viktimes .
  Raste te tilla ka shum por metoda dhe ekspertizat jan e njeta rruge .Tek ne ne 27 vite demokraci kemi par e degjuat shum vepra penale por metodat e perdorura per te zbuluar te verteten edhe pse e dim, nuk jan evidentuar e trajtuar ne rrugen shkencore .
  Lereni Hoxhen dhe historin e tij ta bejn breza qe kan me shum kapacitete dhe perqendrohunui tek kamikazet e demokracis qe ja kan kaluar Diktatorit 100 fhish.
  Ne kemi nje problem madhor kombetar Medjat merren me te vdekurit e komunizmit . Ne kemi figura politike me gjakatare e tradhetare dhe merremi pas 30 vjetve se si kan vuajtur shqiptaret ne kohen e Perandoris Otomane , Zogut e Hoxhes. Keto jan tema te sistemit edukativ shkollor qe dhe aty te jepen fakte qe kan vlera per sot e jo te edukojm nje brez qe te kopjoj te shkuaren .
  Cfar esht ne fakt fenomeni Berisha .Asnje ska nxjer konkluzjonin e duhur .S’esht gje tjeter sjellje e se shkuares Bajraktare e perzier ne fenomenin e kanuneve primitive ,veri -jug dhe tradhetin qe e kemi ne gen .Kaq duhet qe brezat te kuptojn se ku gabojm e cduhet ber qe keto te mos ken teren si ne politik e shoqeri . Ne sot ne analizat politike apo shoqerore kenaqemi duke then ato qe na pelqejn pa e vrar mendjen se demtojm, me fakte te shtremberuar, prespektiven per tu shkeputur nga keneta e injorances politike e shoqerore .
  Te tilla studjo perfat te keq kenaqin disponusit e kanaleve Tv dhe ekipin televiziv qe sherben me detyrim percaktim .Kanalet Tv jan sic esht dhe politika . Fatkeqsi kombetare qe do te demtojn shum gjith shoqerin ton duke e len ne nivelet jo bashkohore.
  Duke biseduar ne ver me nje Profesor te gjuhes shqipe kuptova se per shum ceshtje te dialekteve ka patur qendrime te qellimshme deformimi se cili dialekt duhet te mbizoteroj ne te foluren zyrtare te shqipes .Po kush qen ata qe e hapen kete tem ?. Dihet politikanet.Te vejn peshtir kur i degjojm qe flasin nje gjuh me keq se ata qe kan zbritur nga malet. .Vazhdon Profesori te tregoj se kemi 6 vjet qe po luftojm te zyrtarizojm gjuhen ton dhe prap kemi shum mos dakortsi .Ku duhet te dal . Kemi shkar aq shum sa mendjet e ndritura ne Shqiperi ska vlera . Themi po iken truri . Zdo mendje me injorantin,hajdutin ,tradhtarin e kriminelin askush nuk pranon te bshkpunoj e jo me te jetoj .Vlera ka karrikja dhe parat qe i vidhen ketij populli. Per Elin keto skan rendesi se cfar trajton me kanalin TV. Rendesi ka qe ajo te ushqehet me ket pun te imponuar .

  Reply to this comment
 19. intelektuali April 11, 14:28

  Ore fanatike te poshter te Enverit,

  PO A E KUPTONI SE CFARE PO BENI O KRIMINELA TE PABESE?

  Ne Poloni qeveria ndermori nje nisme te pazakonte per mohimin e pjeseshem te Holokaustes me qellim mohimin e krimeve ndaj popullit hebre ne kete vend nga qeveria polake kuisilinge gjate pushtimit nazist dhe Izraeli menjehere kercenoi se do te nderpriste maredheniet me kete vend, nderkohe qe SHBA deklaroi se do te propozonte largimin e Polonise nga OKB-ja.

  A E KUPTON POLITIKA DHE MEDIA JONE KOMBETARE SE CFARE SKANDALI PO LEJON NE SHQYPNI?

  Duke lejuar diskutime kriminale ne media dhe emisione TV, te cilesuara nga Keshilli i Evropes dhe OKB si “Mohimi i krimeve kunder njerezimit” ku bejne pjese edhe krimet e komunizmit, gje e cila perben ne vetevete veper nderkombetare penale me pasoja te renda per integrimin e shqypnise ne BE?

  PO PSE ME XHELATET E KAMPIT TE TE[PELENES DHE KRIMINELE SI PELLUMB XHUFI DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
  • Little Boy April 11, 15:06

   bravo intelektual

   ke harruar dhe kete krim te Enverit qe i mbushi mendjen Tru manit per kete masaker

   Impakti i bombës atomike në Hiroshima.

   Reja në formë kërpudhe do të ngrihej 18 km në lartësi, kur do të ndodhte impakti i Bombës Atomike ‘Fat Man’ mbi Nagasaki.

   Harta e vendeve ku u hodh bomba atomike
   Hedhja e bombës atomike mbi Hiroshima dhe Nagasaki ishte sulmi nuklear nga ana e ShBA, me në krye presidentin Harry S. Truman kundra Japonisë Imperialiste gjatë luftës së dytë botërore. Më 6 gusht, bombarduesi B-29 Superfortress, i emëruar “Enola Gay”, do të hidhte bombën atomike “Little Boy” (Djali i vogël) mbi Hiroshima me pasoja shkatërrimin e qytetit nga impakti i bombës. Hedhja e bombës atomike mbi Hiroshima, do të pasohej me hedhjen e një tjetër bombe atomike në Nagasaki, më 9 gusht të po atij viti.

   Bomba atomike do të shkaktonte vdekjen e shumë personave (kryesisht civilë). Është pak e vështirë të jepet një shifër e saktë për viktimat e Hiroshimës duke marrë në shqyrtim të vdekurit nga impakti dhe të vdekurit nga rrezatimi. Sipas disa shënimeve zyrtare, rezultojnë 140 000 të vdekur në Hiroshima (gjatë dhe pas impaktit). Ndërsa për Nagasakin numërohen rreth 74 000 viktima. Nga të dy qytetet me një numër vdekjesh prej 210 000 jetësh, popullsia civile do të ishte ajo që do të vuante më shumë shpërthimet e dy bombave atomike.

   Reply to this comment
  • Doktori April 11, 15:59

   “Intelektual” ti lexoj vazhdimisht komentet e tua, por fatkeqsisht me rezulton ne anen e majte te trurit tend nje rritje te qelizave pajete( nuk po them te vdekura se duket sikur po ta ndjell). Per kete arsye merr masa te vecanta, si p.sh. gjumin beje te plote 7 deri 8 ore, mos u streso, shkruaj me pak qe te relaksohesh, pra shkurt bej nje jete me komode. Nuk ka arsye qe te revoltohesh sepse ne Shqiperi eshte vendosur sistemi kapitalist dhe nuk eshte ai sitem qe te futi ne burg, prandaj ruaj veten se mezi te kemi.

   Reply to this comment
  • owl April 12, 04:05

   Pellumb Xhufit I mer te keqen ti pseudo Intelektual. Nuk behet historia me mjerane si ty. Ata u denuan se duheshin denuar dhe kur denohesh natyrisht qe do vuash Dhe ato kane qene kampe per te vuajtur denimin,por asnjehere nuk mund te krahasohen me kampet e perqendrimit teholokaustit.

   Reply to this comment
 20. Trushplaresi April 11, 14:44

  Ka shume kohe qe nuk shikoj debate te tilla te pakten qe nga 2009…
  .
  Nuk ka poshtrim me te madh per nje popull se sa kjo qe po behet ng amediat shqiptare kur dhe kjo Enivasilja eshte nje vasale e mjere.
  .
  Kjo semundje kanceroze e mediave sot quhet “Blendifejzidioti” qe eshte prototipi me i peshtire qe per cudi kane pushtuar mediat shqiptare dhe akoma me e ndyre eshte dorzimi i ketyre politikanve nga Rama te historiani Xhufi qe frekuentojne keto HALE MEDIATIKE
  .
  Kush eshte shqetesimi i madh sot qe ka filluar qe nga 22 marsi 1992 !

  Burimi i gjithe kesaj masakre mediatike-politike sot i ka rrenjet te DOKTRINA ANTISHQIPTARE ANTIHUMANE E QEKOMUNISTIFIKMIT e realizuar nga biberaj rajerson dh zbatuar nga PIT BULLI BERISHE ME HIJENAT ISH KOMUNISTE TE TROPJES MEHMETELEZI-AZEMHAJDARI-MALBERISHA BESNIKMUSTAFA ETJ.
  .
  pse ne vitin 1991-1992 nuk u predikua nej pajtim kombetar por xhaferrdevistet & zogistet me terroristet e 1945-1954 erdhen si clirimtare pas 22 marsit 1992 kur Ramiz Alia kishte pranuar platformen e perendimit.
  .
  Pse kjo thike pas shpine ndaj kombit shqiptar nga perendimi dhe europa kurve plake qe me kanibalizm te papare vazhdoje perdhosjen e viteve te LNC..RINDERTIMIT DHE EMANCIPIMIT ne nje kohe qe periudha e nano-berishes-meta-rames eshte DARK AGE ne historine e kombit..
  .
  Pikerisht kjo eshte detyra e Eni Vasileve me silikon e Blendi fejziut e deri te monstrat enverofage dash kaloci-kasstriot dervishi dhe qindra hijena qe kane mbushur shtypin dhe mediat televizive per SHPLARJE TRURI qe pothuaj ja kane arritur qellimit duke e kthyer ate vend ne shprehje gjeeografike..plantacjon droge dhe llagem ambasadoresh.

  Reply to this comment
 21. Toni April 11, 14:55

  Nese doni te njihni me mire Eni Vasilin shikojeni si vishet,me kujton Lenka Cukon, por problemi ne Shqiperi nuk eshte vetem ajo,sojin e saj mund ta gjesh vetem ne vende si Shqipeia,me mjafton krahasimi me gazetare ketu ne Zvicer si nga veshja po dhe nga logjika te kuptoj se kush ben gazetaren ne ate vend, fale zot se nuk din se cfare ben.

  Reply to this comment
  • Reiz Sali Cico April 11, 16:00

   Ky komentuesi “Toni” me kujton ate tropojanin tip mehmet elezi qe tha ne 1993: “me mire lope ne zvicerr se njeri ne shqiperi”..Krahasimi qe po ben me Lenka Cukon tregon se ushqehesh me bar te thate dhe te paskan lene pa uje dhe je pjerdhur nga trute.Me mire do thoje se me kujton Vjollca Vokshin ate “kosovaren Bijes Enverit” qe ishte sumelepiresja nr1 e Sales ne kohen e Sudes..
   Toni ! qe “konke” zicerrrian po e marrim vesh por na trego se me cfare lloj bari ushqehesh ? Jo per gjo por Lenka Cuko para se te shkonte ne udheheqjen e asoj kohe ushqente lope si puna jote me foragjere dhe ndersa atehere jepnit qumesht sot nxirrni helm.

   Reply to this comment
 22. demo April 11, 16:32

  Kujt ja thone keta komentues si alphade renditjen me Aleancen e madhe kunder Boshtit Rome Berlin Tokio,gjate luf.II bot?Vete Regjimi Terrorist Enverist,sa qe gjalle nuk e permendi kurre kete Aleance me ShBA dhe Angline.Duan te na hedhin hi syve ashiqare!!!!Sikur s`kemi jetuar para 1990!!!!RREZIKU ANGLO-AMERIKAN PER SHQIPERINE,KUSH E SHKROI,UNE E SHKROVA? Anglezet hidhnin nga ajri dy kepuce te majta,arme pa fisheke,cokollata per misioni englez.Ushtria nac,cl u armatos me armet qe ju rrembyen armikut. LUFTA NAC-CL.ESHTE PJESE E PANDARE E LUFTES SE POPUJVE JUGOSLLAVE KUNDER HORDHIVE NAZIVASHISTE DHE TRADHETAREVE TE VENDIT.Pamvaresisht maredhenieve me Titon,Enver Hoxha vete kurre nuk i ka levizur ketij percaktimi.Ky eshte percaktimi zyrtar i PPSH deri ne 90.Me kete Percaktim shkoi Enver Hoxha ne Konferencen e Paqes ne Paris.Si popull jugosllav.Anglezet qe ishin me afer me drejtuesit e luftes jugosllave te komunisteve shqiptare,i trajtuan si bashibozuke,qe i armatosnin dhe udhezonin me detaje per te goditur repartet italiane dhe autokollonat gjermane.Partizanet jugosllave te Miladinit dhe enverit,ne vend qe te sulmonin armiqte e Anglo Amerikaneve sulmonin cetat e ballit dhe Legalitetit,ca me keq akoma,sulmonin krahina qe mbeshtesnin keto dy forca.Keshtu eshte pershkruar ne Ditaret e misioneve angleze.Sado hipokrit,dredharak,rufjan,ka qene Enver Hoxha,kurre nuk ka thene dhe shkruar,qe forcat partizane te UNCL, cliruan Kosoven nga ushtria gjermane,sepse nuk mund te genjente aq trashe.Kur hyne divizionet e Ushtrise nacional jugosllave te enver hoxhes ne Kosove,nuk kishte asnje ushtar gjerman.Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu dhe Shefqet Peci dhe Ndreko Rino kane shkruar qe UNCL cliroi POPUJT E JUGOSLLAVISE DERI NE VISHEGRAD.Pastaj me urdher te shtabit Jugosllav repartet partizane jugosllave,pasi lane ne token jugosllave 300 deshmore,u kthyen perseri ne Shqiperi.Pse shkuan deri ne Vishegrad forcat partizane jugosllave te shqiperise?Per te ndjekur gjermanet?Jooooooooo.As atje nuk kishte gjermane.Vishegradi eshte qyteti me jugor i Bosnjes,qe ndan Bosnjen nga ish krahina shqiptare e Sanxhakut me qender Pazarin e Ri,Jeni Pazarin,Novij Pazarin e sotem.Deri ne 1878 kjo krahine ishte e banuar krejtesisht nga shqiptare,madje herojte luftetare qe shpartalluan ushtrine malazeze te Mark Milanit ne luften e Nokshiqit,jane :
  Kush e nisi luften ma i pari?
  Nure Kurti e Kurt Asllani
  Jakup Ferri e Cel Shabani.
  Keta jane te gjithe nga Sanxhaku,sot niperit e tyre flasin serbisht dhe mos u thuaj se je shqiptar,se grihesh me ta!Por ne 1944 kur ushtria gjermane bashkoi edhe njehere tokat shqiptare te grabitura nga sllavet serbo-malazes,sanxhakasit ju bashkuan Kosoves,tokes ame.Ne dimrin e vitit 1943 ne Sanxhak u zhvillua nje beteje e ashper ku forcat e shqiptareve te Sanxhakut te ndihmuar nga bataljoni kosovar i Shaban Polluzhes shpartalluan forcat shoviniste te Drazhe Mihajllovicit,duke lene 1300 serbe te vrare ne kete beteje.Serbet kur nuk behen dot ujk,behen dhelper dhe lajmeruan gjermanet,qe shqiptaret kane sulmuar forcat gjermane ne Sanxhak,por gjermanet pasi e verifikuan ngjarjen,nuk nderhyne.Poooor serbet kishin Asin nen menge,kishin USHTRINE JUGOSLLAVE SHQIPFOLESE TE ENVERIT DHE MILADINIT,qe ne Janar 1945 hyne ne Kosove dhe Sanxhak per TE CLIRUAR POPUJT E JUGOSLLAVISE.Nga kush,nga Gjermanet?Jo,or joooo!NGA SHQIPTARET!
  Gjithmone e me shume shqiptare sot edhe nga komentet e mija po e mesojne te verteten per luften me te ndyre qe ka zhvilluar llumi antishqiptar kunder popullit dhe bashkimit te trojeve shqiptare ne periudhen 41-45.Sa per kampet e cfarosjes se familjeve nacionaliste anti serbe antimalazese,ne Berat,Tepelene,Dushk,Saver,Kosove,Fierze,kam shkruar muaj me pare,madje jane shkrimet e mija qwe e hapen kete teme.Le ti kopjojne!Ua kam falur plagjaturen!

  Reply to this comment
 23. karta e atllantikut April 11, 17:46

  Lexion free
  per kanibalin nastradinintelektualin
  dhe vampiroidin demo demon zavallin
  .

  Kur flet historia cmendet Demo-vici me Nastradinintelktualeshin..lexoni komentet e tyre sidomos Demo demoni….Paska shkruar i pari per burgjet e Enverit dhe e paskan kopjuar..

  Pika qe nuk te bie demo demoni…..Nuk luftohet enveri me kanibalizem ..nese ne 1992 edhe kishte nje fare sensi te kritikoje a denigroje Enverin sot ne 2018 e keni kthyer ne legjende.

  E kthyen ne legjende ENVERIN se ne15 tetor 2012 u dogjeen ish te perndjekur politike GJATE GREVES dhe ju te perndjekurit me kollare i conit telegram salimonstres per ditelindje….ATIJ QE DO VARTE NE LITAR HYSEN SHOSHORIN

  ..
  ..
  Para ca ditesh Berisha deklaroi si kriminel pervers se do vriste Ramen.si vrau 4 kokpalare dhe Arta MARKU donald lu edi rame dhe ju pornote perndjekurit politike merreni me kampet e 1945-es(kujto kampet e perqendrimit ne ameriken demokratike te japonezo-amerikaneve) apo spastrimet makartiste…)

  Demovic
  Akoma vazhdon me perrallat e 1991 te Xhon Megout qe qindra ton florinj i kishte cuar Enveri ne Zvicer dhe CEKUN E BARDHE te Gramoz Pashkos apo rrafshimin zero te monstres azem hajdari?
  si eshte e verteta e kucedres 1941 ??kush na i coi KUCEDREN SERBE NE 1941 DHE 1991 ??
  Ne 1941 Karta e Atlantikut ishte një marrëveshje e bërë mes F.D Rooseveltit dhe W. Churchilt (ShBA-së dhe Britanisë), mbi rendin e ri botëror të ardhshem, e bërë më 14 gusht të vitit 1941 në një anije në Atlantik.
  .
  Kësaj marrveshje, më 24 shtator të vitit 1941 ju bashkangjit edhe Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike. Në atë kohë, gjithë kundërshtarët e lutës kundër Gjermanisë, e njihnin këtë marrveshje si Program te përbashkët…ku kucedres serbe i ngarkohet roli te organizoje luften NCL per llogari te Rooseveltit ,Churchillit…
  Ne tetor 1945 ne “The Percentages agreement “Joseph Stalin &Churchill dhe ambasdori amerikan Averell Harriman ndane Europen si kasape dhe shqiperine e gjore e lane ne dore te TITO RANKOVICIT DHE STALINIT
  pra me nje fjale keto 3 TE MEDHENJETE BOTES na lane ne urdherat e Titos kaq mjafton.
  PRA NESE NE 1944 KUR ARIU LUANI DHE TIGRI NDANE BOTEN….NUK E KISHIN NE DEFTER SHQIPERINE…
  KURSE NE 1960 DEL NJE ENVER HOXHE QE BERI HISTORI KOZMIKE…QE NE STROFKEN E ARIUT RUS BERI TE PABESUESHMEN BILES NE ATE KOHE XHON KENEDI U DORZUA NE 1961 NE KUBE…
  U desh nje lufte titanike e enver hoxhes te debonte serbet ne 1948 nga dera dhe ne 1991 i prune nga oxhaku lobi serbo-amerikan.
  Lexo me poshte zoti Demovic te bindesh:

  SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
  Ish-badiguardi i Saleh Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia ka deklaruar fakte uluritëse nga analiza e te cilave duket hapur,qartë dhe saktë se ai kurrë nuk ka qene kryetar real i PD,president apo kryminister por vetem nje kobure ne duart e lobit te fuqishem serbo-amerikan te viteve 89-92 e në vazhdim qe me teorine antishqiptare te dekomunistifikimit te 1991 dhe tani te dekriminalizimin e vitit 2015 e prune ne pushtet artificjalisht dje dhe po e mbrojne sot hapur fare me Donaldin e Amerikes dhe Helmutin e Gjermanise.
  Cfare faktesh tronditese jep Izet Haxhia ?!
  ****
  Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë …Pra Berisha eshte nje hibrid i sherbimeve sekrete serbe -amerikane
  ****

  Kjo vizite u ndihmua dhe nga Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava….pra zyrtare te larte amerikane me interesa personale ne Serbi “ndihmojne” Sal halene…
  ****

  Në mitingun e Crans Montanes,ne kthim Berisha takohet privatisht & familjarisht me ministrin ejashtem jugo-serbo Ivanovic i cili kishte marre pjese aktive ne fitoren artificjale te 22 marsit 1992….A nuk duket qarte nje treshe Rajerson-Elezbiberaj-Ivanovic qe prune Berishen ne pushtet si Zogun ne 1924 por jo me ruset e bardhe nga beogradi….por me lobin serbo amerikan ne shtepine e bardhe
  ****

  Drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, ish rezident i sigurimit të shtetit i konvertuar per shërbimin sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo- maqedonas”,
  Pra vetem keto fakte pambarimisht tronditese qe e nxjerrin mender me thane Berishoviqin nje kobure antishqiptare ne duart e lobit serbo-amerikan qe kane bere,po bejne nje “dirty job” gjoja per te luftuar komunizmin e vdekur..qe ne fakt u kthye ne nje shkaterrim total te Shqiperise per te bere te mundur serbizimin,greqizimin dhe islamizimin gje qe tashme eshte realizuar..aq me shume kur procesi i shplarjes se truve te shqiptareve pothuajse ka perfunduar…
  pra zoti petrovic berisha ishte nje dhender serbie qe na i nguli lobi serb-grek-islamik ne perendim..ku vazhduesi i tij eshte caktuar Ylli ne Qitje i Arvizuse qe megjithese shqiptaret i kane thene jo..nga ana tjeter ju petrovicet dhe ca sekte antishqiptare ne perendim ju ka ngelur ora ne 1941..ku tre fuqite e medha fituese na i futen si dhe sot ne kete kohe te koleres berishiane qe i ka te gjitha pushtetet paralele me te forta se te edi rames qe fiton vetem vota ne leter se fuqine e ka akoma “Kar ta” atllantikut e 1941

  tung demovic & kanibal company !

  Reply to this comment
 24. demo April 11, 19:04

  Moj karta Atlantikut,Une hyra ne greve urie ne 95 se nuk duroja dot hipokrizine e malokut komunist Sali Berisha.Ky maskara i percau dhe i goditi perfundimisht te perndjekurit e regjimit te enver hoxhes,duke i privuar 1-Nga Prona2-nga demshperblimi i menjehershem per vitet e burgut3-nga strehimi,duke i lene neper bunkere dhe konvikte shkollash.4-Futi banditet,kriminelet e burgjeve ordinere si politike dhe i shperbleu me prona shteterore,per te ushtruar dhune ndaj shumices qe kerkonin drejtesi5-Futi percarjen midis te perndjekurve,duke krijuar nje kaste te privilegjuar politikisht dhe ekonomikisht te drejtuar nga babamohuesi Uran Alicka,i privilegjuari i enver hoxhes dhe klani i tij kolonjar.6-Nuk ndermori asnje iniciative ligjore per denimin e krimeve te komunizmit,per denimin e merituar te krimineleve sadiste pergjes per krime kunder njerezimit dhe genocid antishqiptar,kur keta kriminele ishin gjalle.Sali Berisha mbetet armiku me i eger i te burgosurve dhe te perndjekurve politike njesoj si parardhesi io tij enver hoxha.

  Reply to this comment
 25. karta e atllantikut April 11, 19:39

  O zavalli demo !

  Nuk e kuptoj pse e quan Saliun komunist pas 1992 kur ai 2 muaj pasi mori pushtetin i vuri tritolin Varrit te Enverit te Varrezat e Kombit me urdher te rajersoviqit dhe elezbiberoviqit tend
  .
  Shiko ! une them greva e 2012 u dogjen te perndjekur politike
  ti shkon te greva 2005 e monstres Azem Hajdari qe hanit pula dhe pinit raki si ballistat…Boll o koqe se le nam..
  Ti o “atdhetari demo” qe je fans i Tito-millosheviq-rugoves duhet te dish qe ne 1991-1992 miqte e tu jugoserbe e prune hypsin e Sllobodanka Bullatovicit..ku ishte ti nga 1992-1995 ? qe i mbaje legenin e jargeve….mos ke sindromin ” Kasaruho” qe i ndjeri ishte dhe spiun burgu por dhe hero antikomunst dekoruar nga Nishan Berisha juaj
  .
  Leri Pordhet Demo se ste kane lezet.
  Nxirri ato 13 veprat qe ke shkruar dhe i mban sekret ne shtyllat e tensionit larte..inxhinjer elektrik (me biografi te keqe) qe ke punuar me shtylla tensioni ne kohen e Enverit je ti dhe Uran Mutka siamezi juaj.

  Pse e bete enverin perendi dhe lexo kete thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)
  Citoj:
  “””””-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  ———————-
  JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE dhe ju thoni kishte frike enveri nga nje kasem leshi

  https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

  Amerika dhe ju te perndjekurit politike nuk duhet te luftonit me kaq kanibalizem me Enver Hoxhen e vdekur i cili sa ishte gjalle kaloi neper duar 10 presidente amerikane nga te cilet vetem Roosveltin e kishte aleat pas Trumanit qe e la ne balte ose me sakte e shiti te Stalini

  1. Franklin D. Roosevelt (1933-1945)
  2.Harry S. Truman (1945)
  3. Harry S. Truman (1945-1953)
  4. Dwight D. Eisenhower (1953-1961)
  5. John F. Kennedy (1961-1963)
  6. Lyndon B. Johnson (1963-1969)
  7. Richard Nixon (1969-1974)
  8. Gerald Ford (1974-1977)
  9. Jimmy Carter (1977-1981)
  10. Ronald Reagan (1981-1989)

  Reply to this comment
 26. alphade April 11, 22:19

  Demo, demke, realitetin historik nuk mund ta ndryshoje
  ai carcafi yt qe ke shkruar me siper. Lexo, vetem nje liber
  me titull “Fitorja e Hidhur” te Herbertit,pjesetar aktiv ne
  LNCL dhe do te mesohesh me objektivitetin e historise qe
  pershkruan autori anglez.Historia nuk duron fanatizmat
  paranojake te atyre qe ne nje moment te caktuar moren
  drejtimin dhe rrugen e gabuar. Fajin e tyre dje, s’kemi pse
  ta vuajme ne sot. Prandaj “demke” meso historine mbi
  bazen e dokumentave dhe jo te thashethemeve te ” pla-
  kave te fshatit” .

  Reply to this comment
 27. alphade April 11, 23:00

  Karta Atllantikut: Shkurt: Nje bravo kozmike per komentin
  Sa shume tradhetare e antishqiotare paskish patur kjo Shqioeria halkemadhe. Jane hedhur ne sulm tere kopete
  e hienave,ujqerve,dhelprave ,etj. dhe nuk po lene gje pa
  shpifur e sajuar. Aq sa kampin e Tepelenes na e bene
  Dakhau, Mathauzen, etj. te marra sebashku. Ore, njerez,
  a jeni ne terezi nga trute. I jane sulur si ujqerit ,historianit
  te mirenjohur Profesorit Pullumb Xhufi sikur ky te kete
  bere sakrilegjin me te madh ne histori vetem pet faktin se
  citoi nje dokument te CIA-s mbi kushtet e burgut te Tepe-
  lenes. O zoterinj FOSILE, ju thoni se jemi ne demokraci
  dhe nese kete juve e quani demokraci, ju them me plot
  gojen se kjo menyre se si sillen dusa me historianet qe
  po guxojne te thone nje realitet bazuar ne dokumenta se-
  rioze eshte per te ardhur keq dhe them se kjo nuk perkon
  ne asnje pike te horizontit me demokracine,kjo thjeshte
  eshte nje qendrim me se diktatorial ,nje qendrim i dhun-
  shem i asaj pjese te opinionit publik qe mendon ndryshe.
  Dalja e nje njeriu qe deklaron fatkeqesine e tij dhe kjo
  eshte nje e drejte e tij te thote ate qe mendon por Ai s’ka
  absolutisht te drejte te imponoje tere shoqerise ate qe Ai
  mendon. Vusjtjet e tij i respektojme ne aparence sepse nuk dime pse X person denuar me te drejte ose te pa-
  drejte sepse me permbysjen e komunizmit edhe hajdutet
  na dolet te persekutuar politike, megjithate eshte e drejte
  e cilitdo te beje vleresimet e tij per panoramen politike
  shqiptare te djeshme dhe te sotme. Por nje gje ka dhe
  eshte detyre patriotike e cdo shqiptari qe nuk duhet te
  lejoje qe te shtremberohet historia . E sot eshte e po
  shtremberohet ore e cast historia, aq sa edhe Skender-
  beu dhe Ismail Qemali nuk po imshmangen kritikes nga
  njerez qe s’kane fare haber nga historia. Shpikin,sajojne
  cdo gje per te denigruar keto figura emblematike te kom-
  bit shqiptar me nje qellim te vetem cubrollivician qe ta
  lene kete popull pa histori,pa identitet , nje popull qe sic
  thone fqinjet tane “dashamires” qofte ne Veri apo ne Jug ,
  qe Ky popull,populli shqiptar nuk eshte autokton, eshte
  nje popull qe s’dihet se nga ka ardhur dhe eshte vendo-
  sur ne kete territor qe ka qene e mbetet ” toke e askujt”
  dhe si e tille mund te behet e kujtdo nje dite. Kesaj “teo-
  rie” i kane dhene mbeshtetje edhe shqipfolsit e brende-
  shem te shitur per 30 aspra te armiqt e vendit tone. Ky
  realitet i hidhur historik duhet permbysur dhe faktikisht ka
  historiane si K. Frasheri, Pullumb Xhufi, Paskal Milo qe
  realisht po japin nje kontribut te cmuar per te cmontuar
  “rete e zeza” qe perpiqen armiqt e kombit shqiptar bren-
  da dhe jasht Shqioerise dhe per kete pune te lavderue-
  shme gezojne respektin dhe dashurine e shumices derr-
  muse te popullit shqiptar: Qent le te lehin karvani te shkoi
  Perpara !!!

  Reply to this comment
 28. demo April 12, 10:18

  Enver Hoxha duhej ta merrte me mend qe duke privilegjuar llumin e katundarise,krijoi mostren e shabllonit te tij,qe duke u betuar per idealin e te pabesit,ja hodhi kufomen ne Sharre njelloj si pat bere i pabesi me eshtrat e Fishtes,.Enver Hoxha la prapa dy lloj komunistesh:1-nje lloj komunistesh qe u formuan njashtu si thoshte dhe si shkruante Enver Hoxha,.Ketu hyjne Hysni Milloshi ,Muharrem Xhafa ,Alphade,trushplarsi etj,etj 2-Nje lloj tjeter komunistesh u bene njashtu sic bente Enveri,i trasheguan ADN.Ketu hyjne Sali Berisha,Mehmet Elezi,Fari Balliu,Ay nipi qe merrej me kontrabande droge ne Xibrrake,bash njashtu si gjyshi ne moshe te tij etj,etj.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 12, 15:01

   Leri o demo antienveristi, mos u zorit,

   sepse:

   KETA FANATIKE DALLKAUKE JANE TE MBARUM TOTALISHT DHE NUK MUND TE PLUGOHEN AS ME TRAKTOR

   sepse:

   A mund te plugohet rera e shkretetires? Truni i fanatikeve enveriste eshte si rera e shkretetires ku nuk mbin kurgje, asgje progresive mos prit nga keta kriminela dhe xhelate, shiko si pergjgjen pa piken e turpit te moralit elementar qytetar, shiko nje dallkauk fanatik se cfare letyrash amorale thote:

   …”Ne kampin e Tepelenes ashtu ishin gra e femije se burat e baballaret e tyre qe ndyne duart qofte si diversantet apo dhe kolaboracionistet ja mbathen kembeve per vete dhe iken jashte dhe nuk pyeten qe lane grate e femijet e tyre. Por vazhdonin dhe jashte punonin kunder pushtetit. Cfare prisnit ju te mendonte pushteti per ta kur nuk menduan baballaret dhe burat e tyre. Ne cdo vend te botes po luftove kunder pushtetit denohesh.”…

   Ja keshtu shkruajne fanatiket e Enverit me trunin e tyre te idiotit te indoktrinuar totalisht dhe nuk vrasin fare mendjen apo te bejne pak mundim per te sqaruar veten se keta “baballare” te ketyre femijeve te vegjel te denuar nga regjimi me vdekje te ngadalshme me ane te urise, keta “baballare” ishin shumica veriore qe ishin arratisur kryesisht ne vitin 1945 ne Jugosllavine Komuniste te Josip Broz Titos, Mikut me te madh te Enverit dhe njeriut qe ky pederast i kishte shitur jo vetem bythen e tij, por edhe Kosoven me te gjitha trojet shqyptare, qe ne Mukje 1943 kur spiunoi te fashistet e Bahri Omarit oficeret angleze qe kishin ardhur me nje oferte historike per bashkimin e trojeve tona ne nje shtet te vetem, por me kushtin e nderrimit te kursit politike nga Lindja Bolshevike ne Perendimin Demokratik. Bahri Omari nga lidhjet direkte qe mbante me Ministrin e jashtem gjerman Ribbentrop solli ne Shqypni snaipere profesioniste gjermane per te vrare oficeret angleze, por te informuar nga Londra ata arriten te largohen ne Mal te Zi te veshur tebtil si fshatare vendas.

   Nje tjeter dallkauk qe une mendoj se eshte vete rrugaci Ilir Hoxha qe perpiqet te hedhe tymnaja duke kopjuar intelektualin papushim, shkruan dacibao qesharake me Jul Cesarin, Montanelin, Bonapartin dhe nuk i therret trunit te injorantit se babai i tij ka qene vetem nje MONSTER sadiste dhe gjakatare qe komunizmin e perdori si mjet per te arritur ate qe kishte enderruar qe i vogel kur vriste macet e rruges duke i perdredhur koken dhe qe e ka percaktuar me mire se te gjithe te tjeret Vukmanocic Tempo, xhelati dhe killeri i Titos per Ballkanin:

   “KAM GJETUR NJE NJERI QE PER PUSHTET SHET EDHE NENEN E VET”

   Kur Enveri urdheroi vrasjen e kunatit te tij Bahri Omari me tortura perpara se ta pushkatonin, aneja me te vertet i tha:

   PO TI KISHE NJE MAREVESHJE ME BAHRIUN, PO PSE PER PUSHTETIN TEND E SHITE ATE?

   Dhe nuk i foli me gjate gjithe jetes se saj, as Enverit dhe as Nexhmijes, e cila perpara se Bedri Spahiu te fillonte torturat duke i thyer kockat e trupit Bahriut sipas udhezimeve te hollesishme te Enverit, pra kjo Nexhmije Xhuglini kishte pergatitur nje bakllava dhe ja kishte cuar Anese ne dhome per ditelindjen e dhenderit te saj disa dite me pare se Enveri te firmoste urdherin per vdekjen e tij.

   Te gjitha keto i kam te dokumentuara dhe i kam te degjuara nga njerez shume afer familjes Omari, por qe jane njerez shume me korrekte dhe te ndershem se Pellumb Xhufi qe kunder cdo norme nderkombetare per te drejtat e njeriut, tallet dhe poshteron me cinizem te papare viktimat e komunizmit dhe te Enverit dhe ne nje forme akoma me te poshter injoron masakren qe u eshte kryer femijeve te vegjel nga Hitleri shqyptar, Enver Hoxha duke i lene te vdesin nga uria dhe semundjet, tortura te pakrahasueshme ndaj femijeve te pafajshem ne Kampin HORROR te Perqendrimit ne Tepelene, te pakrahasueshem me asnje Burg apo Kamp tjeter Perqendrimi ne Bote,

   prandaj leri ne Boten e tyre kriminale xhelatet dhe fanatiket e Enverit, se nuk ja vlen mundimi, per t’i spjeguar te verteten,

   sepse:

   ENVERISTIET NUK HANE PYKA LLOGJIKE.

   Reply to this comment
 29. karta e atllantikut April 12, 14:23

  Në vend të hyrjes

  Demoni demo

  betohem me besen e vjeter qe kam qene antienverist i moderuar dhe jam..jo si puna jote VAMPIROID qe po turfullon neper komente..

  Madheshtia e Enverhoxhes ka tre drejtime sot:

  I- tolerimi kriminal qe po i bene perendimi salimonstres

  2-glorifikimi i tradhetarit ahmut zogomarit
  .
  3-memeceria e te perndjekurve politike
  .
  Të nderuar enverofagos mehmetevampiroide:
  shqiptare,shquptare dhe shqipkare
  malsore dhe malokare
  amerikane dhe amerikare
  demo dhe demone & intelektuhale
  te përndjekur porno-politike qe keni marre 10 këste
  ….
  Ju lutem lexoni me kujdes dhe kuptoni pse Enveri me Mehmetin ishin e keqja me e vogel ne krahesim me kete regjim demonkratik te Salisërbit.
  -Si ka mundesi qe i derguari Obames & Klintonit iku me bisht ne shale nga “frika ” Berishës
  .
  -Si ka mundesi qe antiamerikani Arvizu quajti kryemistrin vrases-burre shteti
  .
  Si ka mundesi qe sherbimet inteligjente amerikane jane gjunjezuar para Salimonsren qe u betua qe do vriste Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit Leke Dukagjinit
  Materiali i meposhtem eshte shenjterimi Enver hoxhes nga:
  shteti amerikan
  BE
  TE PERMJERRURIT POLITIKE

  Ish-kryeministri Monstër Sali Berisha ka tronditur opinionin publik.
  .
  Për të parën herë ai ka deklaruar dje se ka pasur një skenar për të vrarë Edi Ramën më 21 janar të 2011.
  .Duke folur dje në studion e Sokol Ballës, Berisha deklaroi hapur se një ditë para kishte urdhëruar 5 snajperë që të qëllonin për vdekje kreun e opozitës të asaj kohe dhe sipas tij, kjo bëri që Rama të mos ishte në protestë. Berisha ka rrëfyer se i ka dërguar mesazh Ramës përmes një zyrtari të SHBA. “Në 21 Janar, qëndrova, ata që kanë ardhur më kanë gjetur në zyrë dhe më kanë gjetur me dosje në duar. Pas disa ditësh erdhi një zyrtar amerikan i dërguar nga Klinton dhe më thotë, më kërkon: “A ka mundësi të mos vish nesër në zyrë?” I them absolutisht, se është ditë pune, po edhe të mos ishte, do isha në zyrë. Me tha: “S’bëhet nami se nuk je”. I thashë: “A të të jap mesazhin për Ramën? Po preke gjënë më të vogël do jenë 5 snajper, 4 nga të katërt anët dhe unë në mes dhe do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi”. “Ti po thua,- tha, Shqipëria e shek 19”.
  Më vjen keq i thashë, Shqipëria e shek 21. Unë për zjarrvënës do bëj atë që më takon të bëj. I thuaj se një postë policie po e prekën, në mënyrë absolute s’do kthehet në Shqipëri i gjallë. Ia kanë thënë, që po të lëvizte në atë mënyrë do qëllohej, u zhduk në 21 janar si ajo e pulës. Funksionoi”, deklaroi ai. Më tej ai ka përmendur dhe Kanunin.
  . Ai deklaroi se është rritur me frymën e Kanunit dhe prandaj nuk ka aspak frikë. “Prindërit e mi, 50 vite më parë, pavarësisht se ishin besimtarë myslimanë, Kanunin e Lekës e kishin si diç- ka hyjnore, pasi kështu ishte në tërë Veriun

  EPILOG:

  NESE BASHKESIA NDERKOMBETARE
  NUK DENON SALI SATANAIN
  KY TOLERIM
  ESHTE SHENJTERIM I ENVER HOXHES
  DHE SHOKEVE TE TIJ…

  Reply to this comment
 30. Koha e maskarenjeve April 12, 15:45

  Guret me myshqe dhe kalbesira vazhdojne rrezimin me zhurme e rokullisen e rrokullisen duke shkaktuar viktima dhe problem te medha per shqiptaret e thjshte ky eshte fenomeni I pa shmangshem qe e kemi peshqesh nga vampiret ne pushtet ketu e 27 ! Por po u vjen fundi duket ne fytyrat e tyre te verteta ! Maska u eshte hequr ! Populli I njeh dhe do ti peshtyje ne surrat ! Qenia njerezore prodhon mbetje ushqimore dhe si zakonisht I nxjerr jasht dhe I drejton ne kanalet e ujrave te zeza ! Ja kjo po ndodh ne shoqerine shqiptare prej 27 vitve !

  Reply to this comment
 31. demo April 13, 14:10

  Ti moj karta Atlantikut nuk ke te mbaruar me Dacibao .E ke idene cfare thua?Si eshte e mundur qe sherbimi inteligjent amerika toleron Sali Berishen qe ka kercenuar Edi Ramen me vdekje ne 21 Janar?.
  Edi ti qe Edi Rama eshte kryeminister i ketij vendi prej 5 vjetesh?Ne presim te na mbroje Edi Rama nga Sali Berisha.Nqs.ky person vuan nga Ataku Paralitik,sapo sheh Berishen,ashtu si ngrin bretkosa para gjarperit,atehere PS eshte e lutur ta zevendesoje kete kryeminister.Nuk do merret FBI-ja,CIA,Ushtria Amerikane me opoziten shqiptare,te dergoje marinsa per te eleminuar Berishen!!!!!!!Vete e ema e Rames,zonja Aneta si prind kujdestar i ketij femije 50 vjecar duhet t`i drejtohet prokurorise dhe te kerkoje nje urdher mbrojtje per femiun e saj.

  Reply to this comment
 32. karta e atllantikut April 13, 15:59

  O Demovic !

  po te pergjigjem shkurt:

  Berishoviqi eshte perfaqsues dhe zbatues i doktrines me antishqiptare dhe antihumane ate te de-komunistifikimit te dyshes Rajerson -Biberaj.

  te luftosh nje komunizem te vdekur eshte kanibalizem ku pervec rajersonit dhe eklezbiberit je dhe ti demo nje hijene antikamuniste e ndyre
  .
  Cfare perfaqson kjo doktrine si”i lexuar” qe je lexo historine e viteve 60-70 ne ameriken latine ku me i spikaturi eshte Pinoceti i Kilit qe berisha juaj eshte miljona here me i zi….Lexo dhe ate te diktatorit Jorgo Papadhopullos ku ne te dyja rastet sherbimet inteligjente amerikane kane patur rol kryesor,,
  .
  Edhe ne rastin e serberishes tuaj ( ti demo ben sikur e kritikon por je KRIPTO BERISHIST-XHAFERDEVIST..ndodh qe si bretkosa para nje gjarperi kane ngrire dhe 10 ambasdore..qe tregon se para 10 ushtareve ambasdore berisha rri si kolonel si pinoceti apo papadhopulos….dhe kjo nk ndodh as ne vendet e pushtuara dhe as ne koloni…ku nje kryemonster si berisha thote qe do vrisja ramen me kanun pra pranon qe eshte kriminel dhe 2 Donaldet i madhi dhe i vogli buzeqeshin ne menyre demo kratike..

  fuck your demon kraci demo!

  Reply to this comment
 33. demo April 13, 16:36

  znj. Karta atlantikut,une xhaferr devist jam,por nuk jam berishist,.Nuk kam qene ndonjehere,madje nuk kam qene as anetar i PD.

  Reply to this comment
  • karta e atllantikut April 13, 17:08

   DEMON !

   Nuk kam asnje paragjykim se je xhaferr devist dhe te garantoj se jam antienverist/antikomunist por me historine mos luaj..!

   kur salibisha poshtroi te vraret e 4 shkurtit..ju xhaferrdevistet thate RROFTE SERBERISHA

   1944 = 2011
   …………. Emri i Xhafer Devës me veprimtarinë e tij për Kosovën dhe fryrja pa sens e përpjekjes së tij për Kosovën, që është bërë me mjetet e gabuara, duket se mbulon bashkëpunimin e tij me forcat kobzeza nacionaliste sllave dhe më shumë akoma masakrën e tij të Tiranës në kohën e okupacionit nazist. Edhe këtu ironia është se historianët shqiptarë, kryesisht tabori që plotëson menjëherë argumentet e të djathtëve, shtojnë në mënyrë cinike se nuk ishin 84 të vrarë por shumë më pak!!! Nëse do të shkëputeshim dhe të ktheheshim kohë më parë, atëherë gjërat që lidhen me 4 shkurtin, nuk janë aq fare rastësisht. Ndryshe nga çfarë thuhet: kryeartikulli i “Bashkimit të Kombit” ditën e masakrës, e lajmëron katrahurën. Ministri i Brendshëm i asaj kohe, Deva i bën apologji terrorit në masë, pa dallim. “Vetëm terrori është shpëtim dhe gjaku duhet të rrjedhë rrëke në rrugët e Tiranës nëse kërkojmë me e rivendosë qetësinë”.. “të veprojmë e të mendojmë se një ditë terrori siguron dhjetë vjet qetësi”…Për ta banalizuar këtë ngjarje të rëndë për tiranasit, mendohet se hakmarrja lidhej thjesht me vrasjen e nipit të Xhafer Devës në Tiranë.

   .
   Të shohim sesi e kujton ngjarjen sekretari i Xhafer Devës, Isuf Deva. Jemi në kohën kur në Prizren u themelua Lidhja e Dytë e Prizrenit dhe në krye janë Bedri Pejani (kryetar), Xhafer Deva, Profesor Mark Gjini etj. Lidhja synonte në organizimin administrativ të Kosmetit, bashkimin e forcave të armatosura dhe së bashku me gjermanët me mbrojt vendin. Armiku kryesor i Kosovës në ketë kohë ishin çetnikët serbë dhe komunistët, sipas tyre. “Unë Isuf Deva kamë qenë Sekretar i Lidhjes së Dytë me kuptimin e Administratorit.

   .
   Në këtë kohë në Tiranë formohet Qeveria e Rexhep Mitrovicës, ku Xhafer Deva merr funksionin e Ministrit të Brendshëm. Xhafer Deva vjen në Tiranë së bashku me Masar Sopotin, Beqir Malokun, dhe Bedri Pejanin i shoqëruar nga njerëzit e tij besnik si Tefik Bekteshi , Gani Ibrahimi, Nexhip Musa (të tre nga Mitrovica), Rram Tutica nga Pazari i Ri, Riza Korashi nga Gjakova, Rexhep Budakova nga Prizreni. Këta kanë qenë antarë të Regjimentit “Kosova” dhe na informonin për qëndrimet politike të popullsisë të Tiranës. Gjithashtu na jepnin listat emërore të familjeve dhe personave të lidhur me Lëvizjen Nacional Çlirimtare. Mua Xhafer Deva me thërret nga Kosova dhe me cakton sekretarin e tij privat.

   .
   Në datën 3 Shkurt 1944 komunistët i bëjnë atentat dhe vrasin nipin e Xhafer Devës, Fahri Ibrahimin (ky do vdesë në spital), i cili kishte ardhur në Tiranë për punë dhe nuk merrej me politikë. (Në Hotel Dajti mblidhen disa prej emrave, që do gatisin katrahurën dhe i shkojnë në shtëpi Xhafer Devës nga ora 19 për ngushëllim). Ishte disa orë para mesnatës së 4 Shkurtit të vitit 1944 kur u përpiluan listat e familjeve e personave te Nacional Çlirimtares mbi të cilin do të binte hakmarrja e terrori.
   .

   Si u vendos përfundimisht lista në shtëpinë e Xhafer Devës këta u ngritën dhe shkuan në Ministrinë e Mbrëndëshme, unë shkova në shtëpi. Lista e njerëzve ka dalë nga Arkivat e Xhafer Devës. Në orën 22, 30 të kësaj nate me thërret Xhafer Deva në Ministri ku dhe shkova. Në zyrën e Xhafer Devës erdhi dhe Kadri Cakrani, Qazim Mulleti dhe Hysni Dema. Xhafer Deva me urdhëroi që të shkoja te Qazim Mulleti i cili me caktoi sektorët e veprimit për hakmarje, mbaj mend se për këtë natë kishim në dispozicjon për të vepruar 200 deri 300 vetë të armatosur të cilët bëheshin nga Regjimenti “Kosova”, të Xhandarmërisë dhe elementa besnikë të Kadri Cakranit, Qazim Mulletit etj.të cilët u ndanë në vende të ndryshme. Drejtimet që duhej të merrnin i dhanë Xhafer Deva dhe Qazim Mulleti, me vete, grupet e armatosura kishin të gatshëm listat e njerzëve që do arrestoheshin. Në këtë terror u arestuan 320 vetë të cilët qëndronin pranë Ministrisë së Mbrëndëshme nëper burgjet e saj. Përgjegjës për kontrollin dhe arrestimet kanë qenë këta persona: Beqir Maloku, Qazim Mulleti, Mato Murati, Xhelal Staravecka, Hysni Gradeci nga Podujeva, Qemal Mujku nga Mitrovica, Ibrahim Murati nga Mitrovica. Pushkatimi i këtyre filloi në orën 1 mbas mes nate dhe nëpër rrugët e lagjeve të ndryeshme për qëllim paniku nëpër elementë të Lëvizjes Nacional Çlirimtare. Viktimat e këtij terrori u lanë nëpër rrugët e qytetit deri në mbrëmjen e 4 Shkurtit.Në 4 Shkurt unë kam marë vesh se janë vrarë rreth 80 vetë e mbi 200 të tjerë u arrestuan e u burgosën. Si është bërë terrori neve nuk kemi bërë ndonjë mbledhje për të bërë ndonjë llogari mbi veprimtarinë që ishte bërë“. Ai që ka vrarë më shumë në kujtimet e tij është i tmerrshmi, Xhelal Staravecka, “por sa ka vrarë nuk ma kanë thanë”. Vrasjen se përtyp dot edhe Qeveria Mitrovica dhe zyrtarë të ndryshëm të saj janë të mendimit se është tepruar. Për shkak se problemet në Kosmet po rriten, sipas sekretarit, Xhafer Deva, braktis postin e Ministrit dhe niset në Kosovë për të shuar lëvizjen komuniste dhe bëhet Kryetar i Lidhjes së Prizrenit.

   ku ndryshon
   masakra e 4 shkurtit 1944
   me masakren e 21 janarin 2011

   Sepse gjenerali gjerman
   gjeti menyren dhe e hoqi Xhaferr Deven
   per kete masaker…
   kurse antiambasdori Arvizu
   e shpalli yll ne ngjitje Lul Kriminelin…

   Reply to this comment
 34. demo April 13, 18:21

  Prandaj thoshte i ndjeri Isuf Luzaj:Nuk behet lufte me baba Teqeje.E kishte per Mithad Frasherin.Nuk behet lufta duke i trajtuar djajt e kuq si shqiptare.Suksesi i Xhaferr Deves eshte se i trajtoi vrasesit e pabese si terroriste serbe.Habitem perse enveri juaj nuk e eleminoi Xhaferr Deven,kur ai punonte i qete ne SHBA,ne Egjipt,ne Siri ka qene.Ne Bruksel organizoi demostratat per lirine e Kosoves ne emer te emigracionit patriotik shqiptar?Kur organizoi dy here vrasjen e Xhepit,Sadik Premtes,ne Paris me ane te Llambri Pecinit,vrau ne ShBA ne aksident Alexander Kondon,eleminoi Bilal Xhaferrin,apo e keni pasur me shume me tuajet? .Me keto carcafe copy-paste nuk te pergjigjem dot.

  Reply to this comment
 35. karta e atllantikut (e fundit) April 13, 20:11

  demon

  nuk eshte faji im qe je bere si uthulla e forte qe thyen shishen ku e kane hedhur:

  je antikomunist kanibal se me kujton nje interviste JAJMES TRAFIKANT JR dhene Beqir Sines ne 2001 ku thoshte:

  me mire i vdekur se komunist..dhe e dyta me perversja e quan bill klintonin komunist……dhe ky trap antikomunist shkoi ne te semes e denoi perendia jo enveri….po keshtu perfundoi dhe josef makarti qe akuzoi DASH-in dhe ushtrine se kishin shume komuniste dhe ai shkoi ne te semes si alkolik kronik..
  ..
  .
  kur ke thene ti ne nje koment qe xhafer deva ishte inxhinjeri i talentuar i gradiacelave te manhatenit i jam lutur zotit te shpetoje mend e krese..

  per anastas kondon shko te picaria ‘dani’ cfare thone dhe doktorrin ‘leka” se cfare semundje psiqike ju cfaq aleksandrit…
  .
  Nese vertet mendon se Enveri ishte aq i forte sa vriste njerez nen hunden e CIA-s..e meriton ta nderojme si supermen

  (komenti fundit)

  Reply to this comment
 36. demo April 14, 05:15

  Ja dhe ti ke ngaterruar Anastas Kondon sekretarin e KQ per letersine me Aleksander Kondon,lapsus,nuk u be qameti!.Une kam ngaterruar profesionin e Xhaferr Deves,nga inxhinier pyjesh ne inxhinier mekanik.Nuk e gjykojme Xhaferr Deven per Diplomen,se ai i juaji nuk kishte fare.

  Reply to this comment
 37. Toni April 14, 09:54

  E ka marr vesh Lenka Cuko se Amerika i ra Sirise dhe pa i marr leje Rusise,te shkoj ti tregoj Saliut dhe Lulit se ndoshta nderrojne mendje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim