Prokuroria i kërkon autorizim Kuvendit për arrestimin e Tahirit

October 19, 2017 13:40

Prokuroria i kërkon autorizim Kuvendit për arrestimin e Tahirit

 

Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë autorizimin për heqjen e imunitetit të deputetit Saimir Tahiri.

Kërkesa vjen në vijim të një hetimi të nisur për veprat penale të “Trafikut të narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, në formën e posaçme të grupit të strukturuar kriminal dhe “Korrupsionit pasiv të zyrtarë të lartë shtetërore dhe të zgjedhurve vendorë”, parashikuara nga nenet 283/a/2 dhe 260 të Kodit Penal.

Prokuroria për Krime të Rënda po zhvillon hetime, në bashkëpunim me autoritetet italiane, për një grup kriminal, i cili ka trafikuar sasi të mëdha lënde narkotike kanabis sattiva nga Shqipëria në drejtim të Italisë.

Në bazë të të dhënave të përftuara në kuadër të këtij hetimi, Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Komisioni i Mandateve në Kuvendin e Shqipërisë dhënien e autorizimit për “arrestimin, heqjen e lirisë dhe kontrollin personal e të banesës” për deputetin Saimir Tahiri.

October 19, 2017 13:40
Komento

19 Komente

 1. jimmy October 19, 13:50

  Interesante…..po bie kambana e fillimit tek peshqit e medhenj. Ne te semes kushdo qofte…Sali, Lul, Meta, Rama…po te provohet me fakte dhe faktet jane aty neper kembet e prokurorise.

  Reply to this comment
 2. 1993 NANO-2017 TAHIRI October 19, 13:59

  KOMENT PROTESTE
  ——————————

  po perseritet situata

  qe qarqe
  thellesisht
  antishqiptare
  arrestuan
  FATOS NANON ne 1993 per kavanoza receli…

  .
  habitem me dekriminalizmin e donald luse qe nuk ka vene ne listen e tij
  vjedhjen
  e gjysem miljardi
  dollare ne rrugen e kombit..TE PRODHOTIS
  LUL BASH SERBIT
  .
  kur u arrestua
  fatos nano ne 1993 tha

  NGA KY MOMENT
  SHQIPERIA NUK DO DREJTOHET
  NGA BRENDA POR NGA TE HUAJT..
  .
  NESE FATOSI AKUZOI HILLAT E BILLAT ATEHERE

  SOT DUHET TE DREJTOHET GISHTI NGA ARVIZUTE DHE LUTE ..

  .
  PSE KJO POLITIKE ANTIAMERIKANE
  DHE ANTISHQIPTARE
  NGA DIPLLOMATE DHE “EKSPERTE MAKARTISTE” NE AMERIKE QE MERREN ME SHQIPERINE

  Reply to this comment
 3. NjeQytetarOptimist October 19, 14:08

  Po cfare arrestimi e kontrolli personal te baneses mor aman.. Gjeni bizhuterite dhe kryqezojeni se piu hashash Italia.. Per bar po beni si te marre.. Mbas nja 10 vjetesh keto histori do jene qesharake kur te lexohen.. Bota po e legalizon, ju harxhoni miljona leke nga taksapaguesit shqiptare per procedura.. E per cfare, per bar.. A ju sjeni ne terezi.. Juve ju mbyti korrupsjoni administrativ dhe ai politik..Leku I barit eshte qindarka me kete korrupsjon..Megjithate, vazhdoni ne viktimen e rradhes se sa te kete kerkese, do kete dhe shites ne nje menyre ose tjetren..

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes October 19, 14:51

   Qytetari Optimist, keni te drejte, bari eshte futur ne listen e drograve me te rrezikshme ne vitet 30 ne Amerike, per te vetmen arsye qe te hiqej nga lista alkoli, pasi prodhimi ilegal ishte plotesisht ne doren e mafies. Sot, eshte provuar shkencerisht qe eshte edhe me pak i demshem se duhani, per kete arsye ne vendet me personalitet, dhe te lira nga kthetrat e interesave monopoliste amerikane eshte liberalizuar, neper vende pa personalitet, te korruptuara deri ne fyt si dhe te skllaveruara nga interesat monopoliste amerikane, vende si Italia e Shqiperia, behet nje lufte donkishoteske. Persa i perket asaj qe do te ndodhe pas disa vjetesh, qe do tallemi me keto politika ndaj barit, as politikanet italiane e as ata shqiptare, nuk do te skuqen ndonje here sepse ju ka plasur cipa.
   Pavaresisht kesaj analize, i bej thirrje Tahirit, qe te heq dore qe sot nga imuniteti dhe te shkoj t’u dorezohet ketyre prokuroreve te Dhalles e t’u lere dopio gjashten ne dore.

