Zviceranët votojnë pro përgjimeve elektronike

September 25, 2016 19:23

Zviceranët votojnë pro përgjimeve elektronike

Zviceranët votuan masivisht sot pro një ligji mbi shërbimet sekrete, që i autorizon të përgjojnë komunikimet telefonike dhe aktivitetet në internet, sipas vlerësimeve të para të referendumit.

Ata kanë thënë “po” në nivelin 66 për qind në referendum, sipas vlerësimit të publikuar në televizionin zviceran nga Instituti i Sondazheve “gfs.bern”, pas mbylljes së qendrave të votimit.

Ky vlerësim ka një marzh gabimi +/­ 3%. Ky referendum zhvillohet në kuadër të rritjes së kërcënimit terrorist në Evropë.

Në fakt sondazhet gjatë fushatës kanë parashikuar gjithnjë për “po”, por në votim janë tejkaluar këto parashikime që ishin mes 53 dhe 58 për qind.

September 25, 2016 19:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim