Zyrtari amerikan: Duam zyrtarë të lartë para gjyqit për korrupsion

January 17, 2015 20:28

Zyrtari amerikan: Duam zyrtarë të lartë para gjyqit për korrupsion

Drejtori për Çështjet e Evropës Jug-Qendrore në Departamentin e Shtetit, Tom Yazdgerdi, tha se SHBA do që të shohë zyrtarë të lartë të korruptuar, të dalin para gjyqit.

“Ne dëshirojmë të shohim forcimin e institucioneve që luftojnë korrupsionin. Dëshirojmë që të hapen raste ndaj zyrtarëve të lartë që angazhohen në korrupsion, qoftë duke u hetuar, apo duke u ndjekur penalisht, dhe më pas, nëse shpallen fajtor, të dënohen nga gjykata dhe të vuajnë dënimin. Ne do të donim të shihnim një gjë të tillë. E kemi parë këtë gjetiu në rajon, si p.sh. në Kroaci. Dhe them se kjo është vërtet e rëndësishme. Them se Kryeministri Rama ndan të njëjtën dëshirë me ne. Ne punojmë ngushtësisht me qeverinë e tij. Ne gjithashtu po punojmë me opozitën.

Ata duhet të bëhen palë e këtij procesi. Pra, duhet të jenë të dyja palët, sigurisht. Pra, ka hapësirë të bollshme për të përmirësuar institucionet në Shqipëri, siç ato janë në SHBA. Por them se fakti se PD-ja ka rënë dakord të kthehet në Parlament me shpresë ka për të ndjellur një frymë të re bashkëpunimi për të forcuar institucionet. Një nga çështjet madhore është të përkrahet Shqipëria në zhvillimin e institucioneve, ajo me të cilën ju e filluat me pyetjen e parë. Kjo është një çështje mjaft e rëndësishme për qeverinë time. Dhe kjo pengon gjithashtu perspektivën e anëtarësimit në BE të Shqipërisë. Sa më të forta të jenë institucionet, aq më të mira do të jenë shanset që Shqipëria të vijojë në procesin e aderimit në BE. Pra, kjo është e rëndësishme edhe për ne”, tha ai për emisionin e Janush Bugajskit.

Duke folur për opozitën, ai u shpreh se bojkoti s’duhet të përdoret më.

“E di se fatkeqësisht bojkoti mbetet akoma një mjet që përdoret në Ballkan. Dhe qeveria ime nuk e ka parë atë kurrë si një mjet të mirë për t’u përdorur.

Në qoftë se ka pakënaqësi me partinë në pushtet, opozita duhet të punojë brenda institucioneve.

Ne u gëzuam tej mase kur pamë se, në rastin e Shqipërisë, PD-ja u kthye në Parlament. Kjo na gëzoi shumë. Sepse e vetmja mënyrë se si mund të mbështeten këto institucione….

Meqë ra fjala, më kujtohet koha kur vetë PS-ja bojkotoi parlamentin, dhe, pa dyshim, bojkoti nuk është i kufizuar tek Shqipëria.

Shikoni, nuk po them se ata s’kishin ankesa legjitime. Dhe me partinë qeverisëse që ka vullnetin për të marrë në konsideratë ato ankesa dhe për t’i zgjidhur disa prej atyre që janë legjitime, them se do të kemi një frymë të re bashkëpunimi që mund të vijojë punën e mirëqeverisjes së Shqipërisë dhe forcimit të institucioneve”.

January 17, 2015 20:28
Komento

33 Komente

 1. Toni January 17, 20:40

  o zotri zyrtare Amerikon,zyrtaret e larte para gjyqit dhe pas hekrave e ke perpara,dac per mega-vjedhje dhe dac per vrasje,ky qe ke perpara hollandezin ndenji 3-vjet me raport me gripe+temperature per te djegur afatet e gjykimit per mega vjedhjen mbi 200mln euro apo dollare dhe e mbylli dosjen,ky o zyrtare amerikon kur ishte min-brendshem vrare 4-baballare te pafajshem me duar ne xhepa dhe gardianet qe ekzekutuan me urdher te ketij ky i shperbleu me hyrje apartamentesh qe bashkia i ka per familjet ne nevoje,pa llogaritur ndyresira te tjera ,pyesni podesten ne AMERIKE e kini e dini fare mire juve po mjaft me dokrra se ju ka mbytur podesta me mln euro+dollare duke ju mjegullosur mendjen+syte nga krimet+vjedhjet qe sali ram berisha dhe tere SHQUP-i ka kryer keto 24-vjet…