   Reply to this comment
 4. 007 AGJENTI SIM KGB CIA UDB--gjak shqipetari October 19, 14:10

  VINI RE ,VINI RE!
  POLICIJA E SHTETIT TE ARRESTOJE NE FLAGRANCE PROKURORIN E PERGJITHSHEM SI ARKIVUES E AVOKAT TE KRIMIT,KRYEKRRIMINELIN BERISHA DHE TI JAPE ULTIMATUM AMBASADORIT AMERIKAN NE SHERBIM TE KRIMIT E KORRUPSIONIT TE LARGOHET NGA KY VEND BRENDA 24 OREVE!!!!!

  Reply to this comment
 5. kepucari October 19, 14:12

  cfare bajge eshte ai llalla!

  Reply to this comment
 6. princi XENI October 19, 14:13

  PO RIKTHEHET REGJIMI FONDAMENTALIST I ISIS me miratimin e boshtit Beograd.-Biberaj-Berishe …epilogu i shperberjes

  Reply to this comment
 7. republika ambasadoriale e SALBANISE October 19, 14:17

  Si dhe kush e burgosi Fatos Nanon si “terrorist” per 10 dollare…..nderkohe ylli ne ngjitje i arvizuse tolerohet per 400 miljon dollare
  *

  Skema e burgosjes se Fatos Nanos, ishte pa dyshim nje ide amerikane, e percjelle ne Tirane nga i pari i ngarkuar me pune i SHBA pas rinvendosjes se marredhenieve diplomatike Kris Hill, te cilin me pas Fatos Nano do ta quante ne nje nga intervistat e tij nga burgu: “Njeriu me thike ne goje”.
  .

  Per kete diplomat karriere, ish ambasadorri i SHBA ne Maqedoni, perfaqesuesi amerikan ne bisedimet e Rambujese dhe aktualisht ambasador i vendit te tij ne Varshave, Nano ka deklaruar se fundi se jane miq. Atehere ai qe vetem nje ish punonjes i CIA-s “kuptohet kontacioni qe merrte kjo fjale per elektoratin e majte shqiptar me 1992) dhe percues ne Tirane i teorive makartiste.
  .
  Atehere mik i ngushte dhe teper i afert, Kris Hill, ishte me kreun e PD Eduard Selami. Thuhet se Hill ka qene i pari qe ka percjelle idene e burgosjes se nanos, bile duke premtuar edhe miratimin e heshtur te Shteteve te Bashkuara.Gjithcka u zhvillua shpejt, duke prere piksepari urat e komunikimit te nanos me Italine, ku sapo kishte fituar qendra e djathte e forrmacioneve te reja, pas periudhes se Tanxhentopolit. Bile u perdor e njejta skeme edhe ndaj Nanos.
  .
  Shpresa ishte eleminimi perfundimtar politik i Fatos nanos, duke realizuar disa qellime, per disa interesa: amerika eleminonte nje antiamerikan te bindur dhe te zgjuar, qe kishte zgjedhur hapur aleancen me Europen, ndersa Berisha ne shkembim gjendej pa rivale imediate.
  .

  Por, Uashingtoni megjithese mbyllte nje sy, mbante shenim shkarjet e presidentit antikomunist dhe ishte vene ne kerkim te nje alternative.
  .
  Heqja e Nanos nga tribuna politike e PS, mund t’i hapte rruge, ardhjes ne krye te figurave te reja te pakompromentuara roze, te gatshme per te zevendesuar Berishen, ne rast se investimi amerikan ndaj tij, deshtonte.

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta October 19, 14:20

  Per kete njoftim nuk ishte e nevojshme se Sajmir Tahiri u vu vet ne sherbim te krimeve te renda per tu hetuar ; mbetet qe shembullin e tij ta ndjekin Salinjt , Bashet , Metet deri edhe Llallet.

  Reply to this comment
 9. ambasadori serbo grek LU Lushka October 19, 14:22

  Per ke prokurori behet fjale!??
  Per prokurorine e Llalles qe kerkon azil ne tere vendet e Botes si krriminel!!?Per prokurorine e Xenit,likes mones,fullHanit qe nuk dine ku te vene apo Sadijes e gruas se eunukut basha qe jane ne Suedi e Hollande!?
  Kujt parlamenti i kerkohet heqja e imunitetit atij te dhendurrit serb Sali apo agjentit mul Noka te UDB-se!?
  Perse kerkohet arrestimi i te vetemit shqipetari me imunitet qe deklaron se eshte i LIRE te gjykohet i LITRE e nuk ka asnje rrezik te IKI !???????

  Reply to this comment
 10. Konti Sbalta October 19, 14:25

  Per kete njoftim nuk ishte e nevojshme se Sajmir Tahiri u vu vet ne sherbim te krimeve te renda per tu hetuar ; mbetet qe shembullin e tij ta ndjekin Salinjt , Bashet , Metet deri edhe Llallet e Fullanet,,mburojat dhe financusit e Sali Berishes.

  Reply to this comment
 11. fteri October 19, 14:36

  sa aktive qënka prokuroria për S.Tahirin kur në vendin tonë jan vrarë ,vjedhur e djegur e masakruar qindra e mijra njerëz të pa fajshëm .Këtu kemi vrasjen hapur të katër qytetarve në bulevard dhe Saliu zhduhu provat dhe nuk i hyri ferra mëkëmbë.!!!!!
  -Është grabitur 350 kg,flori të BSH-së në Krrabë dhe vetëm dy fshatar
  me gomar u futën në burg !!!!???!
  U grabit me thasë BSH-së nga vetë punonjësit e sajë dhe Prokurori ,presidenti B.Nishani,S.Berisha ,Ilir Meta festuan duke kërcyen në presidencë me guvernatorin hajdut që ishte në ndjekje penale.????

  Llumi i krimit (ilir Meta-LSI-ja ),
  dhe
  -S.Berisha ,L.Basha ,-PD-ja ) jan të zhytur gjer në grykë në krime të përbindëshme dhe prokuroria ka fletur gjumë .
  S.Tahiri ka qenë shembull si ministër i brendshëm në krye të luftës kudër krimit e korrupsionit .
  Prandaj ai është luftuar që në fillim nga LSI-ja e ILIR Metës dhe PD-ja e S.Shkërdhatës dhe shërbetorit tijë benik gagarelit -L.Basha.
  Këta duhet të jenë të parët që duhen PRANGOSUR !
  JO Saimir Tahiri !

  Reply to this comment
 12. avni October 19, 14:41

  nese kjo eshte e vertet dhe del qe rama luften qe beri ne llazarat e pat preteks mediatik dhe hashashin efilloj te mbjell ne gjith shqiperin ku sekustrimet dhe djegja e barit ishte e shkurt disa minuteshe njesoj si ne afganistan deri sa kamera ta regjistron aksionin ateher me te vertet ky popull vetem shpijuna tradhtar dhe egista kish pas dhe nuk me vjen qudi pse qe 2mi vite te pushtuar kemi qene,,

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI October 19, 16:55

   O Avni , meso shqip me perpara dhe pastaj perpiqu te komentosh , se me kete “shqipe” nuk te kupton kush ! Edhe pse mund te banosh ne Kosove , ti je shqiptar !

   Reply to this comment
 13. Damir FazlliQ October 19, 14:46

  Lajmi i fundit:
  Presidenti amerikan Trap vendosi uljen e shkalles se perfaqesimit diplomatik me shtetin e bathores!Iken kinezi LU dhe perfaqesues i ambasades behet Fatmir Mediu qe e ka blere postin, si keshilltar juridik Shkelzen Berisha qe ka blere postin dhe kreu i sigurise se ambasades Flamur Noka….

