Zyrtare, sistemi VAR në Premier League

August 5, 2019 10:33

Zyrtare, sistemi VAR në Premier League

Sistemi VAR do të vendoset në Premier League këtë sezon. Inkorporimi i sistemit ka rezultuar një sukses në shumë kompeticione europiane ashtu si dhe në Kampionatin Botëror në 2018 dhe Kampionatin Botëror për femra.

Duke pasur parasysh që kampionati anglez është një ndër më kompetitivët dhe që prodhon shumë surpriza, vendosja e sistemit të arbitrimit dixhitial do t’i humbiste bukurinë e lojës. Në fakt VAR do të identifikonte gabimet në gjykim të arbitrave si në rastin e pozicioneve jashtë loje, prekjet me dorë apo ndërhyrjet nga lojtarët.

Një rregull i ri për është vendosur për arbitrat, të cilët nuk duhet të sinjalizojnë mbylljen e pjesës së parë ose lojës nëse ka një rast për t’u parë në VAR..

Megjithëse shumë fansa janë skeptikë për sistemin, ajo do të vendoset duke bërë një hap përpara në zhvillimin e futbollit.

j.l./ dita

August 5, 2019 10:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*