Zv/kryeministrja e PD i drejtohet ministrit të LSI: Të verifikohen të punësuarit, ose do të bëjmë kallëzim

June 15, 2017 16:58

Zv/kryeministrja e PD i drejtohet ministrit të LSI: Të verifikohen të punësuarit, ose do të bëjmë kallëzim

Në harkun kohor të 20 ditëve nga Drejtoria e Përgjithshme e Hekurudhave janë punësuar 20 vetë. Ky fakt është konstatuar nga zv/kryeministrja e PD dhe drejtuesja e Task-Forcës Ledina Mandija, e cila i ka kërkuar informacione dhe marrjen e masave Ministrit të Transporteve Sokol Dervishaj, ose në të kundër thotë se do të bëjë kallëzim në Prokurori.

“Zv/Kryeministrija Ledina Mandija, në cilësinë e drejtueses së Task-Forcës i është drejtuar sot Ministrit të Transportit dhe të Infrastrukturës, Sokol Dervishaj të marrë masa të menjëhershme në lidhje me disa konstatime të verifikuara se në Drejtorinë e Përgjithshme të Hekurudhave, me seli në Durrës janë lidhur kontrata pune në periudhën zgjedhore nga data 25 maj deri në datën 12 qershor”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Gjatë verifikimeve të grupit të kontrollit të ngarkuar nga zëvendëskryeministrja është konstatuar që pas datës 26 Maj 2017 janë firmosur 11 shkresa sipas të cilave rezulton që janë punësuar 20 shtetas.

Kodi Zgjedhor në nenin 77 pika 1, ka përcaktuar që periudha zgjedhore fillon 30 ditë para datës së zgjedhjeve. Gjithashtu, Kodi Zgjedhor në nenin 88 pika 3 ka përcaktuar qartë që gjatë fushatës zgjedhore ndalohet marrja në punë, pushimi nga puna, lirimi, lëvizja dhe transferimi në detyrë në institucionet apo entet publike, me përjashtim të rasteve të përligjura.

Për këtë arsye, zv. Kryeministrja i ka kërkuar ministrit z. Sokol Dervishi të marr masat për të bërë verifikimet e duhura dhe nxjerrjen e përgjegjësive disiplinore të çdo nëpunësi dhe për ta vënë në dijeni në mënyrë të menjëhershme për rezultatet e gjetura dhe masat e marra si dhe në rast se konstaton që kjo problematikë nuk do të ndiqet me përparësi, zyra e zëvendëskryeministres do t’i dërgojë materialet përkatëse pranë Prokurorisë së Përgjithshme.

Po sot zyra e zv/Kryeministres ka marrë shqetësime nga punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme të Hekurudhës që po ushtrohet trysni për të marrë pjesë në aktivitet elektoral që do të mbahet sot.

Për këtë arsye, i është kërkuar ministrit Dervishi të bëjë menjëherë verifikimet e nevojshme dhe të marrë masa për parandalimin e këtij fenomeni të kundërligjshëm, si dhe të informojë zyrën e Zv/Kryeministres në një kohë sa më të shpejtë.

 

June 15, 2017 16:58
Komento

1 Koment

  1. sali June 15, 20:08

    Kudo ku ekziston lsi do ndodhin matrapazlleqe.Shqiptaret duhet ta kuptojne se eshte per te miren e tyre zhdukja e kesaj bande private nga politika

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?