Zvicra: Gratë, gjobiten nëse mbulojnë fytyrën me shami të zezë

November 25, 2015 19:27

Zvicra: Gratë, gjobiten nëse mbulojnë fytyrën me shami të zezë

Gratë të cilat do të paraqiten në publik me mbulesë të zezë, ose quajtur ndryshe burka në gjuhën arabe, do të dënohet nga autoritet Zvicerane. Gjoba shkon deri në 6.500 £. Parlamenti i rajonit miratoi ligjin, duke ndaluar që femrat të paraqiten në publik me mbulesë të plotë e kjo ka ardhur, në vazhdën e alarme të rritura terroriste në të gjithë Evropën. Ajo është tani një vepër penale për gratë në Zvicër jugore për të mbuluar fytyrat e tyre me rrobat në të gjitha vendet publike, duke përfshirë dyqane, restorante, ndërtesat publike dhe pas timonit të një makine, raporteve lokale.

Nuk ka përjashtime nëse bëhet fjalë edhe për turistët, por për format e tjera të mbulesa të si maska, kapuçë apo helmeta ende do të lejohet. Pothuajse dy të tretat e votuesve të rajonit e mbështetësin këtë vendim.

Amnesty International tha se votimi ishte një “ditë e zezë për të drejtat e njeriut në Ticino.” Ligji i fundit në Ticino-së bëri jehonë, si një ligj i ngjashëm në Francë, i cili ishte vendi i parë evropian që ndaloi burka, ose dhe të gjitha format e tjera të mbulesë. Ligji u la në fuqi nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në korrik 2014. Në vitin 2009, Votuesit zviceranë mbështetën një ndalim mbi ndërtimin e minareve të reja dhe Partia Popullore Zvicerane ka bërë opozitës për imigracionin një faktor kyç. Megjithatë, një ndalim në mbarë vendin për përdorimin e mbulesës së zezë, e quajtur  burka,  në vende publike u hodh poshtë nga parlamenti zviceran në vitin 2012. Kantonet e Bazel, Bernë, Schwyz, Solothurn dhe Fribourg kanë refuzuar edhe propozime të ngjashme. Ka rreth 40.000 myslimanë në Zvicër, rreth 5 për qind të popullsisë.

November 25, 2015 19:27
Komento

2 Komente

 1. Z/Kallami November 25, 19:57

  Bravo Zvicra!
  Grate islame duhet te zbulojne ftyren nga pelhura e zeze e kuranit injorante me te ven celsin ne deren e jashtme te shtepise.Brenda shtepise le te luejn harush me zezllekun e injorances se allahut kriminel antinjerezore.

  Reply to this comment
 2. R. Protector November 25, 20:16

  Po he mor ku jeni me pare! Hiqjani mor keto carcafe e xhybe se po sjellin mesjeten ne Europe. Nuk e pushtoi dot Europen sulltan Sulejmani me lufte e po duan ta pushtojne keto korba e sorra te zeza me gjoja kulture islame qe eshte vecse batak e injorance bashke. Te shkojne atje ne shkretetirat e tyre e te mbajne keto lloj maskimesh po deshen por jo ketu ne zemer te Europes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*