Zvicra kërkon punëtorë me 3200 franga në muaj

May 9, 2016 11:14

Zvicra kërkon punëtorë me 3200 franga në muaj

Zvicra ndodhet në krizë për punëtorë. Rreth një vit më parë qeveria dhe sindikata e fermerëve në Zvicër filluan së bashku një projekt për integrimin e refugjatëve në tregun e punës.

Por, pavarësisht marketingut të tyre nuk arritën që të gjenin punëtorë në disa punë të caktuara. Janë rreth 14 ferma që kërkojnë refugjatë për një vend pune të përkohshme, për të cilën ata do të paguhen 3200 franga në muaj.

Kanë qenë vetëm 6 ferma që kanë mundur që në saj të këtij projekti të gjejnë punëtorë, ndërsa pjesa tjetër e anuluan ofertën e tyre. Kjo për faktin se nuk gjetën refugjatë.

Ky projekt ka ende kohë deri në 2018 ndërsa në njoftimin e tij Sekretariati Federal për Emigracion bën me dije se kjo do t’i ndihmojë azilkërkuesit dhe refugjatët që të integrohen më mirë dhe të mësojnë një nga katër gjuhët e vendit.

May 9, 2016 11:14
Komento

1 Koment

  1. elio May 9, 13:12

    Emigrante per punesim te perkohshem dhe jo refugjate..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*