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPORDHA January 18, 07:16

   Po me XUME Protopapen u takua ky amerikani? amoni me amerikano, takoje pak ene Xumen, se asht burre I zgjut e din shume gjana edhe per Gilmanin, edhe Jozefinin, edhe Arbnorin, ene Hajdarin, Saliun e Sheqeres se hidhrume.

   Reply to this comment
 2. gjergji January 17, 20:45

  PARA KOMENTIT NJE URIM PER ZOTIN :Tom Yazdgerdi

  GEZUAR ZOTI DREJTOR 4 VJETORIN E FESTES E 21 JANARIT TE KRIMINELI T LUL BASHA !!

  ATE QE NUK E ARRITI TURKU SERBI,GJERMANI R ARRITET JU ME KETE KRYEQELBESIREN E OPOZITES..KJO QUHET POSHTRIM I HAPUR KOMETAR I NDERUAR….AI SHTAZA QE KENI PERPARA ESHTE I PARI QE DUHET TE FUTET NE BURG

  HORRORET E DRAKULES BERISHOVIQ & BASHOVIQ

  1-KU JANE ESHTRAT E REMZI HOXHES
  2-KUSH E DOGJI GJALLE ZYRTARIN KYC TE SHIKUT ISA COBA
  3-KUSH E VRAU ME TELEKOMANDE GJYQTARIN KONOMI
  4-KUSH E VRAU FATMIR XHINDIN
  5-KUSH E KOMPLLOTOI SOKOL OLLDASHIN
  6-KUSH E BERI GENOCIDIN NDAJ HAKLAJVE
  7-KUSH VRAU K/KOMUNARIN NE TERTHORE
  8-KUSH E HELMOI FERDINAD PONIN
  9-KUSH E VRAU KOSTA TREBICKEN
  10-KUSH POROSITI “EKSPERTIN” AMERIKAN PER KT
  11-KUSH E “VRAU” LINDA IHSANIN (SEKRET. BERISHES)
  12-PSE AMB.AMERIKANE PAISI ME VIZE GJENERALIN LUAN HOXHA PASI ISHTE KERCENUAR ME JETE NGA SHKELZEN BERISHA ??
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  100-KUSH E ZHDUKU SHTETIN SHQIPTAR

  CFARE DUHET BERE QE TE RINGJALLET AI VEND I VDEKUR KLINIKISHT ?

  1-NGA PUPET STATE DUHET KTHYER DINJITETI I NJE SHTETI SOVRAN
  Duhet thene e verteta makabre qe shteti shqiptar nuk egziston duke filluar me ekonomine,finacat,ushtrine e deri te morali dhe dinjitetit i kombit qe ka prekur fundin.Nga 1991 e deri diten e sotme ligjin e kane bere dipllomatet,ambasdoret,keshilltaret dhe ekspertet e huaj qe kane harxhuar miliona dollare per instalimin e demokracise ne shqiperi e cila ka deshtuar ne menyre te frikeshme.Shkurt duhet qe Shqiperia te kaloje nga nje regjim ambasadorial ne nje shtet demokratik normal.

  2-DEBIMI I PERBINDESHIT VIQIDOLIT.
  Tragjedia me e madhe ne ate vend eshte abuzimi qe ju be shqiptareve nga dipllomacia amerikane dhe europjane ne dashurine e tyre per Ameriken & Europen ne vitet 90′ dhe ne devijimin e revoltes qe kishte ai popull kunder regjimit te para 90′.Vendosja ne pushtet e nje egomaniaku skizofren si Berisha ne 1991-92,mbrojtja e tij kur ka kryer krime te perbindeshme gjate nje cerek shekulli ngarkon me faj sherbimet dipllomatike,ushtarake dhe te inteligjences euro-atllantike te cilet duhet te largojne kete Djall pa humbur kohe me po ato menyra qe e prune ne pushtet me hile ne 22 mars 1992.Pa largimin me ceremoni te Berishes qofte dhe duke i dhene “azil politik” si gjeneralit Luan Hoxha nuk ka kuptim as aderimi ne Nato , as clirimi i Kosoves,as liridaljet si ushtare me gjoja liberalizimin e vizave apo me kete poshtrimin pa limit me statusin e BE

  3-SHPALLJA E GJENDJES JASHTZAKONESHME.
  Qeveria e re eshte e paralizuar plotesisht pasi ka vetem celsat e kashtes nqs nuk perdor fuqine egzekutive dhe legjislative per te zhbllokuar sistemin e drejtesise i cili eshte kapur 100% nga banda kriminale 2B te cilat kane Presidentin Nishani si jelek antiplumbi.Jane qindra raste flagrante qe ky president ilegal duhet te hetohet per shkelje te kushtetutes dhe duhet te largohet menjehere.

  4-DEBIMI I MASTERSPY VISHINSK AJAZI.
  Eshte pambarimisht e pabesueshme qe fituesit e 23 qershorit 2013 nuk e kane hequr akoma syrin magjik dhe tritolin e Berishes nga Shik-u.Te komentosh kete problem shume delikat eshte e tepert.Edi Rama duhet te shfytezoje dhe “pakenaqsine” e Arvizuse dhe kundershtimin e tij kur u emrua V.Ajazi qe ka qenë shefi i Zbulimit të Jashtëm të kriminelit te 1997-es B.Gazidedes.

  5-NDJEKJE PENALE PER ADRIATIK DHALLEN.
  Ky kamikaz i Berishes qe neser duhet te paditet nga qeveria Rama se ai jo vetem po zvarrit por deri tani ka sabotuar dhe te gjitha ceshtjet kane perfunduar ne favor te berishes duke patur lidhje “te nendheshme” me gjithe nivelet e gjykatave dhe me ministrin e drejtesie qe kane ngrene diku bashke nje tave me corbe te prishur.

  23 QERSHORI 2013-JO TALLJE POSHTRUESE
  Nuk ishte nje rrotacjon normal ne nje vend demokratik por nje kryengritje popullore kunder regjimit ambasdorial 22 vjecar te instaluar ne Shqiperi & pushkatim me vote te kuislingut te tyre Berishe dhe zagarit te tij Lul Udbashi.
  Prandaj ata stratege ,dipllomate qe merren me Shqiperine & ambasdorete e akredituar ne Tirane DHE KETO JAZEGARDET te lene hipokrizine e tyre dhe te dorzojne koken e berishes duke ndihmuar qeverine e re per vendosjen e drejtesise ne denimin e kryekrimileve njeri “vrases shteti” dhe tjetri “yll ne qitje”

  The game is over !

  Reply to this comment
  • Korabi January 17, 21:35

   Te lumt goja GjERGJI…..

   Reply to this comment
  • plaku January 17, 23:20

   gjergji,
   Ti thua :
   ” Qeveria e re eshte e paralizuar plotesisht pasi ka vetem celsat e kashtes nqs nuk perdor fuqine egzekutive dhe legjislative per te zhbllokuar sistemin e drejtesise i cili eshte kapur 100% nga banda kriminale 2B te cilat kane Presidentin Nishani si jelek antiplumbi.Jane qindra raste flagrante qe ky president ilegal duhet te hetohet per shkelje te kushtetutes dhe duhet te largohet menjehere.”

