Zyrtari i lartë kinez: India të tërheqë trupat nga Doklam nëse s’do luftë

August 2, 2017 17:35

Zyrtari i lartë kinez: India të tërheqë trupat nga Doklam nëse s’do luftë

Një ekspert luftarak indian i mbrojti akuzoi Kinën se ka prodhuar lajme kundër Indisë, por mori një përgjigje të fortë nga një homolog kinez, i cili tha se trupat indiane duhet të largohen nga zona e diskutuar Doklam nëse nuk duan luftë.

Vërejtjet erdhën në mes të një debati të ndezur midis një komandanti të përgjithshëm të ushtrisë indiane në pension dhe tani komentatorit të mbrojtjes, Ashok Mehta dhe drejtorit të Qendrës së Ministrisë së Mbrojtjes të Kinës për Bashkëpunim Ndërkombëtar të Sigurisë, kolonel Zhou Bo.

Dy zyrtarët u ftuan për të komentuar sulmin e tensionuar të kufirit mbi pllajën Doklam – një zonë e kontestuar e vendosur në mes të Indisë, Kinës dhe Butanit.

“Gjeneral, ke folur shumë! Kjo nuk është mënyra e duhur për të pasur këtë bisedë”, ndërpreu Zhao.

“Më lejoni të përdor vetëm disa sekonda – ju [trupat indiane] janë në territorin kinez, kështu që nëse nuk doni luftë, duhet të largoheni nga territori kinez”, tha koloneli i lartë.

Konflikti midis dy superfuqive rajonale shpërtheu në qershor për pllajën e ngushtë Doklam, që India thotë se i përket Butanit, shtet satelit i saj, ndërsa Kina prentedon se është territor i veti.

August 2, 2017 17:35
Komento

1 Koment

  1. Arben August 2, 18:52

    KESHTU DO TE VENDOSEN “KUFIJTE” E FUQIVE TE KETIJ SHEKULLI.

    TE TJERAT JANE PORDHE ME RIGON.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*