Zyrtari i lartë serb: Shqipëria po e anekson Kosovën

January 1, 2019 22:00

Zyrtari i lartë serb: Shqipëria po e anekson Kosovën

Krijimin e pikave të përbashkëta kufitare ndërmjet Kosovës e Shqipërisë, zyrtari serb Milovan Drecun e ka quajtur heqje kufijsh ndërmjet dy vendeve.

Lidhur me këtë ai ka thënë se “këta janë hapa që shpien në aneksimin e pjesës së territorit të Serbisë nga Shqipëria”.

Ky është hap që tregon se ata po punojnë për këtë dhe dëshirojnë që gjithë bashkësinë ndërkombëtare ta vënë para aktit të kryer – ja, ne, hap – pas hapi, po e krijojmë Shqipërinë e madhe dhe askush nuk po reagon që do të thotë se ky nuk është problem i madh. Dhe kur të bëhen llogaritë, një ditë ata do të thonë: ‘E pra, për çfarë të bisedojmë tjetër? Ja, Shqipëria e madhe ekziston’”, citon “blic” i Beogradit të këtë thënë kryetari i të ashtuquajturit këshill për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Drecun.

Ai ka shtuar se Serbia do t’i bëjë të gjitha që në planin diplomatik të tregojë për këtë rrezik.

Në të kundërtën do ta kemi situatën që bashkimi të ndodhë e që do të thotë se kufiri ndërmjet Shqipërisë e Serbisë do të jetë në Jarinjë e Merdar”, parashikon duke u ankuar Drecun.

v.l/ Dita

January 1, 2019 22:00
Komento

7 Komente

 1. Gjuha kozmike shqipe January 1, 23:28

  O vic karpatesh eshte shqiperi natyrale, jo shqiperia e madhe. Po ju e keni te veshtir ta besoni se u ushqen kisha me urrejtje

  Reply to this comment
  • Gjek January 2, 22:20

   Kufiri i perbashket ishte, s’u be ndonje ndryshim. Keta tanet thane qe do hiqet kufiri dhe s’bene dot asgje. Keta te tjeret perfitojne nga rasti i bien po asaj daulleje sa per sensacion.

   Reply to this comment
 2. Tom January 2, 00:30

  Drecun!
  Rumuni sërb që NUK njeh historinë.
  More palco rumun-ërbie.Para 1912 aty NUK ka patur kufi. Kufiri ore coban sërbie ka qënë tek Molla e Kuqe në Sërbinë e sotme.

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana January 2, 01:32

  Ku e ke gjetur Kosoven toke serbe, mor’ idiot muzhik! mos e prure me vete kur erdhe nga mocalet e vollges apo stepat e siberise!?

  Reply to this comment
 4. DRENICA E KUQE January 2, 07:32

  Ky Drecuni fashisto-serb qe don ta mashtroj gjithe boten si te gjithe serbet e tjere ne pushtet, po bejne e po sillen sikur po “harrojne” se Kosova eshte toke e aneksuar shqiptare nga Serbia (Rusia e Vogel ne Evropen juglindore) per nje shekull dhe “harrojne” po ashtu se toke puro shqiptare eshte edhe Sanxhaku i Nishit (tok me Nishin shqiptar), i aneksuar para nje shekulli po nga hordhite barbare, kriminale e fashiste serbo-çetnike e karpatoide te stepave te Rusise pushtuese e fashiste…
  Atij drecuni duhet thene qarte se herdokur kufiri shqiptar do te kthehet atje ku e ka vendin e vet te origjines ilire, ne lumin Danub dhe nuk i ha me Evropa as bota endrrat tuaja fashiste, pushtuese e poshteruese te popujve tjere josllave siç jane shqiptaret, malazezet, boshnjaket, kroatet, sllovenet, “greket”, qe nuk jane te tjere pos iliro-shqiptare te origjines se tyre lashtesore.
  Por atyre drecunve duhet t’ua leme dikund te fshehur, si dhurate (per kujdesin e shtuar çnjerezor e fashist ndaj shqiptareve deri ne Nish e Danub) biririn e dhise!… Sepse, pa ua punuar keshtu (me bri te dhise) ata pushtues e fashiste serbomdhaj, dru se nuk marrin vesh!…
  Shkurt e trup, Kosova eshte toke shqiptare, e mbajtur per nje shekull koloni e Serbise…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 5. Aty January 2, 14:03

  Do ta quaja Shqiperi te madhe po te marrim te gjitha trojet tona qe NGA camera,maqedonia,kosovare e mali i zi.Kjo po quhet emadhe sic ka qene dhe jo si u katandis me 1913.Keto Jane trojet e vatanet tone nder shekuj,ku jetojne shqiptare e shqipfoles qe ne vene Kane gjak shqipteri kuq e si.Uroj e shpresoj te behet sa me shpejt bashkimi.

  Reply to this comment
 6. fery January 2, 16:14

  …Shqiperija s po e anekson Kosoven por , po ia kthen Kosoven trungut te vete te aneksuar padrejtesishte nga Serbija pase nji shekulli e ca . Njashtu sikur me Kosoven ( qe ta keshe te qarte ti serb i degjeneruar ), Shqiperija do ti ktheje edhe trojet tjera te saje qe iu morren shqiptareve padrejtesishte nga fqinjet e saje
  ( ne raport jo te barabarte forcash me ndihme e Rusise dhe Europes ) sikur j Sanxhaku i Nishit , Sanxhaku i Pazarit te Ri , Lugina e Presheves pastaj Maqedonine Jugeperendimore dhe nga Greqija , Camerine
  Keto ti serb i papermirsueshem mose ta harron kurre biles , ke per obligim qe tua percjelle paseardhesve tu se kjo , cfare po te theme , heret a vibe ata do ti gjene kurse ti , ti me ata shoket tu neofashit te garnitures se Millosheviqit nga sot,nqs. e ruani Vojvodinen te mose u dele nga dora , do te ishte vertete arritje dhe sukes shume i madh per Beogradin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*