  Reply to this comment
 14. Wagnerossa October 19, 15:11

  Mesazh Nr 1 per Edi Ramen
  .
  I nderuar
  .
  te kam shkruar para ca kohesh qe te besh kujdes nga berishistet e Washingtonit dhe Lul bashishtet e Brukselit se do te mesyjne ne menyren me te peshtire te mundeshme.
  .
  Ne rastin e Tahirit jam dakort qe edhe te varet ne litar edhe per gabime….por nqs qarqe te caktuara qe kam permendur me siper nuk kerkojne dhe burgosjen e Sali+lul+ zen Berishes me te njejten standart atehere me lejo te them se ai “ferri kamunist” qe ti po na can bythen perdite eshte shume here me i mire se ky ferri xhambasadorist.
  .
  Ja per cfare te kam shkruar o enverofagos :QE DUHET TE BEHESH BERISHOFAGOS…..SE KE MARRE VOTA 5 HERE ME RADHE..
  “””

  GAZETA The Hill reviste” serioze” e Kongresit të SHBA

  Kongresi Amerikan & Wagneri “fundos” Edi Ramën,
  “Ylli” politik që ka rënë, ja dështimet e tij!
  Lulzim Basha yll i ri ne ngjitje.

  Nga Dr. Abraham Wagner (FRAGMENT NGA KY ARTIKULL)
  —Historia, mund ta njohë këtë “epokë Rama”, si një epokë të periudhë të errët të rritjes së ulët ekonomike dhe keqmenaxhimit të reformave jetësore të zotit Rama. ( KA HARRUAR DR I NY SE DOKTORRI VICIDOLIT E VRAU ATE SHTET)
  Rama, është bërë i njohur për rrethimin e vetes “…nga baronët e pastrimit të parave dhe trafikantëve të drogës, për të cilët shpëtimi i vetëm është Partia Socialiste në mënyrë që t’i shmangen drejtësisë. Guximi i Zotit Rama për t’u shfaqur në publik me kriminelët më të njohur të Europës, nuk ka një paralele me liderët e tjerë të demokracive Perëndimore dhe përtej saj”, shkruan Adam Fairmont në “Foreign Policy News”.
  Në një kthesë politike, Lulzim Basha, lideri i opozitës së rinuar të Shqipërisë, e ka vënë në mënyrë të vazhdueshme në dyshim lidershipin e Ramës dhe e ka akuzuar atë për shpërndarje dhe zgjerim të krimit financiar për të përfituar personalisht ai dhe rrethi i miqve të tij, që thuhet se përfshin shumë figura të botës së krimit.
  Falë një demokracie funksionale, Basha e monitoron rregullisht dhe publikisht pikëpamjen e menaxhimin vulnerabël ekonomik të Ramës.
  “… unë jam këtu për të hetuar shifrat shokuese të korrupsionit dhe mekanizmit, me të cilin 2.2 miliardë euro janë marrë nga shqiptarët në taksa dhe prokurime publike… Vendi është një krizë ekonomike totale. Banka Botërore konfirmon se 46% e njerëzve jetojnë nën minimumin e pragut të varfërisë”, tha Basha. ( KA HARRUAR DR I NY SE BASHA ESHTE KRIMINEL-TRADHETAR-SUPERHAJDUT)

  ————————————
  Abraham R. Wagner
  Adjunct Professor of International and Public Affairs; Senior Research Scholar (part-time)
  Dr. Wagner teaches in the areas of national security law and intelligence
  at the Columbia Law School and Columbia University’s School of
  International and Public Affairs, where he is a Senior Research Fellow at
  the Saltzman Institute of War and Peace Studies. He has recently served
  as a Visiting Professor at New York University and the UCLA School of Law
  on topics of national security strategy, intelligence operations, and legal
  issues related to surveillance.
  ..
  Pra zoti Rama ‘OPERACJONI WAGNER”
  SAPO KA FILLUAR
  .
  WAKE UP !

  Reply to this comment
 15. MH October 19, 16:23

  Shume mire.Ti hiqet imuniteti i deputetit.Kete e ka kerkuar dhe vete z.Tahiri te perballet me prokurorin.Keshtu duam te zbatohet per cdo dyshim e aq ma teper kur ekziston fakti i krimit zyrtarisht me shkrim e me vule qeveritare presidenciale,kjo deri ne tradheti kombetare me personalitete te qverise shqiptare,me aventurieret Berisha-Basha.
  Njikohesisht te vihen ne detyre pune nese ekziston skenar qellimkeq per te denigrue deputetin qe punoj me shume korrektes e ndergjegje ushtrimin e detyres si minister i rendit.
  Ne qoftese nuk ekziston asnji ngarkes mbi z.Tahiri.Gardes politike qellimkeqe tu hiqet imuniteti dhe te perballen me prokurorin.
  Ne kete loje ekziston grupi qe kundershtonte Vettingun.Sot ky grup gjindet ne pozita zyrtare te fuqishme.E fillojme me Presidentin Like floririn qe mbante blloqe shenimi per perfitime euro.Me kryeprokurorin Llalla qe nuk iu dha viza per Amerike.
  Me Visho Ajazin ardhur me telekomande nga Kanadaja ne krye te SHISH-it vendosun ne detyre nga Berisha.