   Une nuk njof ndonje fuqi egzekutive dhe legjislative qe te zhduke dhe zhbllokoje sistemin e drejtesise ………Mos harro se jemi ne demokraci ku te tre kollonat kryesore te shtetit jane legjislativi ( parlamenti), egzekutive ( qeveria ) dhe drejtesia, TE CILAT JANE TE PAMVARUARA NGA NJERA TJETRA.
   Ligji baze i nje shteti demokratik eshte KUSHTETUTA qe duhet respekuar. Ti nuk mund te zbllokosh sistemin e drejtesise pa bere ndryshime ne kushtetute. Per te bere keto ndryshime duhet maxhorance e cilesuar me 2/3 pra 94 vota dhe shumica aktuale ka vetem 84 vota.
   Mos valle do te besh grusht shteti dhe te vendosesh Diktaturen fashiste ??!!
   Populli shqiptar e njohu diktaturen komuniste dhe nuk do te l ejoje kurre qe te vendoset diktatura fashiste.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • Kariz Matik January 18, 22:51

    Pershendetje Plaku,

    sikur mos t’a kishe permendur termin:“ne jemi ne demokraci…” s’do me kishe humbur kohen te replikoja.

    Nga njera ane permend here pas here tre shtyllat e funksionimit te nje shteti demokratik, kurse nga ana tjeter “harron”, qe per funsionimin normal te shtetit te se drejtes ligjore, gjyqesori duhet te perfaqesohet patjeter nga GJYKATES TE PAVARUR.

    Baza e nje sistemi demokratik eshte FUNKSIONIMI NJEHERESH i te treja komponenteve te klasifikimit te dhunes (Gewalteinteilung), dhe po u thye njera prej hallkave, sic ndodh me hallken e trete qe eshte drejtesia, demokracia e humbet komplet domethenien e saj, duke i perngjare jo nje sistemi te mirestudiuar dhe funksional, por nje anarshie pa sistem.

    I nderuar plaku, mendoj se zhbllokimi i sistemit te drejtesise nuk eshte defekt i ligjit baze qe eshte kushtetuta, por defekt i atyre qe e kane ne dore t’a reformojne, por nuk duan t’a reformojne nga frika e vetendeshkimit dhe e konfiskimit te pasurise.

    Reply to this comment
  • Vezhguesi F January 18, 07:32

   Hej miq: zbulim I madh. A e dini se Myftar ne shqip do te thote QEHAJA. Pra kushdo qe e paska mbiemrin Myftari, Myftaraj, etj, qenka qehaja I dikujt. A ka ndonje spiegim per kete zoti Kastriot K Myftaraj? Qehaja I kujt eshte ai?

   Reply to this comment
 3. lili January 17, 21:09

  Boboboooo,
  Po kur e thot kete me lulzim bashen,s’kemi asnje besim metek deklarata e tij!

  Reply to this comment
 4. liri a vdekje January 17, 21:17

  aty ke shqypi ke material te bollshem per ti ven ne hekura o zoti amerikan

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi January 17, 21:17

  Z. Tom Jazdgerd ? As mos e shkoni nëpër mënd se do të ketë zyrtarë të lartë shqiptarë pas hekurave!? Këta jo vetëm që s’kanë lënë hekur e hekurishte pa shitur ç’ka mundëson mosekzistencën e prangave metalike por do përpiqen me cdo kusht që të kapin dhe tregun e eksportit jashtë vendit të korrupsionit dhe të të korruptuarve? Për rrjedhojë këtu nuk do të mbetet malli “zyrtarë të korruptuar” për të cilin bëni fjalë? A vëmë bast z. Tom? E fitoj unë pa diskutim! Më ktheni përgjigje? Ju bëj me dije se bastin do “ta presë” z. Fullani nga Albanistani. Nderime z. Tom! Ju kam xhan!

  Reply to this comment
 6. Arben January 17, 21:25

  TE LUMTE GOJA OR MIK, POR KETU TEK NE.

  1. MAXHORANCA MERRET ME NDIHMEN QE DUHET TI JAPE FRANCES PER SULMIN
  TERRORRIST QE PESOI.

  2. OPOZITA MERRET ME CESHTJE HORDHA PORDHA NE VEND QE TE NDJEKE
  HAP PAS HAPI MAXHORANCEN PER CDO HAP QE HEDH, PER TU SIGURUAR QE
  AJO VEPRON KONFORM LIGJIT (AKSIONET E NDERTIMEVE DHE ELEKTRIKUT,
  PATJETER ISHIN TE NEVOJSHME, POR AMA CDO VEPRIM DUHET BERE BRENDA
  LIGJIT).

  3. ILIR MUTI VJEDHE ME TE DYJA DUART DHE ME E FORTA ESHTE PIKERISHT
  FAKTI QE VETEM PER KETE NUK FLITET NEPER GAZETA E ME GJERE NE
  OPINIONIN PUBLIK.

  Reply to this comment
 7. Korabi January 17, 21:31

  Mos u Tallinn me popullin Shqiptar zoteri , Edini mir ju kush eshte hajduti , bashk i keni vjedhur ne mos ti jo, shoku yt po, ju zoterinje Amerikan hidhni gurin e fshini doren…. Na lini te qet , po mos te ishit ju, Sala dhe ai qe keni perball, do te ishin mbas hekurave, i bete burra shteti kur masakruan 4 veta ne bulevard, ikini more se u doli boja qe nga Egjipti e deri ne Kube…. Maskarenje po vidhni popullin edhe po na hidhni hi syve , bashke po i ndani leket more qelbesira…. Edhe se harrova na hengshikarin….

  Reply to this comment
 8. Bocari January 17, 21:53

  Kam gjithmone ndjesine se te gjitha pislliqet vijne nga Amerika. Tani pyes vehten se cfare rremuje po pregatit ky drejtor Yazdgerdi. Vete fjala drejtor nuk perkon me ceshtje politike.
  A eshte nje perkthim i gabuar i funksionit te ketij zoterije, apo eshte drejtor i ndonje zbulimi sekret?
  Pasi e vendosen dhe mbajten Bishen 20 vjet ne pushtet derisa arriten synimet e tyre kerkojne tani denimin e Korrupsionit? Po Shqiperia eshte kloaka e korrupsionit o zoteri dhe po u ca ky bunker-kloake qelbet Amerika dhe Europa.
  Pastaj kush do ta vazhdoje punen shkaterruese ne Shqiperi, keni gjetur zevendes te Berishes?
  Ky e ka me qitje te larget, ja ha mendja ndokujt se ku e ka synimin kete here mama ha-mer-ika?

  Reply to this comment
 9. koment January 17, 22:10

  komenteve ju mungon:rrofte partia me ne krye shokun Enver Hoxha.armiqte ne litar ose opozita ne litar

  Reply to this comment
 10. SuloKapedani January 17, 22:17

  Zyrtari amerikan me kètè rast pyet hajdutin ball pèr balle Do ti dènoni tè korruptuarit ne pushtet..?Me ke bisedon o z. TOM .? Kuptohet qarte edhe loja zyrtare e te medhenjeve,duke perdorur politiken e mosndèshkimit ne dy krahèt.Populli voton kot, dhe drejtimin e bènè bota.Shqiperia mbetet si nje berxollè nè pjatè qè ta hanè tè tjerèt edhe kur e para syve.Z.Tom duket se qènka meorigjine nga veriu Shqiperisè direkt miku i salès ,prandaj edhe mikpritja e lulushit qènka interesante per tè dènuar zyrtarèt e korruptuar,ketu lulushi e ka hovin e madh.Te shohim lule buzeqeshjen e ketyre diteve qè do vijne.

  Reply to this comment
 11. oli January 17, 22:19

  Gërdeci”, Ish-Shefi i Shtabit, përfiton azil politik në SHBA 0 0 New 18 dhjetor 2013 – Luan Hoxha, ish-shef i Shtetit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptar, i pandehur në dosja “Gërdeci”, përfiton azil politik në SHBA.Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, mësohet se ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, duke u larguar siç thuhet zyrtarisht, “së bashku me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”. Ish-gjenerali Hoxha i cili u dënua me 5 vjet burg, u largua nga Shqipëria para se gjykata të japë vendimin për tragjedinë e Gërdecit.

  Reply to this comment
 12. "Horri i Bulevardit" January 17, 22:53

  Po su rindertua Spaci e Bulqiza, kot ti arrestosh.
  Vetem nje ekspert ka qene kunder korrupsionit, xhaxhi Enver, qe i bente ti shpetonte shurra ne breke, vetem kur ja hidhte syte ndonjerit.

  Reply to this comment
  • nastradini January 18, 05:12

   Po ashtu eshte ne Kohen e Qepes te Enverit nuk vidhte njeri, sepse ky ANTIKRISHT i donte te gjitha per vete, sepse e kishte bere Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes s etij lakmitare.

   Reply to this comment
 13. rudi January 17, 22:57

  Ne fakt po pyte Lul Bashen apo diskutove me te per te denuar zyrtare te larte pergjigja do jete po; Te denohet Edvini,Peleshi,Veliaj,Tahiri,Brace e me radhe se keta i ka fere neper kembe Lulsaliu mor zoti drejtor!

  Reply to this comment
 14. Bocari January 17, 23:07

  @horri i Bulevardit

  pse kaq ekstremist mor burre! Mua me pelqejne dhe metoda te tjera te xhaxhit, psh., kolektivizimi i pasurise per te mirat e popullit! Pastaj po deshe coji ne Spac po deshe ne Detroit. Meqenese keta lloje politikanesh shesin dhe nenen e tyre per para dhe karriere duhet se pari tu kolektivizohet malli. Bile kam nje mendim tjeter ti punesojme tek INUK-u qe te prishin shtepite e njeri tjetrit se ata e dine mire se ku i kane.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" January 18, 00:37

   Bacari, nuk eshte ekstremizem ky qe une shpreh, eshte urrejtje dhe qe te jape efektivitet lufta kunder korrupsionit, duhen vetem metodat e atij xhaxhit.
   Amerikanet jane demokrate te medhenj, por kur duan te mesojne ate qe duan edhe keta demokrate, zbatojne metodat e xhaxhit.
   Mjaft te lexosh Guantanamon, ku metodat e xhaxhit, ishin me efikaset.
   Krimi dhe kriminelet, gjithmone kane patur perparesi ne demokraci, se veprojne si kriminele dhe kerkojne te mbrojne te drejtat e tyre, ne demokraci.

   Reply to this comment
 15. shpatar January 17, 23:19

  Nuk kuptoje pse kete shqetsim qe kane zyrtaret American e diskutojne me kyetarin e inkriminuar.Shprehin keqardhje per kimet apo marin leje!

  Reply to this comment
 16. Tom-ka dhe shoket e tij... January 17, 23:23

  Hajde tongerllik hajde !!

  Kur u bo dhe Lul Bytha kaubojs mos ngelte qyrrash ne shqiperi pa u bere.Por ajo qe nuk kuptoj eshte,,kaq budallenj na dine keto zyrtare amerikane ?.Nuk e dine keto qe Luli me Salen jane armiqte e kombit shqiptar..apo…ci qi temen shqipove

  A e di ky Podest-meni qe Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecarePer kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë. I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane.

  Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët. Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.

  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumentuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
 17. shqip hesapi January 18, 00:35

  Zoti Tom,ik i qete se po the ti ,eshte e mbarur.Ti tall bythen me Lulin,ne populli po e tallim bythen me te dy ju se e dime se asgje nuk do te behet

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi January 18, 00:49

  Horr Merkel? Me komentet gjithë lezet je bërë i rrezikshëm si Charlie Hebdo! Por dëgjoje më pas dhe propozimin e Boçari-t? Më në fund po ju them “bravo,prapë e drodhe”! Nderime!

  Reply to this comment
 19. dealfa January 18, 02:26

  Zyrtari amerikan : ”duam zyrtare te larte para gjyqit per korrupsion ” !!!
  Pergjigja : zoti zyrtar amerikan bashkebiseduesi juaj ku ke dale ne fotografi eshte
  ”number two” zyrtar i larte shqiptar qe duhet te dale para gjyqit jo vetem per korrup-
  sion ,por edhe per 21 janarin , per 240 milion dollaret e pervetesuara nga ”rruga kom-
  bit” dhe faljen e deti, qe shqiptaret e konsiderojne ”tradheti te larte ”………!!!
  Zoti zyrtar amerikan ju e dini fare mire qe ”number one” eshte Ai ndaj te cilit rendojne
  78 krime, njeri me i rende se tjetri ! Nje mall me krime rendojne mbi te dhe ky quhet
  Sal Ram Berisha nga fshati Vicidol i Tropojes , mik i Millos , Faslleceve , antishqiptari
  me i madh qe ka njohur Shqiperia dhe kombi shqiptar deri me sot ….!!!

  Reply to this comment
 20. nastradini January 18, 05:27

  XHA TOMI PREJ AMERIKE I THOTE UJKUT TE TIRONES TE KAPI CA DELE ALBANEZE RACE TE KORRUPTUARA QE GJERAT NE SHQYPNI TE RREGULLOHEN VETE

  Mirpo duhet edhe KESULKUQJA qe te perfundoje me HAPPY END perralla gjermone. Dhe shteti e pushteti jane turrur te gjithe per te gjetur kete personazh kryesor pa te cilin nuk mund te plotesojne porosine e Xha Tomit prej Amerike. Shkojne ne Kuvend dhe Pyesin Like Floririn:

  MOS JE TI KESULKUQJA SE TE KEMI PARE ME VIDEO KUR I COJE RRYSHFETIN GJYSHES SE SEMURE TEK LSI-ja?

  “Ikni tutje” ja kthen Likja “Mua Gjykata e Pavarur e Fullan-Kusarit me nxorri te pafajshem.

  KU TA GJEJNE PRA SHQYPTARET KESULKUQEN PER TE PERFUNDUAR PERRALLEN E XHA TOMIT PREJ AMERIKE?

  Reply to this comment
 21. METEH January 18, 09:28

  Po Amerikani ose nuk e ka haberin se kush eshte Basha,ose tallet me ne sikunder Arvizuja me votat e vjedhura te Lulit qe e cilesoi “ULL NE NGJITJE”.Ujku perpara ky flet per gjurmet.Na thuaj zoteri:Kush e mbeshtet Saliun dhe gjetiu?Pse nuk thua qe drejtesia eshte e korruptuar 100& dhe qe drejtohet nga Presidenti i SHQUPIT?

  Reply to this comment
 22. dn January 18, 09:30

  Tstssstsss:zyrtari amerikan i ka thane kryekorruptuerit:ose ndal boykotin ose perfundon ne burg,se kemi mjaft material per ty!

  Reply to this comment
 23. Sokol January 18, 09:54

  Vetem me fjale doni ju amerikanet te ndershkohen politikanet e larte.Nese e keni seriozisht pse nuk insistoni te ndershkohet Sali Berisha apo ai eshte i paprekshem ngaqe ju dha nje miliard euro per 60 km rruge.

  Reply to this comment
 24. arbi January 18, 11:17

  Nuk kemi asnje.

  Reply to this comment
 25. Ditrihu January 18, 15:32

  Or amerikan! Zrtaret e larte i kemi pellumba or majk. Mezi i kemi. Mos na trazo por shif te marrish ndonje llokme prej tyre, se kane sa te duash. Mos u lodh ti kerkosh se njerin e ke parasyshe!

  Reply to this comment
 26. Lek Dukagjini January 18, 17:34

  O Tom!!! Deri kur doni me u tall me kete popull te lodhur???O Tom,a deshironi sinqerisht qe SHqiperia te anetaresohet ne BE???O Tom e dime qe Salet Lulet e co i keni vene ju aty ku jane se vetem kjo rrace ju ben pune ju .Ky soj ju bindet deri ne lepirje te kembeve ,kjo fare e keqe zbaton çdo urdher tuajin paçka se bie ndesh me veten dhe Europen.O Tom kur do iu hiqni imunitetin te pakten duke i larguar nga jeta politike keto monstra???O Tom ju kemi miq te vjeter dhe ju duam shume ,na jepni ndonje ndihme ekonomike se per te tjerat i dime vete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim