Zvicër, arrestohet Rezart Taçi

May 9, 2016 15:41

Zvicër, arrestohet Rezart Taçi

Ish-manjati i naftës në Shqipëri Rezart Taçi është arrestuar në Zvicër. Lajmi ka “rrjedhur” nga shkresat, që avokati mbrojtës ka dorëzuar në Gjykatën e Tiranës.

Taçi ndodhet aktualisht në ambientet e një paraburgimi në Gjenevë të Zvicrës.

Ish-manjati i naftës kërkon të përfaqësohet dhe mbrohet në Shqipëri nga avokati Fatmir Brraka.

Nuk jepen shumë detaje për kohën e prangosjes.

Burime nga Interpol Tirana thonë se arrestimi ka ardhur pas kallëzimit të dy kompanive, një e regjistruar në shtetin Panamez me emrin “Wallis Trading INC” dhe ajo Holandeze me emrin “Trafigura Beheer Bv” – të cilat me kompaninë e Rezart Taçit kishin një marrëveshje tregtare të nënshkruar që në vitin 2009.

Që në maj 2014 në Shqipëri, autoritetet zviceriane kanë kërkuar ndihmë nga Prokuroria e Përgjithshme, për kryerjen e disa veprimeve hetimore mbi Taçin. Mes tyre sekuestrimin e kontratave të kompanisë së Rezart Taçit, verifikimin e llogarive bankare dhe marrjen në pyetje të 4 personave, mes tyre motrën e Rezart Taçit dhe nipin e tij.

Policia zviceriane e ka arrestuar Taçin në një nga aeroportet e vendit.

 

taci 1

taci 2

May 9, 2016 15:41
Komento

7 Komente

 1. I ri May 9, 16:17

  Shihni foton e Alkapones shqipëtar, si surrati i Saliut,me këta mutër e qelbësira mbështeti pushtetin e tij të ndyre krye banditi më I tmerrshëm Sali Muti Berisha
  Ku është sot pse nuk po komenton,ku e ka qytetarin dixhital,me të cili.na çau b,,,,n çdo ditë,Hetim të plotë duhet për këtë ka po që të dalin fijet e tij me familjen ka morri ste Sali Shkruhen e Argita hundë Krrabë Berisha.Të shohim. Shqiptarët edhe njëherë tjetër,se kush e ka drejtuar këtë vënd fatkeq.Ta shohin edhe pasonjësit e tij burrin Ali baba pas të cilit janë çjerrë e kanë uluritur,,,!

  Reply to this comment
 2. Nazim May 9, 16:42

  Me ne fund, drejtesia vjen! Por jo nga reforma e drejtesise shqipetare!

  Pra paska drejtesi, qofte se kjo ekziston edhe jasht kufinjve te shqiperise.

  Te ngrohet zemra kur e shikon te zbatohet!
  Nuk jam fetar, por ne kete rast nuk mund te rri pa thene:

  ZOTI eshte i madh!

  Reply to this comment
 3. perkthyesi May 9, 17:42

  Do vinte nje dite, por fatkeqesisht, ende jo ne Shqiperi! Shpresojme qe te mos vonoje me, pasi ka marre mungesa te shumta…..

  Reply to this comment
 4. socialist100karat May 9, 18:08

  Bexhet Pacolli na pat rekomanduar kete mikun e tij Rezart Taci qe ne shqiptaret ta zgjinim kete si President te republikes. Tani ky qenka burgos por mund te zgjedhim President Koco Kokdhimen sepse ka mbet pa pune pasi ju hoq mandati i deputetit por edhte udheheqes i Partise Socialiste. Lum si socialistet per udheheqesat qe kane!!!!!!!!!!!????????

  Reply to this comment
  • rregulli treshit May 9, 20:42

   o socialist 100 kar at

   Dentisti donald lu lu shi pasi i hoqi nja 5-6 dhemballe (lexo deputete duke filluar nga doshi)

   tani ka filluat ti heqe dhe koqet ..me fal kocot edi rames

   eshte hera e trete qe keto “dentistet” i heqin dhemballet socialistave si ne 1991..1996 dhe tani ne 2016..

   nqs se do veprinim me te tere deputetet dhe politikanet si me Koco kokdhimen atehere..

   me e vogla me “rregull treshi” te pakten Lul Berisha duhej varur ne litar dhe donald luja duhej shpallur “non grata” dhe te debohej me ceremoni…

   Reply to this comment
 5. pas nje taci apo fazllici eshte nje tom rixhi May 9, 20:00

  Te nderuar komentues te mesiperm.

  ju lutem…ulini flamujt e ‘FITORES”

  keshtu thame kur arrestuan per disa ore Damir fazllicin ne 2008..filluan gotat e rakise Nazimet..dhe djalli berishe tha e kam mik shtepie…ne parlament…dhe te gjithe Nazimet dhe nizamet heshten.

  Pse eshte “i forte” dordoleci” berishe ?

  Sepse pas nje DAMIR FAZLLICI….ESHTE NE AMERIKE NJE TOM RIXHI..

  EDHE PAS TACIT ESHTE PODESTA DHE PIKE..

  Lulzim Basha’s Gangster complott and Damir Fazllic

  07/10/2008 – 16:00.


  I personally know Damir Fazllic. I think I met him first time on the same day with Sali Berisha, unless the latter was feigning during that first meet in Washington , January 2005. The American company BG&R contracted him as a specialist for Balkans and he would be part of the team for helping PD electoral campaign in 2005. After contract was signed and it was agreed BG&R would stay by the side of PD, Fazllic asked for a contact person in Tirana. KOP (policy orientation committee) had 2 weeks it was created.

  Lulzim Basha was not that known during the time. While I had his name on the tip of my tongue to give him as the contact person. Fazllic pronounced it almost like me.- He is the one I need, – he said. Wondered where they knew each other, but I had no bad impression. Like 2 people from Balkan emigrating to Europe and Balkan it was no wonder they knew each other. But BG&R left in July. Damir Fazllic, on the contrary deepened his friendship with Lulzim Basha and his brother-in-law, who for a reason always used to stay two steps backwards or open the car door. In September 2005, during the second week of PD coming into power, they were very clear in their plan. They would make money. Damir Fazllic opened 3 companies within 2 days which always had as administrator Lulzim Basha’s brother-in-law, Erion. He sold the 3 of them later: one in Cyprus and 2 partially to a former Partizani football player of Beograd .

  There isn’t much importance on money transfer and fiscal infractions. The worst in all this story is that power moves from Lulzim Basha to Argita and Damir. The advocates she recommends, like Kola or Qeleshi, are the one who wrote the company letters; notary Pustina who works now with Shkelzen is the company notary; Brecani, Berisha’s niece is the company’s accounting expert; Enkelejda Isufi, cousin of Lul Basha brother-in-law is the translator… thus in an endless chain of connections enclosed within a sect which moves from Basha, to Argita and Fazllic flings the whole story of Berisha’s power cupola. By the end of 2005, I had a personal incident with him. Kosovo govt was trying to contract BG&R for lobbying about country’s independence. It was about an amount of $1.5 million. Ibrahim Rugova, who was in his last days of life, couldn’t convince UNMIK for the official payment, while he didn’t accept for underhand payment, like Fazllic proposed. The parties split even inside BG&R. to take control of the situation, Fazllic goes to Beograd and signs an informal agreement with the Serbian deputy Prime Minister, where mentioned that BG&R will lobby for the Serbian govt against Kosovo’s independence. The price was double and terms were lighter.

  The other party within BG&R send to me a copy of Fezllic speculation and explained this was not true, but Fazllic was putting pressure on Kosovo’s govt, that if they didn’t sign for the money he would connect to the Serbians. It was hard for Berisha, as a popular person in Kosovo. The nephew Stanisic of was putting pressure on Rugova’s Govt, where he entered with Berisha’s business card.I sent by email to Berisha the contract model of Damir and Serbian deputy Prime Minister. I had no answer. He didn’t open it for three days. All of a sudden the contract was published in Gazeta Shqiptare. I was shocked, as the only person to have it on the email was Sali barisha and me. I asked his secretary about who opened the account [email protected]. She told that only her and any PR consultant. She said possibly Sejamin. I didn’t ask further.

  That day in the evening I was in debate on Klan with Edi Rama. It was my first debate with him and I was frightened of getting nervous. The debate started in the most imponderable way to me. Edi Rama was also holding BG&R agreement with Serbia and opened the debate with it. I stopped him untactfully and started explaining it is a fraud. Berisha himself was confused from my explanation and after the debate asked me how “I knew all those things”. I told him I sent him by email, but it ended on Gazeta Shiptare. He never gave an explanation on this, though I understood his discomfort.Two days later I went his office and sent him what could be called “Fazllic“file. There were a pile of writings in the Bosnian and Serbian press accusing him on financial frauds, connections to Legija who killed Gingic but any harebrained person would accuse him either for being a British spy.

  Lulzim Basha’s Gangster complott and Damir Fazllic

  2008


  I personally know Damir Fazllic. I think I met him first time on the same day with Sali Berisha, unless the latter was feigning during that first meet in Washington , January 2005. The American company BG&R contracted him as a specialist for Balkans and he would be part of the team for helping PD electoral campaign in 2005. After contract was signed and it was agreed BG&R would stay by the side of PD, Fazllic asked for a contact person in Tirana. KOP (policy orientation committee) had 2 weeks it was created.

  Lulzim Basha was not that known during the time. While I had his name on the tip of my tongue to give him as the contact person. Fazllic pronounced it almost like me.- He is the one I need, – he said. Wondered where they knew each other, but I had no bad impression. Like 2 people from Balkan emigrating to Europe and Balkan it was no wonder they knew each other. But BG&R left in July. Damir Fazllic, on the contrary deepened his friendship with Lulzim Basha and his brother-in-law, who for a reason always used to stay two steps backwards or open the car door. In September 2005, during the second week of PD coming into power, they were very clear in their plan. They would make money. Damir Fazllic opened 3 companies within 2 days which always had as administrator Lulzim Basha’s brother-in-law, Erion. He sold the 3 of them later: one in Cyprus and 2 partially to a former Partizani football player of Beograd .

  There isn’t much importance on money transfer and fiscal infractions. The worst in all this story is that power moves from Lulzim Basha to Argita and Damir. The advocates she recommends, like Kola or Qeleshi, are the one who wrote the company letters; notary Pustina who works now with Shkelzen is the company notary; Brecani, Berisha’s niece is the company’s accounting expert; Enkelejda Isufi, cousin of Lul Basha brother-in-law is the translator… thus in an endless chain of connections enclosed within a sect which moves from Basha, to Argita and Fazllic flings the whole story of Berisha’s power cupola. By the end of 2005, I had a personal incident with him. Kosovo govt was trying to contract BG&R for lobbying about country’s independence. It was about an amount of $1.5 million. Ibrahim Rugova, who was in his last days of life, couldn’t convince UNMIK for the official payment, while he didn’t accept for underhand payment, like Fazllic proposed. The parties split even inside BG&R. to take control of the situation, Fazllic goes to Beograd and signs an informal agreement with the Serbian deputy Prime Minister, where mentioned that BG&R will lobby for the Serbian govt against Kosovo’s independence. The price was double and terms were lighter.

  The other party within BG&R send to me a copy of Fezllic speculation and explained this was not true, but Fazllic was putting pressure on Kosovo’s govt, that if they didn’t sign for the money he would connect to the Serbians. It was hard for Berisha, as a popular person in Kosovo. The nephew Stanisic of was putting pressure on Rugova’s Govt, where he entered with Berisha’s business card.I sent by email to Berisha the contract model of Damir and Serbian deputy Prime Minister. I had no answer. He didn’t open it for three days. All of a sudden the contract was published in Gazeta Shqiptare. I was shocked, as the only person to have it on the email was Sali barisha and me. I asked his secretary about who opened the account [email protected]. She told that only her and any PR consultant. She said possibly Sejamin. I didn’t ask further.

  That day in the evening I was in debate on Klan with Edi Rama. It was my first debate with him and I was frightened of getting nervous. The debate started in the most imponderable way to me. Edi Rama was also holding BG&R agreement with Serbia and opened the debate with it. I stopped him untactfully and started explaining it is a fraud. Berisha himself was confused from my explanation and after the debate asked me how “I knew all those things”. I told him I sent him by email, but it ended on Gazeta Shiptare. He never gave an explanation on this, though I understood his discomfort.Two days later I went his office and sent him what could be called “Fazllic“file. There were a pile of writings in the Bosnian and Serbian press accusing him on financial frauds, connections to Legija who killed Gingic but any harebrained person would accuse him either for being a British spy. ….

  Reply to this comment
 6. Simon May 10, 07:16

  PRANDAJ ISHTE MERO BAZE I GEZUAR,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*