  Reply to this comment
 16. Rimi October 20, 06:43

  Kush eshte kundra ambasades “Kineze”te gjithe ne burg!Kush nuk ka dale nga vrima e miut qe strehoi saliun ne 97 ,ne burg!Ja pra pre nuk preket Sal-hija,Lulka,Zeni,Jari,Likja,Dhalla e shume te tjere qe se bashku me milionat e bera sot gjenden pertej Atlantikut .Te gjithe ata qe jane kunder kesaj ambasade te gjithe ne burg!Sot m mire te jesh kunder Shqiperise se sa kunder Perandorise!Shpreh bindjen se pas ketij arrestimi do te mbyllet edhe Vetingu!Hajde pra me zgjdhje te reja e me nje kualicion te forte te treshes AK-PD-LSI duke e çuar kete vend ne asimilim te plote e realizimin e “lojes zjarri” duke u bashkuar me kerkuesit e pasaportave !(ak-ambasada kineze)!

  Reply to this comment
 17. fteri October 20, 09:27

  S.Tahiri nuk duhet të arrestohet për raportin në lidhje me drogën që jep një prokuror Italnian !
  Përse Ë
  -SEPSE ADRIATIK LLALLA në cilësinë e prokurorit të përgjithshëm KA ZBATUAR një politikë penale me dy sandarte ,një dënim .
  -Që është urdhër politik për të arrestuar S.Tahirin ,sipas hetimeve dhe prëgjimeve gjoja Italniane .
  -Dhe një heshtje totale mos kryerje detyre për të arrestuar baronin e mariuanës që merrte 5 milard euro në vit. 2013 nga lazarati i S.Berishës me mbjelljen ,kultivimin dhe shitjen e drogës në Itali ,ku Lazarati ishte kryeqyteti i mariuanës bastion personal i S.Berishës
  -Përse nuk e ndoqi penalisht drejtësia shqiptare ?S.Berishën ,kur në raportin vjetor të shërbimit Italian kombëtar antidrogë shkruhej .
  – “Është zbuluar se tregu Italian furnizohet kryesisht nga hashashi që vjen nga Maroku dhe MARIUANA që vjen nga shqipria .”

  Droga e Lazaratit nisej nëpërmjet detit në itali dhe pjesën tjetër drejt europës .
  Të gjithë e dinin edhe prokurori por heshtnin ,pasi parat përfundonin nëpër gjepa të politikanve dhe Saliut që ruante me armë Lazaratin dhe përplasjet me armë nuk kan munguar .Në v. 2005 kan shkaktuar plagosjen e një shefi policie ,dhe gardianët e drogës shtinë kundër një helikopteri të të Guardia di Finanza që filmonte plantacionet e drogës që mbillte S.Berisha.Këto ishin vite të aktivitetit të madhe që prokuroria heshti përball krimit të S.Berishës dhe nuk e arrestoi !?
  Megjithse maruana e lazaratit u mbyllë në v. 20014 ,tritol i vunë shtëpisë së E.Ramës dhe prindërve të S.Tahirit .Pra me gjithë këto atentate DREJTËSIA SHQIPTARE HESHTI.?
  Jetojmë në pikë të hallit z. AMBASADOR I SH.B.A-së kur Arrestohet ishë ministri më i sukseshëm në luftë kundër drogës dhe krimit dhe khuk arrestohen plehrat e krimit S.Berisha,Ilir floriri që vodhi floririn e krrabës pasi e tërhoqi nga Qyteti Stalin për ta grabitur më lehtë.
  Nuk arrestohet S.Berisha dhe L.Basha këta hajdut të 250 milon euro rr/kombit dhe 450 milon të çezit,autor të vrasjes së 26 vetave të Gërdecit dhe 21 janarit ,dhe prokuroria shqiptare me bythlëpirsin A.Llalla heshe .vetëm hesht.

  Kështu do të bëhet shqipëria me drejtësi me dy sandarte ? -duke arrestua njerzit e mirë dhe lënë kriminelët të livadhisin ka 27 vjet ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim