Zyrtarisht pa para, ky është miliarderi që dëshironte të vdiste i varfër

September 19, 2020 15:54

Zyrtarisht pa para, ky është miliarderi që dëshironte të vdiste i varfër

Tashme 89-vjeçari nuk gëzon asnjë kacidhe, por dikur llogaritë e tij bankare përfshinin shifra marramendëse. Sipas të dhënave, ai i ka dhënë të gjitha paratë për bamirësi.

Prestigjiozja “Forbes” në një artikull shkruan se ky është miliarderi që dëshironte të vdiste i varfër dhe që tashmë është zyrtarisht pa para.

Feeney, gjatë karrierës së tij ka dhuruar në mënyrë sekrete shuma të mëdha për bamirësi dhe gjithmonë ka qenë admirues i jetës së thjeshtë. Më në fund ai është shumë i lumtur pasi tani në moshën 89 vjeç i ka zbrazur totalisht llogaritë e tij.

h.b/ dita

September 19, 2020 15:54
Komento

18 Komente

 1. Buda September 19, 17:58

  Bravo Charles Chuck Feeney! As milisrderet e tjere nuk do te marrin dot asgjr me vete.

  Reply to this comment
 2. ? September 20, 18:27

  Dakord, po tashti cfare ha ky, apo pret bamiresi nga te tjeret.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 21, 09:26

   lali
   ky nuk është aq budalla sa pyetja tënde!!
   ka dhuruar gjat tërë kohës 8 miliardë,dhe ka mbajtur për kohën që i ka mbetur 2 mln!!pavarsisht se këta tanët shkruajnë ashtu si duan ai nuk është i varfër si e thonë këta”totalisht i varfër”!
   ai me të vërtetë nuk ka bërë jetën e miliarderëve pordhacë,përfshi dhe këtë miliarderin fallco që drejton amerikën!!ai të gjitha bamirësitë dhe fondacionet i ka bërë pa lejuar që të përmëndet emri i tij,në anonimitet!!
   nga ky ka marrë shëmbull dhe bill gejtsi për fondacionin e tij,pavarsisht se nuk është i të njëjtit nivel për shumën që ka dhe atë që ka dhënë!!

   Reply to this comment
   • ? September 21, 13:22

    po ti lali, ke qene sekretari i ketij miliarderit qe ia dike kaq mire punet, apo si gjithmone i lejon vetes t’ia fusesh pordhes nga pak, ashtu en passant.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 22, 12:37

     o lal
     ka dhe burime të tjera informacioni,jo vetëm këto që lexon ti!!
     nuk e di se çfar të ka shqetësuar hundën tate,por të siguroj se nuk ka qënë pordha time!!
     ndoshta nuk të mban bytha më dhe të rrëshkasin ashtu pa dashje mor shpirt!!të paktën mos ja vër fajin të tjerëve që nuk të mban më bytha!!

     Reply to this comment
     • ? September 22, 18:34

      o lali alfanumerik, qeke edhe specialist bythe? Kam vu oroe qe zotrote je vazhdimisht i frustruar dhe nevrik, llapaqen dhe pa permbajtje, shkruan gjate po pa thelb. S’ke faj jeta nuk eshte fushe me lule dhe kur nuk ta jep me gruaja do hapesh bythesh andej ketej, po mesa duket nuk te afrohet njeri dhe ti ke gjetur e shfryhesh ketu. Suksese te metejshme lali alfanumerik.

 3. Adih September 21, 19:50

  ? @ :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Po te sqaroj une ,,dhe me i zgjuar .E para ky mer pension nen stop dhe 14 here ne vit .E dyta ky nuk mer pension te Edi Rames 8000 mije leke ne muaj dhe 12 here ne vit .Dhe e fundit ,me shumat qe ka derdhur ky ,kur punonte ,pra taksat i bie ,simbas llogjikes ,duhet te mari minimumi 8000 euro ne muaj ,dhe mos haro ne korrik dhe ne dhjetor ,llogariti 16000 mije euro ,per korikun ,po aq edhe per dhjetorin ,Prandaj fute pak llogjiken te punoje ??? Tung .

  Reply to this comment
  • ? September 21, 23:08

   @Adih, kam vene re qe me te vertet je shume i zgjuar, edhe kur ia fut si kau peles je akoma me i zgjuar Ti me duket se ke qene dhe je llogaritari i ketij xhaxhit, pra bashke me ate lalin tjeter me siper paskeni qene dy lala qe ia paskeni dit punet mire. Une nuk i dija keto gjera kaq te thella qe permendet juve. Lexova vetem artikullin dhe pashe qe:,

   “Prestigjiozja “Forbes” në një artikull shkruan se ky është miliarderi që dëshironte të vdiste i varfër dhe që tashmë është ZYRTARISHT PA PARA”

   Ti o Adih rrofsh qe na ftillove se kutptoke shume edhe nga tallja e ironia, po sidomos nga llogaria me korrik me dhjetor. Si duket ato parate qe thua ti ky zoteria i ka JO ZYRTARISHT. Per ta mbyllur o Adhih, u ftofsh pak na poshte.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 22, 12:41

   adih
   kur e kap të zgjuarin në gabim!?
   ai të falenderon!
   kur kap gomarin!?
   ja fillon me shqelma!!
   ky piçkpyetja,kapet dhe pas kokrrës së mutit vetëm e vetëm të ketë të drejtë!!
   thotë se ka lexuar vetëm këtë shkrim sakat të gazekarucisë tonë!?
   dhe ka të drejtë,por në vëd që të kapet me xhajen duhet të kapet me këta kalamajt e “kristalizuar” që shkruajnë si e ëma e zeqos rrëzuar nga thana!!

   Reply to this comment
 4. Adih September 21, 19:54

  ? @ :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Po te sqaroj une ,,dhe me i zgjuar .E para ky mer pension nen stop dhe 14 here ne vit .E dyta ky nuk mer pension te Edi Rames 8000 mije leke ne muaj dhe 12 here ne vit .Dhe e fundit ,me shumat qe ka derdhur ky ,kur punonte ,pra taksat i bie ,simbas llogjikes ,duhet te mari minimumi 8000 euro ne muaj ,dhe mos haro ne korrik dhe ne dhjetor ,llogariti 16000 mije euro ,per korikun ,po aq edhe per dhjetorin ,Prandaj fute pak llogjiken te punoje ???

  Te kam llogaritur minimumin e minimumit te pensionit se maximumi i pensionit ,mund ta shumezosh me 2 ose me 3 e 4 here me shume . Tung ????

  Reply to this comment
 5. Ermali September 22, 10:53

  Ideale per nje skenar te bukur filmi!!! Ne perfundim qe te gjitheve aq ju takon 2m x 1m vend!!

  Reply to this comment
 6. ? September 22, 12:38

  Per ju koqet qe nuk dini te lexoni, po sidomos KUPTONI, qe i bie qe jeni analfabete funksionale:

  THelbi i komentit tim kur them:

  “Dakord, po tashti cfare ha ky, apo pret bamiresi nga te tjeret.”

  eshte qe, nuk ka mundesi qe ky miliarderi ti kete dhene te gjitha, se pastaj i bie qe te jete ne meshire te te tjereve. Po shume mire, ju qe suleni te na sqaroni e na ftilloni ne te tjereve qe nuk kuptojme, e sidomos ky Adihu qe dika me hollesi edhe pune pensionesh me aq e me kaq. Sic te thashe o Adih, ben mire te ftohesh pak na poshte, merr vesht?

  Reply to this comment
 7. Adih September 22, 13:57

  ? @…………………………………

  Mos u nevrikos ,se ul vehten tende ,llogjiken tende .Kuptoje edhe nje here dhe mos e zgjat ,ky miliardier ka paguar taksa te shumta te pallogaritshme ndaj shtetit te tij cdo muaj ,prandaj pensioni i ka dale shume i madh ,bile ai ne kete moshe nuk e harxhon dot pensionin e tij .Fut radaken ne pune dhe mos e sgjat se le kokrren e namit .

  Reply to this comment
  • ? September 22, 18:38

   o Adih, o Asdih, mund te te jepja nje pergjigje me te gjate dhe me komplekse, por kam frike se nuk do ta kuptosh mire, ashtu sic nuk ke kuptuar kurgje nga komenti im i pare, megjithe shpiegimet e mia te metejshme. Po te them vetem qe kur kujton se ky njeriu, apo cilido njeri ne bote merr pension meqe ka paguar taksa, me fal po ketu tregon qe nuk ia paske idene e financave. PENSIONI NUK VARET NGA TAKSAT or lulush. Te fala edhe keti shokut tend alfanumerik, ai duket pak me i zgjuar se ty, por e ka te keqen se eshte nevrik.

   Reply to this comment
 8. Adih September 23, 03:50

  ? @…………………………………..
  .Oh tmerr ,cme gjeti mua me budallain .
  qenke dhe financier ??Ore trap ,ai qe paguan me shume taksa , kur eshte ne pune ,plus maten edhe vjetersia ne pune ,pra o debil sa vjet taksa ke dhene ti ose ai te derdhura ne shtet ,behet llogaria me regullin e treshit ., Ketij miliardierit ,i eshte mbajtur o trap ,shuma ,shume te medhaja ne para ne muaj ,do apo nuk do ky ,deshiron apo nuk deshiron ,ky eshte ligji ne perendim .Apo njeh vetem komunizmin e rilindjes ti ? .Pse nje lloj do mari ky miliardier ,pension si nje ndihmes puntore, qe e ka patur rogen 1500 euro ne muaj ,paguan ,ose i mban shteti ,per siguracion shendetesor dhe per pension ,kur te mbushe moshen ,dhe ky ndihmes punetor ,paguan rreth 380 deri ne 400 euro ne muaj ,kurse kete shumen prej 1500 euro roge ,e ka neto .kurse ky miliardieri kete shumen e ketij ndihmes puntori , e ka paguar rezik ne ore e jo ne muaj ??..O zot, pse na puq me nje tufe budallenjsh ??

  Reply to this comment
  • ? September 23, 13:40

   Zakonisht budallait te tjeret i duken budallej. O Adih, mblidh mendjen, pensioni nuk varet nga taksat. Ti ngaterron taksat me pagesat per “pension plans”. Ti flet pak si shume per perendimin, po me duket se perendimin e ke pare vetem neper gazeta. Te fala Rilindjes dhe gjithe popullit krenar po te dhjere shqiptar, qe te tjeret i duken budallenj. Zotin leje rehat per te tjeret, lutju per noi gjo per vete, si psh te japi pak me shume tru me kalimin e kohes. A ke kohe me shkue ne shkolle apet, apo i kane mbyll shkollat e nates tashti.

   Reply to this comment
 9. Adih September 23, 14:06

  ?…[email protected]…………………………..

  O malok derr bir derri i trashe ,meso shqip nje here , pastaj komento .
  Ti shkruan :::
  A ke kohe me shkue ne shkolle apet , apo i kane mbyll shkollat tashti .

  Ne nje fjali ke bere 4 gabime .Sinqerisht dua te ndihmoj. Pyet zyshen e fillores tende ,kam apo nuk kam te drejte une .

  Reply to this comment
  • ? September 23, 18:03

   E kam shkruar per t’u tallur me ty or idiot. As kaq nuk ta pret rradakja or kokeloqe. Paguaj taksa, paguaj se te del pensioni i larte. Ik e bej shurren te te hapen syte

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim