Zvicër/ Nxënësit myslimanë detyrohen t’u zgjasin dorën mësueseve

May 26, 2016 09:44

Zvicër/ Nxënësit myslimanë detyrohen t’u zgjasin dorën mësueseve

Nxënësit në shkollat zvicerane duhet t’u japin dorën mësuesve dhe profesorëve. Ky është vendimi i autoritetit shkollor, pas shumë javësh debate rreth shtrëngimit ose jo të duarve mes tyre.

Problemi ishte shkaktuar pasi disa nxënës muslimanë kishin evituar shtrëngimin e duarve me mësueset e tyre dhe anasjelltas.

“Ne nuk jetojmë në Arabinë Saudite,” kishin thënë disa politikanë, mësues dhe pjesëtarë të organizatave islame, që ishin ngritur kundër një gjesti të tillë nga një pakicë e nxënësve muslimanë.

Në rast se kjo nuk respektohet, rrezikohen të gjobiten prindërit me shumë deri në 4500 euro

May 26, 2016 09:44
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*