Për helmimin politik të TV-ve tona

Arben Duka May 2, 2015 20:30

Për helmimin politik të TV-ve tona

Ndonjëherë kur punët,
vë në terezi,
shikoj Edi Ramën,
duke ndarë tapi!

Shoh dy-tri minuta,
më shumë s’mund t’ia dal,
por shoh që “tapitë”,
janë në çdo kanal!

Duket-gjithë ekranet,
Janë si portative,
se të njëjtën gjë,
japin të gjithë live!

Të gjithë ja kanë marrë,
dorën kësaj pune,
ndaj të shumtit janë,
si TV komune!

Shumicë e programit,
shkon me politikë,
po unë dot s’u them:
“Ah ju rëntë një pikë!”

Asgjë s’ka ndryshuar,
tek TV-të-o Zot,
çfarë kanë bërë dje,
e bëjnë dhe sot!

Gjithkush kush ka qenë,
i parë qeverie,
na është bërë për dreq,
si pjesëtar shtëpie!

Medias fukareshë,
mund t’i heqësh brekët,
ndaj ato vrapojnë,
atje ku janë lekët!

Kjo punë gjithmonë,
po kështu ka shkuar,
se s’kanë para,
për të mbijetuar!

Mos qe Dixhitalbi,
mor për Perëndinë,
shumica nga ne,
do qem’ në çmendinë!

Do qem’ në çmendinë,
shumica dhe pikë,
diagnoza fiks:
“Helmim politik!”

Meqë Dixhitalbi,
na u bë shpëtim,
duhet që të shpallet,
“Nderi i Kombit” tim!

Mendo mos e kishim,
këtë mik të vjetër,
bo-bo ç’do të hiqnim,
nga ata surretër!

Mendo ç’do të hiqnim,
ditë edhe natë,
sidomos tani,
që kemi fushatë!

Edhe më i urti,
do soste durimin,
nga një anë Erionin,
nga një anë Halimin!

Me ta do të zgjoheni,
dhe me ta do flini,
nga një anë Lulashi,
nga një anë Edvini!

E Enjtja-në kokë,
si tokmak na bie,
ndaj unë atë ditë,
e kam ditë zie!

Zi me detyrim,
kjo është në fakt,
kur me TV-lajmet,
shkëpus çdo kontakt!

Aty veç Saliu,
pëllet dy-tri orë,
na bën çdo të Enjte,
një krim mjedisor!

S’ka kurrfarë ilaçi,
po s’e gjete vetë,
mos i shih qelbashët,
dhe do flesh i qetë!

Arben Duka May 2, 2015 20:30
Komento

13 Komente

 1. guri shabani May 2, 21:14

  Te lumt pena dhe mendja.
  Je i pashtershem ,per cdo problem e ke gati poezine ,por me cilen nuk vej asnje.Dhe njeher suksese .

  Reply to this comment
  • As Poet, As Analist May 3, 07:15

   Si ty dhe mua
   me kujtohet Çilja
   qe ne krah te mengjer
   I ka shkuar bilja !!!

   Ajo poezi
   Ndryshe nga te tjerat
   Mendoj se Poetit
   I ka ngritur vlerat

   Poeti eshte lart
   Ne çdo varg qe shkruan
   Ndonje ham e hum
   Me gure e gjuan !!

   Poeti ka mendjen
   dhe doren e arte
   shume qendrojne poshte
   ai qendron larte !!

   e ka gjithmone gati
   penen per te shkruar
   vetem injorantet
   kurre se kane kuptuar!!

   Vetem injorantet
   Hedhin gure e balte
   Kjo e ben Poetin
   Te qendroje shume lart

   Poeti eshte lart
   Te tjeret ne toke
   Kush hedh gure e balte
   I bie ne koke!!

   Me grishe mendimet
   Kur permende Çilen
   Çfare t’i kujtosh Çiles
   Trapin apo bilen !!

   Çilja- trap i teri
   i’a ka thene Erioni
   Bile – ne çdo gji
   I thith biberoni…!!

   Ketu po e mbyll
   Tani eshte mengjes
   Ty edhe Poetin
   Une ju pershendes

   Reply to this comment
 2. GAMORI May 2, 23:01

  YLLI I PENDES SE ARTE

  Reply to this comment
 3. Tartufi May 3, 00:10

  Pershendetje nga une o Thano. Ke bene idealen qe i ke lene nje kend ne qoshe tek Dita
  poetit tone te pa lodhur.Le ta kritikojme ne disa here poetin,keto kritika jane shum te vogla
  perpara vargut te tij te brilante.

  Gjithkush kush ka qene
  i pare qeverie
  na eshte bene per dite
  si grua lavire

  Reply to this comment
  • LOVE May 3, 09:23

   Prsh. i nderuar
   e keni marre seriozisht “poetin” , po ka ber shaka sot
   Eshte i preokupuar se i kane rene shikimet TCH
   Ramen e ka te parin e kuvendit ,se hedh poshte .[ e ka nga zori ,se ka ne gjak partine ,po i lexohet nje neveri drej kryevizatimorit ne fakt]
   ka heq foton e enferrit dhe ka vene foton e EDverit 😛
   keta nga udheheqesit vec perendia i ndan ….

   Reply to this comment
 4. intelektuali May 3, 05:04

  nga nje ane LULASHI,
  ne tjetren EDVINI
  si ne koh te ENVERIT
  po iken EKSODI
  drejt PERENDIMIT

  se asgje nuk ka levizur
  qe nga Koha e QEPES
  kur tapite ndante ENVERI
  me nje levizje te PENES

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. May 3, 09:23

   dihen sekretet se çfare kane qejf
   te degjojne shqiptaret me Njvel mesatar .

   Egzistojne 5 kategori genjeshtre

   Genjeshtra e Thjeshte
   parashikimi i kohes
   Statistikat
   Genjeshtra diplomatike
   Komunikatat Zyrtare .

   Duhet te kujtoni keto
   sa here shikoni TV , e lexoni gazetat .

   Ne amirike ne kete periudhe
   te Historise boterore Shtyp te PAVARUR NUK EGZISTON .

   Puna e Gazetarit eshte qe te Shkateroje
   te verteten , Te genjeje Paturp , -…………………………………
   …………………..
   Deri sa te shese VENDIN e tij ,
   Njerzit e tij per Buken e perditshme .

   Nasrydin — INTELEKTUALE .

   NUK eshte çmenduri te Besh gezuar
   per LIRINE E SHTYPIT KAPITALIST ?

   Ne jemi vasalet e njerzve te pasur ,
   qe qendrojne mbas PERDES
   Ne jemi KUKULLA , DHE ata levizin fijet ,
   dhe drejtojne Vallzimin tone JETIK .

   Talenti yne ,
   Mundesite tona ,
   Jeta jone ,
   Eshte pron e tjeter kujt .

   Tartuf – shellira

   E shikon pra qe lufta e KLLASAVE VAZHDON ?
   dhe nuk e shpiku enveri ?

   Reply to this comment
 5. sopiqoti May 3, 08:13

  Aman o zoti Arben Duka ,na thur dicka per ” ..a n a l i s t e t..”qe na kane mbire ne cdo ekran tv.Uluir kambe kryq ne kolltuqe ata drejtohen me shkop ne dore her nga Fejzi kapedani dhe her nga tavolina nga Babameto,vasili e tj.Tani kete detyre e ka mare edhe Rakipi.E c’taksirat kemi ne te ndigjojme opinionet shterpe te Bushatit,te Shkullakut,te atij e te ketij.Mendimi i analisteve eshte aq i thelle sa ne momente te caktuar na lele me goje hapur nga ato llokacitjet qe thone.

  Reply to this comment
 6. Baba Ali Tomori May 3, 08:49

  O Arben i dashur! Une, Baba Ali Tomorri te bej rixha te me qendisesh ne poezi ate Like Floririn.

  Reply to this comment
  • LOVE May 3, 09:43

   ti Baba Ali Tomorri me vure ne mendime dhe mua
   thashe mos te flas ,po une flas pa leje gjithmone 🙂
   me Liken nuk ngaterrohemi dot ….ne mezi e kemi
   me Liken fitojne te gjithe ,ta spjegoj dhe perse
   ne ate 23 qershorin e ngjalave ,ops te zgjedhave …eee zgjedhjeve
   LSI nxori parullen :Voto LSI voto punesimin
   ne cdo shoqeri te civilizuar do ishin paditur per nje gje te tille
   sepse punesimet jane me konkurs,merite ,eksperience , pfff keto fjale nuk njihen aty ne vendin e majmuneve , ne vendin e kristaloreve te Likes
   aty po je me LSI dhe ke kriteret e Lizes ,je ne pune ..drejtoresh te ben partia
   tani vijme te ky 21 qershori ….lexo parullen e Likes :Me shume sherbim dhe punesim ” dmth meritokracia ,studimi ,konkursi ,perseri aty ngecin ,te Likja
   eh ,c’te te them me ,
   mua me mjafton qe hoqen ate parrullen e Integrimit
   kur dilte Likja dhe fliste per integrimin e shqiptareve ne Europe , mua
   me dukej vetja sikur punoja per MARK FRROKUN ne Bruksel Midi
   Ndihesha me mire te beja kete pune ,sesa te me integronte LSI 🙂

   nuk i themi dot gje Likes ,eshte tamam fytyra e politikes tone ,
   eshte ajo cka meritojme !

   Reply to this comment
 7. Baba Ali Tomori May 3, 08:50

  O Arben i dashur! Une, Baba Ali Tomorri te bej rixha te me qendisesh ne poezi ate Like Floririn. Po pse e ke harruar Liken o Arben Duka? Me ke vene ne mendime edhe mua Baba Ali Tomorrin qe te kame dhene te gjitha ato urta!

  Reply to this comment
 8. ivani i madh May 3, 15:15

  Poet respekte poemë e bukur po e ekzagjeruar me Dixhitalin se është nje nga kompanitë që po e vjedh me shumë këtë popull me tarifat tej te kripura sidomos për vëllezërit tanë emigrantë .Dhe tjetra te gjitha keto tv në paketën e Dixhitalit janë prandaj mos na i nxir te pastër e humane se në nje kope bën pjesë të mos them pronari i saj.Përshëndetje dhe kritikë dashamirëse.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*